Nowa lista leków refundowanych od 1 Kwietnia

Na jakie zmiany w aptekach mogą liczyć pacjenci od 1 Kwietnia?

221

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowa lista leków refundowanych, kilka kapsułek na stole
nowa lista leków refundowanych - co się zmieni?

Od 1 kwietnia 2024 roku obowiązuje nowa lista leków refundowanych, która zawiera szereg zmian korzystnych dla pacjentów. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat najważniejszych modyfikacji.

Refundacją zostały objęte nowe terapie. To dobra wiadomość dla osób zmagających się z poważnymi schorzeniami. Poszerzono refundację o leki stosowane w leczeniu nowotworów (m.in. płuca, piersi, jelita grubego, jajnika, szyjki macicy), chorób serca (niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze) oraz chorób rzadkich (mukowiscydoza, hemofilia, choroba Pompego). Ponadto dla ponad połowy refundowanych leków (539 pozycji) spadnie dopłata pacjenta. To oznacza, że za te leki będzie trzeba zapłacić mniej w aptece.

Obniżki dotyczą szerokiego spektrum leków, stosowanych w leczeniu różnych chorób. Z drugiej strony, dla nieco mniejszej liczby leków (545 pozycji) dopłata wzrośnie. Dotyczy to głównie nowych, oryginalnych terapii, które nie mają jeszcze tańszych odpowiedników.

Nowa lista leków refundowanych – dodatkowe wykazy

Nowością są dwie kategorie leków – G1 i G2. To leki wyprodukowane w Polsce lub z wykorzystaniem polskich substancji czynnych. Dobra wiadomość dla pacjentów sięgających po takie leki – objęte są one obniżoną dopłatą. Przy zakupie leków z listy G1 zapłacimy 10% mniej, a z listy G2 aż 15% mniej niż wynosi standardowa dopłata. Jakie konkretne leki obejmuje ta zniżka? To na przykład często stosowane środki przeciwbólowe, leki na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy depresję.

Nowa lista refundacyjna dotyczy również środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W razie pytań dotyczących konkretnych leków lub zasad, warto skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. oni udzielą szczegółowych informacji i pomogą ustalić, czy w naszym przypadku przysługuje refundacja na daną terapię. W razie wątpliwości można także skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zalety nowych regulacji

Zmiany przyniosą wiele korzyści dla pacjentów. Oznaczają bowiem:

• Większy wybór leków refundowanych, co może ułatwić znalezienie odpowiedniej terapii.

• Obniżenie dopłat dla ponad połowy refundowanych leków.

• Obniżone dopłaty do leków „polskich” z listy G1 i G2.

• Nowe terapie dla wielu schorzeń, w tym nowotworów, chorób serca i chorób rzadkich.

Ogólnie rzecz biorąc, nowa lista leków refundowanych to pozytywna wiadomość dla pacjentów. Większy dostęp do terapii, niższe koszty leczenia i większa przejrzystość to niewątpliwie korzyści, które doceni wiele osób dbających o swoje zdrowie. Zauważą to także osoby niepełnosprawne i starsze, które najczęściej cierpią na schorzenia i dolegliwości wymagające leczenia.

Pełne obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia obowiązujące od 1 Kwietnia 2024 roku można znaleźć na tej stronie.

Przeczytaj o dofinansowaniu do wyrobów medycznych w 2024 roku.
Odwiedź też restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Oferuje ona pyszne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia