Pies na prezent dla dziecka to zły pomysł

Pies na prezent pod choinkę to zły pomysł - sprawdź, dlaczego.

241

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pies na prezent, siedzący mały piesek
pies na prezent to nie zabawka

Grudzień to miesiąc, w którym wiele osób szuka prezentów dla swoich bliskich. Wśród pomysłów na świąteczny podarunek często pojawiają się zwierzęta – psy, koty, gryzonie lub ptaki. Dla rodziców mających takie plany pies na prezent dla dziecka może pozornie być dobrym rozwiązaniem. Szczególnie atrakcyjne mogą wydawać się oferty sprzedaży szczeniaków w tym okresie. Właściciele pseudohodowli obniżają ceny, aby zwiększyć sprzedaż. To jednak nie jest dobry powód, aby zdecydować się na taki zakup.

Warto uświadomić sobie, że pies to nie zabawka, którą dziecko będzie mogło odłożyć w kąt lub na półkę, gdy już mu się znudzi. Pies, a już zwłaszcza szczeniak, potrzebuje codziennego wysiłku fizycznego, odpowiedniej diety, regularnych wizyt u weterynarza, a przede wszystkim miłości i uwagi.

Pies może być wspaniałym towarzyszem dla dziecka. Jednak warto pamiętać, że dzieci nie są przygotowane na taką odpowiedzialność. Nie zawsze mają czas i cierpliwość, aby zajmować się psem. Mogą też być nieostrożne, co może doprowadzić do wypadków.

 

Jak przygotować dziecko na psa?

 

Jeśli mimo wszystko ktoś planuje zakup psa na prezent dla dziecka, warto wcześniej przygotować je do tej roli. Należy porozmawiać o obowiązkach związanych z posiadaniem psa. Powinno wiedzieć, że pies potrzebuje codziennych spacerów, karmienia i zabawy.

Oto kilka wskazówek, jak przygotować dziecko na psa:

  • Porozmawiaj z dzieckiem o obowiązkach związanych z posiadaniem psa.
  • Zabierz dziecko do schroniska lub azylu, aby mogło zobaczyć, jak wygląda życie psa.
  • Pomóc dziecku w wyborze odpowiedniej rasy psa.
  • Zaplanuj budżet na utrzymanie psa.
  • Zapisz dziecko na zajęcia z tresury psów.

Należy też pamiętać, że dziecko musi być w wieku pozwalającym na odpowiedzialną zabawę z psem, rozumienie jego potrzeb czy wyprowadzanie na spacery. Jeśli zatem w ogóle bierzemy pod uwagę zakup psa dla dziecka, musi być to decyzja naprawdę przemyślana. Statystyki dowodzą, że po świętach Bożego Narodzenia i Nowym Roku wiele zwierząt trafia do schronisk, azylów lub na ulicę. W większości są to właśnie nietrafione prezenty.

 

Pies na prezent – dlaczego nie?

 

Zakup psa powinien być decyzją przemyślaną przez całą rodzinę. Jeśli na posiadanie pupila nalega dziecko, warto z nim porozmawiać i uświadomić mu, z jakimi obowiązkami wiąże się posiadanie psa. Jeszcze lepszym pomysłem będzie zakupienie dla dziecka mniejszego zwierzątka, którym łatwiej będzie mu się zaopiekować.

Wielu rodziców uważa ostrzeganie przed zakupem psa dla dziecka za przesadę. Niestety, tak nie jest. Jeśli dziecko znudzi się pupilem, pojawią się problemy:

Spacery z psem staną się obowiązkiem rodziców, a nie dziecka,

dziecko nie będzie wiedziało, jak opiekować się psem i zadbać o jego prawidłowe wychowanie,

Nieodpowiednio wychowywany pies może stać się agresywny, niszczyć przedmioty, szczekać lub sprawiać inne problemy,
dziecko po prostu znudzi się pupilem.

Problemów może być znacznie więcej. Wszystkie one zwykle mają jedno zakończenie – niechciane psy trafiają do schronisk lub na ulice. Azyle zwykle są przepełnione, co sprawia, że porzucone zwierzęta domowe często długo muszą czekać na swój nowy dom.

Zanim kupisz dziecku psa pod choinkę, obejrzyj ten film.

Dowiedz się też, co zrobić z nietrafionym prezentem.

Przeczytaj także, jakie są psy asystujące dla niepełnosprawnych.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia