Donald Tusk o wojnie

Donald Tusk o wojnie

107

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Donald Tusk o wojnie
Donald Tusk o wojnie

Donald Tusk o wojnie. Premier Donald Tusk udzielił rozmowy niektórym europejskim gazetom, a wśród nich była także „Gazeta Wyborcza”. Od lidera obecnej koalicji rządzącej możemy dowiedzieć się m. in. że obecne czasy to pod względem bezpieczeństwa najbardziej krytyczny moment od czasów wybuchu II Wojny Światowej. Uważa, że wiele może się wyjaśnić w ciągu najbliższych dwóch lat. Dodał również, że trzeba dogadać się z Ukrainą w sprawie sporów jeśli chodzi o handel. W tej sprawie Tusk oczekuje „uczciwego porozumienia”.

Donald Tusk o wojnie – możliwość konfliktu zbrojnego

Na pytanie czy „wojna jest nieunikniona” Donald Tusk odpowiedział tak: Od wielu lat żyliśmy w pokoju, tak naprawdę od wybuchu II Wojny Światowej czyli niemal 85 lat. To jest już przeszłość bo za naszą granicą toczy się od ponad dwóch lat pełnoskalowa wojna napadniętej Ukrainy z Rosją. Nie chcę nikogo straszyć, ale teraz wszystko jest możliwe. Według polskiego premiera trzeba się przyzwyczaić, że żyjemy w epoce przedwojennej. Donald Tusk wspomniał o swojej rozmowie ze swoim odpowiednikiem w Hiszpanii Pedro Sanchezem podczas Rady Europejskiej. Premier Hiszpanii chciał by Unia Europejska przestała używać słowa „wojna” i straszyć nią Europejczyków. Tusk mu na to, że w tej części Europy, w której leży Polska wojna już nie jest abstrakcją. Co więcej, dodał również jakoby trzeba było o tym rozmawiać, a nawet przygotowywać się do niej.

Donald Tusk o wojnie – relacje z Ukrainą

Jego zdaniem w tym elemencie „Europa ma jeszcze dużo do zrobienia” i dodał, że w tym momencie najważniejszym zadaniem dla nas (Europy) jest pomaganie Ukrainie przed rosyjską inwazją. Odpowiadając na pytanie o spór z Ukrainą w sprawie polityki zarówno rolnej jak i handlowej Donald Tusk odpowiada: Moim głównym zadaniem jako polskiego premiera jest dbanie o interesy Polek i Polaków. Podkreśla, że nikt tak nie pomaga Ukrainie jak my (Polska) i będziemy to robić dalej. Tusk mówił, że podczas ostatniej Rady Europejskiej podkreślał, że ideę wolnego handlu z Ukrainą trzeba przemodelować, dojść do uczciwego porozumienia

Donald Tusk o wojnie – relacje z Ukrainą

Przedwczoraj ambasadorowie państw Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą. Następnego dnia po spotkaniu z premierem Ukrainy przekonywał, że w tym elemencie „posunęliśmy się krok do przodu”. Na zakończenie Tusk stwierdził, że obojętnie kto wygra wybory prezydenckie w USA nasze relacje z tym krajem pozostaną poprawne. Dodał jednocześnie, że musimy być niezależni i samowystarczalni w kwestii obronności. Polski premier uważa także, że 2 procent PKB wśród członków NATO to „mus”. Tutaj przypomnijmy, że niedawno Prezydent Andrzej Duda apelował by zwiększyć ten poziom do 3 procent.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o przełomie w sprawie zabójstwa 26 lat temu na Ursynowie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia