Steadfast Defender 2024 – armia NATO u bram Rosji.

Polacy wraz z 32 państwami na ćwiczeniach z udziałem ponad 100 tysięcy żołnierzy. Wielka Brytania wyśle rekordową liczbę.

208

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Steadfast Defender 2024
Steadfast Defender 2024 - brytyjskie lotniskowce to najnowocześniejszy sprzęt.

Za miesiąc, 17 lutego 2024 roku, rozpoczną się manewry wojsk NATO pod kryptonimem „Steadfast Defender 2024”. Będą to największe manewry Sojuszu od czasów zakończenia zimnej wojny. A zatem Steadfast Defender 2024 – armia NATO u bram Rosji.

Steadfast Defender 2024 – armia NATO u bram Rosji.

W ćwiczeniach weźmie udział ponad 100 tysięcy żołnierzy z 32 państw, w tym 30 państw członkowskich NATO oraz dwóch państw partnerskich – Finlandii i Szwecji. Wśród nich będą żołnierze z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Turcji, Kanady, Danii, Holandii, Norwegii, Belgii, Luksemburga, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, ponadto Bułgarii, Grecji, Słowenii, Chorwacji, Albanii, Macedonii Północnej, Czarnogóry i Bośni i Hercegowiny.

Wielka Brytania to potęga

Wielka Brytania wyśle na ćwiczenia 20 tysięcy żołnierzy, co będzie stanowić największy udział jednego kraju w manewrach. Poinformował o tym w poniedziałek minister obrony Grant Shapps.

Poinformował on, że w manewrach weźmie udział ok. 16 tysięcy żołnierzy wojsk lądowych, ponad 2000 marynarzy, a także 400 członków piechoty morskiej, a także lotnicy. Wielka Brytania skieruje na ćwiczenia osiem okrętów, w tym jeden z dwóch posiadanych lotniskowców klasy Queen Elizabeth i okręty podwodne. Ponadto wyśle myśliwce wielozadaniowe F-35B Lightning i samoloty obserwacyjne P-8 Poseidon.

Marynarka wojenna odpowie Rosji.

Głównym celem manewrów jest przećwiczenie reakcji Sojuszu Północnoatlantyckiego na agresję Rosji przeciwko jednemu z krajów członkowskich. Ćwiczenia będą odbywać się na terenie 12 krajów NATO, w tym Polski, Niemiec, Danii, Norwegii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, ponadto Bułgarii, Grecji i Turcji.

W Polsce manewry będą odbywać się w kilku lokalizacjach, w tym na poligonach w Drawsku Pomorskim, Żaganiu, Świętoszowie i Bemowie Piskim. Będą one obejmować m.in. ćwiczenia wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej.

Manewry „Steadfast Defender 2024” są odpowiedzią NATO na agresję Rosji na Ukrainę. Mają one na celu pokazanie, że Sojusz jest gotowy do obrony swoich członków.

Dodatkowe informacje o ćwiczeniach „Steadfast Defender 2024”

 • Ćwiczenia będą obejmować m.in. następujące scenariusze:
  • obrona terytorium jednego z krajów członkowskich NATO przed agresją Rosji;
  • przeciwdziałanie rosyjskiej agresji cybernetycznej;
  • reagowanie na kryzys humanitarny w wyniku konfliktu zbrojnego.
 • Ćwiczenia będą wspierane przez infrastrukturę NATO, w tym systemy łączności, rozpoznania i nawigacji.
 • Ćwiczenia będą nadzorowane przez dowództwo Sojuszu Północnoatlantyckiego.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami.

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia