Kolonia karna Wilk Polarny – rosyjskie piekło na ziemi

Kolonia karna Wilk Polarny to łagier, gdzie więziony był Aleksiej Nawalny

279

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kolonia karna Wilk Polarny to miejsce, gdzie zesłany został Aleksiej Nawalny. Tam też wczoraj zmarł. Łagier położony jest w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. To miejsce znane z surowych warunków i marnej opieki medycznej. Kolonia ta została zaprojektowana jako placówka o najsurowszym rygorze, przeznaczona dla więźniów stanowiących „szczególne zagrożenie” dla społeczeństwa.

Więźniowie „Wilka Polarnego” przetrzymywani są w tundrze, gdzie panuje klimat arktyczny. Zimą temperatury spadają tam do kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Osadzeni nie dostają odpowiedniej odzieży, która chroniłaby ich przed mrozem. Zmuszani są do pracy w skrajnie niebezpiecznych warunkach, często bez odpowiedniego ekwipunku.

To jednak nie wszystko. Brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osadzonych. W kolonii panuje fatalna higiena, co sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób. Więźniowie nie mają dostępu do lekarzy specjalistów, a na wszystkie problemy zdrowotne dostają jedynie tabletkę przeciw biegunce. Brak leków i odpowiedniego wyposażenia medycznego często prowadzi do tragedii.

Kolonia karna Wilk Polarny – tortury i nieludzkie traktowanie

Oprócz surowych warunków i marnej opieki medycznej, w „Wilku Polarnym” dochodzi również do tortur. Chociaż oficjalnie nie ma doniesień na ten temat, obrońcy praw człowieka i sami więźniowie twierdzą, że są one tam na porządku dziennym. Przykładem nieludzkiego traktowania jest puszczanie głośnej muzyki przez cały dzień, zamykanie więźniów w nieogrzewanych celach podczas mroźnej zimy, bicie i poniżanie. Nie otrzymują oni ciepłej odzieży, a ciężka praca na mrozie należy do codzienności. W 2020 roku Aleksiej Nawalny, lider opozycji antykremlowskiej, został uwięziony w „Wilku Polarnym”. Podczas pobytu w kolonii skarżył się na brak dostępu do opieki medycznej i szykany ze strony administracji.

W kolonii przebywa około 1500 więźniów. Większość z nich to opozycjoniści i więźniowie polityczni. Ponadto łagier jest położony w odległości 2500 km od Moskwy. Niezależne media nie mają do niego dostępu.

Walka o poprawę warunków

Kolonia karna Wilk Polarny budzi zastrzeżenia wśród obrońców praw człowieka i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Walczą oni o poprawę warunków życia i pracy uwięzionych tam osób. Nagłaśniane są przypadki torturowania i nieludzkiego traktowania więźniów. Apeluje się także do władz Rosji o przeprowadzenie niezależnych badań i ukaranie winnych.

Kolonie karne w Rosji to rozległy system placówek penitencjarnych, w których przetrzymywanych jest około 500 000 osób. Dzieli się on na kilka poziomów rygoru, od kolonii o łagodnym rygorze do kolonii o specjalnym rygorze, takich jak „Wilk Polarny”.

Warunki w koloniach karnych w Rosji są często krytykowane przez organizacje pozarządowe i obrońców praw człowieka. Do głównych problemów należą:

• Przeludnienie,

• brak dostępu do opieki medycznej,

• Tortury i nieludzkie traktowanie,

• Praca przymusowa w niebezpiecznych warunkach,

Władze Rosji odrzucają te zarzuty i twierdzą, że warunki w koloniach karnych są zgodne z międzynarodowymi standardami. Jednakże liczne raporty niezależnych organizacji pokazują, że system penitencjarny w Rosji wymaga głębokich reform.

Dowiedz się więcej o śmierci Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej i obejrzyj ten film.

Przeczytaj też o tym tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia