Dofinansowanie do wyrobów medycznych 2024 – nowe kwoty i zasady

Dofinansowanie do wyrobów medycznych przez NFZ w 2024 roku - pacjenci będą zadowoleni

399

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

dofinansowanie do wyrobów medycznych, sala ze sprzętem do rehabilitacji
wyższe dofinansowanie do wyrobów medycznych to duża korzyść dla pacjentów

Dofinansowanie do wyrobów medycznych przez NFZ to kwestia, którą każdego dnia interesuje się wiele osób starszych i niepełnosprawnych. Często okazuje się to ważne dla ich rodzin, które sprawują nad nimi opiekę.

Od 1 Stycznia 2024 weszły w życie zmiany i nowe zasady, które z pewnością zadowolą wielu pacjentów. Poszerzono wykaz wyrobów medycznych objętych refundacją, zwiększono kwoty dofinansowań oraz uproszczono całą procedurę.

Do listy wyrobów medycznych dodano:

• Aparaty do pomiaru INR/PT dla pacjentów do 18. roku życia, z mechanicznymi zastawkami serca lub z migotaniem przedsionków,

• Wkładki ortopedyczne na zamówienie z badaniem rozmieszczenia nacisków, służące profilaktyce pierwotnego lub wtórnego owrzodzenia u pacjentów z cukrzycą i zespołem stopy cukrzycowej,

• Wyroby medyczne kompresyjne okrągłodziane dla pacjentów z niewydolnością żylną lub służące profilaktyce owrzodzeń żylnych,

• Osprzęt do pomp insulinowych,

• Białe laski dla niewidomych.

Produkty te pozwalają na kontrolę swojego stanu zdrowia, codzienne leczenie lub komfortowe i bezpieczne poruszanie się.

Większe dofinansowanie do wyrobów medycznych

W przypadku wielu wyrobów medycznych limity refundacji zostały podwyższone. Przykładowo, dla wózków inwalidzkich elektrycznych limit dofinansowania NFZ wynosi teraz 5000 zł, a nie 4000 zł. Zwiększenie limitów refundacji to istotna zmiana, która znacząco poprawia dostępność wyrobów medycznych dla pacjentów.

Oto kilka konkretnych przykładów kwot refundacji wyrobów medycznych po zmianach, które weszły w życie 1 stycznia 2024 roku:

• Wózek inwalidzki elektryczny dla dorosłych: 5000 zł (dotychczas 4000 zł)

• Aparat do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (CPAP): 2100 zł (dotychczas 1900 zł)

• Aparat do pomiaru INR/PT dla pacjentów do 18. roku życia: 1000 zł (dotychczas 500 zł)

• Wkładki ortopedyczne na zamówienie z badaniem rozmieszczenia nacisków: 1000 zł (dotychczas 500 zł)

• Wyroby medyczne kompresyjne okrągłodziane: 1000 zł (dotychczas 500 zł)

Zwiększenie limitów refundacji oznacza, że pacjenci muszą dopłacić mniej do zakupu tych wyrobów medycznych. Często niepełnosprawni i chorzy nie muszą nawet pokrywać kosztów przesyłki.

Łatwiejsze realizowanie zleceń na wyroby medyczne

Większe dofinansowanie do wyrobów medycznych to jedynie część nowych udogodnień dla pacjentów. W 2024 roku weszły w życie zmiany, które mają ułatwić im realizację zleceń na wyroby medyczne. Do najważniejszych należą:

• Możliwość realizacji zleceń drogą wysyłkową – Oznacza to, że nie muszą oni osobiście dostarczać zlecenia do świadczeniodawcy, który je wystawił. Zlecenie może być wysłane pocztą lub kurierem.

• Weryfikacja zleceń podczas teleporady lub wizyty bezpośredniej – Do tej pory weryfikacja zleceń na wyroby medyczne odbywała się wyłącznie podczas wizyty bezpośredniej w oddziale NFZ. Od 1 stycznia 2024 roku weryfikacja zleceń może odbywać się również podczas teleporady. Oznacza to, że pacjenci, którzy nie mogą osobiście odwiedzić oddziału NFZ, mogą uzyskać zgodę na zakup wyrobów medycznych podczas teleporady z lekarzem.

Ułatwienia w realizacji zleceń na wyroby medyczne to pozytywna zmiana, która powinna zwiększyć komfort życia pacjentów. Dzięki tym zmianom chorzy i niepełnosprawni mają większą swobodę w wyborze miejsca realizacji zlecenia i sposobu jego weryfikacji.

Podsumowanie – co uzyskują pacjenci?

Zmiany w refundacji wyrobów medycznych, które weszły w życie 1 stycznia 2024 roku, mają pozytywny wpływ na życie pacjentów. Wśród najważniejszych można wymienić:

• Poszerzenie wykazu wyrobów medycznych objętych refundacją,

• Większe dofinansowanie wyrobów medycznych i zwiększenie limitów refundacji,

• Wprowadzenie ułatwień w realizacji zleceń na wyroby medyczne,

Refundowanych produktów jest bardzo dużo. Powoduje to, że osoby niepełnosprawne lub chore potrzebujące takich rozwiązań mogą uzyskać informacje w NFZ oraz sklepach medycznych i rehabilitacyjnych.

Dzięki nowym zmianom przepisów pacjenci mają łatwiejszy dostęp do nowoczesnych wyrobów medycznych. Mogą one zapewnić im bezpieczeństwo i komfort, a także poprawić ich jakość życia.

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących dofinansowania wyrobów medycznych przez NFZ? Obejrzyj ten film.

Przeczytaj też artykuł o tym, że zawał serca częściej występuje zimą.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia