Donald Tusk ostro krytykuje decyzję USA. „Wstydźcie się”

Donald Tusk skomentował głosowanie senatorów USA, które uniemożliwiło odblokowanie wielomiliardowej pomocy dla Ukrainy i Izraela.

201

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rosja a zagrożenie dla Europy - ostrzeżenie premiera Tuska.
- Europa musi zrozumieć, że ten nowy wyścig zbrojeń, jaki narzuca Rosja światu, i agresja na Ukrainę, muszą spowodować przebudzenie we wszystkich stolicach europejskich- powiedział Donald Tusk

W środę doszło do kontrowersyjnego głosowania w amerykańskim Senacie. Zablokowano ustawę mającą na celu odblokowanie wielomiliardowej pomocy dla Ukrainy. Premier Donald Tusk skomentował tę decyzję w mocnych słowach. Zwracając się do republikańskich senatorów i przypominając o dziedzictwie jednego z najważniejszych światowych przywódców, Ronalda Reagana. Wpis Tuska na platformie X był bezpośredni i stanowczy: „Drodzy republikańscy senatorowie Ameryki. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się.” Tusk nie krył swojego oburzenia wobec decyzji senatorów, której skutkiem był brak wymaganej większości głosów.

Prezydent Biden oskarża Republikanów o wpływ Donalda Trumpa

Ustawa, która nie przeszła, zawierała pokaźne środki finansowe na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu, a także reformy imigracyjne. Odrzucenie projektu było rezultatem głosowania 49 do 50, co oznaczało brak wymaganej większości 60 głosów w 100-osobowej izbie. Mimo apelu prezydenta Joe Bidena o poparcie dla ustawy, większość republikańskich senatorów, inspirowanych przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, sprzeciwiła się kompromisowi wynegocjowanemu po miesiącach negocjacji. Reakcja Bidena na to nieudane głosowanie była zaskakująca. Stwierdził, że nigdy nie spodziewał się zobaczyć na Kapitolu takiej sytuacji i oskarżył Republikanów o sprzeciw z powodu działań Trumpa, który rzekomo dzwonił i groził im. Biden wygłosił te uwagi za zamkniętymi drzwiami do darczyńców na Upper West Side na Manhattanie. Media sugerują, że prezydent zamierza wykorzystać to nieudane głosowanie jako narzędzie polityczne w nadchodzących miesiącach.

Odrzucenie pomocy dla Ukrainy i Izraela przez Senat USA

Warto przypomnieć, że Ronald Reagan, 40. prezydent USA, sprawujący urząd w latach 1981-89, był jednym z najważniejszych przywódców, którzy przyczynili się do zakończenia zimnej wojny i rozpadu Związku Sowieckiego. Jego zdecydowana polityka wobec Moskwy, oparta na nieustępliwości, jest uznawana za kluczową dla obalenia istniejącego wówczas podziału świata. Decyzja republikańskich senatorów wywołała nie tylko oburzenie wśród polityków, ale także wśród społeczeństwa, zastanawiającego się nad konsekwencjami dla międzynarodowej polityki, zwłaszcza w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie i działań Izraela w Strefie Gazy. Warto obserwować, jak ta sytuacja wpłynie na stosunki międzynarodowe i politykę wewnętrzną Stanów Zjednoczonych w nadchodzących miesiącach.

Jeśli interesuje Cię aktualna sytuacja polityczna, gospodarcza, społeczna w Polsce i na świecie. Zachęcamy do czytania newsów na portalu Bezpieczna Podróż!

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia