Co słychać u Olisadebe

Co słychać u Olisadebe

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co słychać u Olisadebe 01
Co słychać u Olisadebe 01

Co słychać u Olisadebe. W 1997 roku do naszej Ekstraklasy przyjechał czarnoskóry piłkarz co wówczas było raczej ewenementem, a był nim Emmanuel Olisadebe. Do naszego kraju Nigeryjczyka sprowadził Ryszard Szuster, który zajmował się wtedy rynkiem afrykańskim. Drużyną, do której trafił „Emsi” była warszawska Polonia. W sezonie 1999/2000 Olisadebe pomógł „Czarnym Koszulom” zdobyć drugie w historii i jak do tej pory ostatnie mistrzostwo Polski. We wspomnianych rozgrywkach Olisadebe zdobył dla warszawskiej ekipy 12 goli i pojawił się pomysł by zagrał dla biało czerwonych. Problem był oczywiście taki, że Olisadebe nie był Polakiem, ale i to udało się załatwić. W końcu 17 lipca 2000 roku ówczesny prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wręczył „Emsiemu” polskie obywatelstwo. Dwa lata później czarnoskóry Polak razem z naszą kadrą wystąpił na mistrzostwach świata w Korei i Japonii, który jednak zakończył się klapą.

Co słychać u Olisadebe – Życie Emmanuela Olisadebe

Po turnieju w Azji Emmanuel Olisadebe zagrał jeszcze kilka spotkań za kadencji Zbigniewa Bońka i Pawła Janasa. Ostatecznie jednak Olisadebe wystąpił w naszej drużynie narodowej w 25 meczach strzelając w nich 11 bramek i niedługo potem wyjechał z Polski. Karierę piłkarską Olisadebe zakończył w 2012 roku. W międzyczasie jednak Emmanuel Olisadebe zdążył się u nas ożenić. Wybranką byłego reprezentanta Polski została Beata Smolińska, którą poślubił w 2001 roku. Ostatecznie małżeństwo Nigeryjczyka z polskim obywatelstwem i Polki nie przetrwało ponieważ piłkarz chciał wracać do Nigerii, a Smolińska zostać w Polsce i rozwiedli się w 2017 roku. Pomimo rozstania była para utrzymuje przyjacielskie stosunki i ma ze sobą kontakt. Nigeryjczyk przed paroma dniami skończył 45 lat, a po zakończeniu kariery piłkarskiej zajął się nieruchomościami. Olisadebe ma 5 mieszkań i czerpie z nich profity, a szóste jest już w budowie.

Co słychać u Olisadebe – kariera piłkarska


Emmanuel Olisadebe to były nigeryjsko-polski piłkarz, który występował na pozycji napastnika. Urodził się 22 grudnia 1978 roku w Warri w Nigerii. Olisadebe w 1997 roku przeniósł się do Polski, gdzie rozpoczął karierę w klubie Polonia Warszawa. W 2001 roku Olisadebe przeszedł do greckiego Panathinaikosu gdzie w barwach tego klubu rozegrał 101 meczów i zdobył 33 gole. Po zakończeniu sezonie 2001/2002 piłkarz został królem strzelców ligi greckiej. W 2005 roku Olisadebe podpisał kontrakt z angielskim Portsmouth. Nigeryjczyk w Premier League rozegrał 12 meczów i zdobył 1 gola. W latach 2006-2008 Olisadebe grał w greckim Skodzie Ksanti, cypryjskim APOP Kinyras Peyias i chińskim Henan Jianye. Olisadebe w latach 2000-2004 był reprezentantem Polski. W biało-czerwonych barwach rozegrał 25 meczów i zdobył 11 goli. Był pierwszym czarnoskórym zawodnikiem w historii reprezentacji Polski. Olisadebe zakończył karierę piłkarską w 2012 roku. Obecnie mieszka w Nigerii, gdzie prowadzi firmę budowlaną.

Olisadebe był jednym z najpopularniejszych piłkarzy w Polsce w latach 2000-2004. Jego sukcesy w Panathinaikosie i reprezentacji Polski sprawiły, że stał się symbolem integracji rasowej w Polsce.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o jesieni w wykonaniu Legii

Warto także zobaczyć po porażce z reprezentacją Albanii

Brak postów do wyświetlenia