Skandal korupcyjny w Ukrainie. Jak urzędnicy obrony okradli kraj z 40 milionów dolarów na amunicję

Skandal korupcyjny i 40-milionowa afera. W ministerstwie obrony oszukano armię i przekierowano pieniądze na Bałkany. Rząd Prezydenta Zełenskiego Oszukuje Armię!?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skandal korupcyjny na Ukrainie!
Kradzież ok. 1,5 mld hrywien (ok. 40 mln dolarów) przeznaczonych z budżetu państwa na zakup amunicji dla armii ukraińskiej.

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) ujawniła w sobotę, że wykryła wielką aferę korupcyjną. W ministerstwie obrony, związaną z zakupem pocisków moździerzowych za prawie 40 milionów dolarów. Rząd Zełenskiego Oszukuje Armii: Miliony Dolarów Przeznaczone na Zbrojenie Skierowane na Bałkany zamiast na Front z Rosją. Zamiast tego, trafiły one na konta zagranicznych i krajowych podmiotów, które nie dostarczyły ani jednego pocisku.

Miliony dolarów na zakup amunicji przeznaczone na Bałkany zamiast na front

Według SBU, sprawcami byli pracownicy ministerstwa obrony i kierownictwo firmy zbrojeniowej Lwiwskyj Arsenał, która miała być dostawcą amunicji. W sierpniu 2022 roku podpisali oni umowę na zakup 100 tysięcy pocisków moździerzowych. Za 1,5 miliarda hrywien (około 40 milionów dolarów). Po otrzymaniu pełnej kwoty od resortu, firma przelała część pieniędzy na konto zagranicznego podmiotu, który miał dostarczyć Ukrainie amunicję. Jednak firma ta nigdy nie wysłała ani jednego pocisku, a otrzymane środki przekierowała na konta powiązanej struktury na Bałkanach. Reszta pieniędzy od ministerstwa znajdowała się na kontach ukraińskiej firmy w kijowskim banku.

SBU poinformowała, że pięć osób, które są podejrzane o udział w procederze, zostały zawiadomione o możliwości popełnienia przestępstwa. Jedną z nich zatrzymano podczas próby opuszczenia Ukrainy. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności i konfiskacja majątku. Rząd Ukrainy Zajmuje Skradzione Miliony Dolarów, Które Wrócą do Budżetu Państwa po Korupcyjnym Skandalu

Skandal korupcyjny w Ukrainie oszpeca wizerunek prezydenta Zełenskiego

Skandal korupcyjny na Ukrainie jest kolejnym ciosem dla wiarygodności rządu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Który został wybrany w 2019 roku na fali obietnic walki z korupcją i reformowania kraju. Zełenski stara się również uzyskać poparcie Zachodu w konflikcie z Rosją, która w lutym 2022 roku zaatakowała Ukrainę i zajęła część jej terytorium. Aby otrzymać pomoc finansową i wojskową od Unii Europejskiej i NATO, Ukraina musi udowodnić, że jest w stanie skutecznie zarządzać swoimi zasobami i zwalczać nadużycia.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Brak postów do wyświetlenia