Konfiskata pojazdów pijanym kierowcom wchodzi od 14.03.2024

Od 14 marca 2024 r. zaczyna obowiązywać przepis przeciw pijanym kierowcom, czyli konfiskata pojazdów.

190

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Konfiskata pojazdów pijanym kierowcow wchodzi od 14.03.2024
Konfiskata pojazdów pijanym kierowcow wchodzi od 14.03.2024

Od 14 marca 2024 r. zaczyna obowiązywać przepis przeciw pijanym kierowcom, czyli konfiskata pojazdów. Pierwszy krok w tej walce został wykonany na początku 2022 roku, gdy projekt przepisów został przyjęty przez rząd premiera Morawieckiego. Minęły dwa lata i przepis wchodzi w życie. Do dzisiejszego dnia brzmienie przepisów zmieniano kilkukrotnie.

Co prawda liczba pijanych kierowców w ostatnich latach stale maleje, ale wciąż liczba zatrzymanych za jazdę z przekroczonym limitem zawartości alkoholu w organizmie oscyluje wokół 100 tysięcy. W 2022 roku było to 97 tys. zatrzymanych. Czy konfiskata pojazdów pijanym kierowcom to znacząco zmieni, a przepis nie okaże się martwy.

Na tą chwilę wiemy że auto może stracić:

– nietrzeźwy kierowca, który miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek.

– kierowca który miał powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, jeśli spowodował wypadek.

Odstąpienie od konfiskaty pojazdów pijanym

Od każdego przepisu są wyjątki i także tu takowe występują. Jednym z przykładów jest jazda samochodem służbowym wtedy sąd orzeknie zabranie pieniędzy.

Trzeba będzie zapłacić równowartość pojazdu, gdy: pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy; pojazd został sprzedany po popełnieniu przestępstwa; pojazd został darowany komuś po popełnieniu przestępstwa; lub go ukryto.

Bywają przypadki, że nie trzeba będzie oddawać pojazdu, ani płacić jego wartości. Nie zostanie orzeczony przepadek auta ani też przepadek jego równowartości, jeżeli pojazd uległ znacznemu uszkodzeniu lub zniszczeniu.

Konfiskata pojazdów pijanym kierowców wchodzi od dziś
Konfiskata pojazdów pijanym kierowców wchodzi od dziś

Konfiskata pojazdów pijanym kierowcom, łagodzenie przepisów przez nowy rząd zanim weszły w życie

Gdy mowa o przepisach o konfiskacie pojazdów, pojawiają się głosy, o tym że są niekonstytucyjne. Prawnicy zauważają problem związany z konfiskowaniem własności. 

Nowy władze w ministerstwie pracują nad zmianą polegającą na złagodzeniu tych przepisów. Przepadek auta miałby być opcją, a nie przymusem. 

Czy konfiskata pojazdów pijanym kierowcom to kolejny niewypał, prawdopodobnie tak, szczególnie że zanim został wprowadzony obecny rząd już przy nim majstruje i go łagodzi. Wygląda więc na to że to pewnego rodzaju przyzwolenie przez władze.

Konfiskata pijanym kierowcom wchodzi od 14.03.2024 a rząd już kombinuje
Konfiskata pijanym kierowcom wchodzi od 14.03.2024 a rząd już kombinuje

Na zakończenie zapraszam do lektury artykułu – Taryfikator mandatów dla pasażera w samochodzie

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników imprez motoryzacyjnych do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia