Uzależnienie od hazardu – jak leczyć?

614
Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu zwykle zaczyna się niepozornie. W początkowej fazie gry losowe traktowane są jako forma rozrywki. Po krótkim czasie zabicie nudy zaczyna przeradzać się w nałóg, z którym uzależniony nie jest w stanie sobie poradzić. Podobnie jak w przypadku np. uzależnienia od alkoholu, skutki nałogowego hazardu bywają tragiczne. Jak sobie z nim radzić?

Uzależnienie od hazardu – czym jest?

Terminem „hazard” określa się wszystkie gry na pieniądze, w których wynik nie zależy od umiejętności gracza, ale jest dziełem przypadku. Jak wspomnieliśmy wyżej, na początku tego typu gry traktowane są jako zabawa. Wówczas gracz sam wyznacza kwotę, którą może zarówno wygrać, jak i przegrać. Problem pojawia się, gdy spędza na tej rozrywce coraz więcej czasu, poświęcając swoje życie zawodowe i prywatne. Z czasem hazardzista, choć zdaje sobie sprawę ze swojego problemu, to i tak nie jest w stanie samodzielnie z niego wyjść. Skutkiem uzależnienia od hazardu mogą być m.in. depresja, próby samobójcze czy poważne zadłużenia finansowe. Przyczyn tego nałogu również może być wiele. Jedną z nich jest niskie poczucie własnej wartości oraz problemy w relacjach interpersonalnych. Hazard staje się atrakcyjny ze względu na adrenalinę, która towarzyszy grze na pieniądze. Taka forma rozrywki pozwala także zapomnieć o codziennych problemach.

Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu – etapy

W przypadku uzależnienia od hazardu wyróżnia się cztery fazy. Pierwsza to faza zwycięstw – w której gracz traktuje gry losowe wyłącznie jako rozrywkę. Zaczyna jednak poświęcać tej dziedzinie coraz więcej czasu, coraz bardziej podnosząc stawki wygranej. Kolejnym etapem jest faza strat, kiedy gry hazardowe stają się przyczyną zaniedbywania relacji z bliskimi oraz obowiązków zawodowych. Pojawienie się dużych problemów finansowych w połączeniu z zaburzeniami psychicznymi określa się jako fazę desperacji. To właśnie w tym momencie uzależniony zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojego problemu. Czwartym stadium jest faza utraty nadziei. Na tym etapie hazardzista często zrywa relacje z bliskimi. Popadając w finansowe długi, zaczyna także przejawiać myśli samobójcze. U osób uzależnionych od gier losowych pojawiają się także problemy w logicznym myśleniu. Hazardzista przestaje rozumieć swoją wygraną jako łut szczęścia, postrzegając ją przez pryzmat własnych umiejętności. Sam hazard staje się problemem, gdy uzależniony zaczyna odczuwać nieodpartą chęć dalszej gry.

Uzależnienie od hazardu – leczenie

Nałogowy hazard zazwyczaj rozwija się powoli. Dlatego im szybciej uzależniony zda sobie sprawę ze swojego problemu, tym ma większą szansę na podjęcie skutecznego leczenia. Istotnym punktem terapii jest odbudowanie więzi emocjonalnej z bliskimi, a także uregulowanie zadłużeń finansowych. Sama terapia zwykle opiera się na regularnych wizytach u psychologa bądź psychoterapeuty. W szczególnych przypadkach niezbędne może okazać się jednak leczenie w klinice uzależnień.  

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=107634&preview=true – Dziecko a szkodliwe treści w sieci