Taryfikator mandatów dla pasażera w samochodzie

Taryfikator mandatów to nazwa rozporządzenia określającego wysokość grzywny za konkretne wykroczenia drogowe. Dokument skupia się głównie na kierowcach, ale dotyczy także innych uczestników ruchu drogowego

218

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Taryfikator mandatów dla pasażera w samochodzie - Fotel obrotowy Turny Evo
Taryfikator mandatów dla pasażera w samochodzie - Fotel obrotowy Turny Evo

Taryfikator mandatów to nazwa rozporządzenia określającego wysokość grzywny za konkretne wykroczenia drogowe. Dokument skupia się głównie na kierowcach, ale dotyczy także innych uczestników ruchu drogowego. Są to również piesi i pasażerowie. I dzisiaj właśnie o pasażerach kilka słów, gdyż i oni mogą dostać mandat przebywając w samochodzie. Mandat dla pasażera może być bardzo znaczącą kwotą.

Taryfikator mandatów dla pasażera za niezapięte pasy w samochodzie

Na pierwszym miejscu co jest oczywiste, znajdują się niezapięte pasy bezpieczeństwa. Mandat za brak pasów w samochodzie otrzymają kierowca i pasażer. ma obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi że, zarówno kierowca, jak i pasażer pojazdu wyposażonego w pasy bezpieczeństwa są zobowiązani do ich zapięcia podczas jazdy. Nie wszyscy wiedzą że, to do obowiązków kierowcy należy upewnienie się, że wszyscy pasażerowie są przewożeni w bezpieczny sposób, czyli używają pasów bezpieczeństwa. Jak od każdego przepisu obowiązują oczywiście wyjątki, dlatego też obowiązku zapinania pasów nie mają:

1. osoby, posiadające zaświadczenie lekarskie, zawierające przeciwwskazania do zapinania pasów,

2. kobiety w zaawansowanej ciąży,

3. taksówkarze, jeśli transportują akurat inne osoby,

4. instruktorzy szkoły jazdy i egzaminatorzy (tylko w czasie odbywania szkolenia czy egzaminu),

5. funkcjonariusze, którzy przewożą osobę zatrzymaną,

6. członkowie zespołu medycznego w trakcie udzielania pomocy medycznej,

7. chorzy, przewożeni na wózku inwalidzkim lub noszach,

8. konwojenci podczas przewożenia pieniędzy.

Każdy inny przypadek to nałożenie mandatu przez policjanta zarówno na kierowcę i pasażerów.

Taryfikator mandatów dla pasażera w samochodzie - zapinaj pasy. Crash test
Taryfikator mandatów dla pasażera w samochodzie – zapinaj pasy. Crash test

Mandaty dla kierowcy i pasażera za niezapięte pasy bezpieczeństwa

Mandat za brak zapiętych pasów w samochodzie przepisy regulują w następujący sposób. Jeśli kierowca podróżuje sam, otrzyma 5 punktów karnych i mandat w wysokości 100 zł. Jeśli z kierowcą w aucie jedzie więcej niż jedna osoba, otrzyma on zamiast 5 punktów karnych 8. Pasażerowie narażą się na wydatek i zapłacą mandat w wysokości 100 zł.

Pamiętajcie kierowca i pasażer mają obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Mandat dla pasażera za brak pasów bezpieczeństwa to 100 złotych. Tyle samo dostanie kierowca, który nie dopilnował, czy pasażer ma pasy co jest jego obowiązkiem. Do konta kierowcy dopisane zostaną jeszcze cztery punkty karne.

Taryfikator mandatów dla pasażera dla pasażera w samochodzie za niedopilnowanie obowiązków

Bywają także sytuacje kiedy policjant może ukarać pasażera za to, że samochód lub kierowca nie spełniają wymaganych przez prawo o ruchu drogowym obowiązków.

Do takich przypadków należą takie, gdy pasażer jest właścicielem lub użytkownikiem samochodu i ma wiedzę, że auto nie spełnia przepisów aby poruszać się po drodze.

  1. Jazda z kierowcą, który nie ma odpowiednich uprawnień – 200 zł mandatu

2. Jazda samochodem bez przeglądu i ubezpieczenia – 200 zł mandatu

3. Jazda samochodem bez trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy – od 50 do 200 zł mandatu

Taryfikator mandatów dla pasażera w samochodzie Ciężarówka i Pomoc drogowa. Ubezpieczenie OC, co zrobić przy zakupie auta. Wypadek ciężarówki i Pomoc Drogowa
Taryfikator mandatów dla pasażera w samochodzie

 

Pijany kierowca i spożywanie alkoholu w aucie – mandat dla pasażera co przewiduje taryfikator mandatów

Gdy wsiądziecie do samochodu z kimś kto przed jazdą spożywał alkohol i macie o tym wiedzę musicie liczyć się z konsekwencjami. Polskie Przepisy prawa nakazują powstrzymać pijaną osobę przed prowadzeniem samochodu. Mandat za jazdę z pijanym kierowcą może sięgnąć nawet pięciu tysięcy złotych. Policja wielokrotnie decyduje się zamiast wręczyć mandat, na skierowanie sprawy do sądu, który ma znacznie większe pole do popisu. Tu grzywna może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych. Jeśli dojdzie do wypadku, który spowodował pijany kierowca, w którym pasażer miał świadomość, że jedzie z pijanym, to może być sądzony jako współwinny. Wszystko zależy od danego przypadku.

Policjanci mogą uznać za tzw. nieobyczajny wybryk spożywania alkoholu w samochodzie. Głównie wtedy, gdy pasażerowie mieliby wyjść z kabiny pojazdu i wkroczyć w strefę publiczną. Kluczem jest tu sposób zachowania. Taki przypadek może spowodować wniosek policji o karę nagany lub grzywny do 1500 zł. W sytuacji, w której funkcjonariusz policji dojdzie do wniosku, że picie alkoholu w jadącym samochodzie oznacza wywołanie zgorszenia, grzywna potrafi osiągnąć nawet 5 tysięcy zł. Dodatkowo sędzia może nas ukarać 30-dniowym aresztem. Kolejnym przykładem kiedy pasażer poniesie też konsekwencje jest jego nieodpowiedzialne zachowanie które doprowadzi do wypadku. Rozpraszanie i przeszkadzanie kierowcy, tak że kierowca nie opanuje samochodu i doprowadzi do wypadku. Za takie zachowanie pasażera trzeba się liczyć nawet z karą pozbawienia wolności.

Taryfikator mandatów 2024 znajdziesz tu: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210002484

Na koniec zachęcam do lektury artykułu Mandat 500 zł i 12 punktów karnych już od 1 marca 2024 roku

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia