Oszuści na autostradach – uwaga na fałszywe SMS-y!

Administracja rządowa ostrzega - ostatnio oszuści zbierają bogate żniwo na autostradach, wykorzystując system E-TOLL

207

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

oszuści na autostradach wykorzystują system E-TOLL
oszuści na autostradach wysyłają fałszywe wiadomości SMS

Ostatnio oszuści na autostradach wzięli na celownik kierowców korzystających z popularnego systemu E-TOLL. Rozsyłają fałszywe wiadomości SMS informujące o rzekomych zaległościach w opłatach za przejazd.

W ostatnim czasie wielu kierowców otrzymało wiadomości SMS informujące o rzekomych zaległościach w opłatach za przejazd autostradą w systemie e-TOLL. Uwaga! To próba wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych! W wiadomościach tych znajduje się link, po kliknięciu w który użytkownik jest przekierowywany do fałszywej strony internetowej imitującej witrynę systemu e-TOLL. Na niej oszuści proszą o podanie danych osobowych, a także informacji potrzebnych do logowania do banku. Na szczęście, takie oszustwo można łatwo wykryć. Wystarczy wiedzieć, że system E-TOLL nigdy nie wysyła żadnych wiadomości SMS, również dotyczących płatności. Jego działanie jest zupełnie inne. Zatem na czym polega?

Oszuści na autostradach – system E-TOLL tak nie działa

System E-TOLL działa na podstawie pozycjonowania satelitarnego. Oznacza to, że do naliczania opłat za przejazd wykorzystywane są dane o lokalizacji pojazdu. Istnieje kilka sposobów korzystania z E-TOLL:

• Aplikacja e-TOLL PL: Jest to oficjalna aplikacja na smartfony, która umożliwia rejestrację pojazdu, zakup biletów autostradowych i kontrolę przejazdów.

• Zewnętrzny OBU (On-Board Unit): Jest to urządzenie montowane w pojeździe, które automatycznie pobiera opłaty za przejazd. Urządzenie można kupić online lub w punktach dystrybucji.

• ViaTOLL: Jest to system poboru opłat dedykowany dla firm transportowych.

Opłaty za przejazd w systemie E-TOLL można naliczać w dwóch trybach:

• Przedpłacony: W tym trybie użytkownik wpłaca na konto e-TOLL określoną kwotę, z której pobierane są opłaty za przejazdy.

• Płatności odroczone: W tym trybie użytkownik otrzymuje fakturę za przejazdy na koniec miesiąca.

Niemożliwa jest zatem sytuacja, w której system E-TOLL wyśle do użytkownika wiadomość z prośbą o dokonanie zapłaty.

Jak nie stracić pieniędzy i danych?

Oszuści na autostradach wykorzystują nieświadomość i nieuwagę kierowców. Wyłudzają pieniądze i dane osobowe, wysyłając linki do fałszywych stron internetowych. Wcześniej podobne oszustwo dotyczyło banków, przesyłek pocztowych, zaległości za energię elektryczną, itp. Ten proceder dalej ma się w najlepsze, bo wolimy zapłacić wymaganą kwotę niż sprawdzić, czy dana wiadomość jest prawdziwa. Oprócz fałszywych SMS-ów, oszuści mogą również stosować inne metody:

• Telefoniczne prośby o podanie danych,

• Fałszywe bramki płatnicze: Oszuści instalują na autostradach fałszywe bramki płatnicze, które pobierają opłaty za przejazd, ale nie przekazują ich do systemu e-TOLL.

Takich sytuacji możesz uniknąć, pamiętając o kilku prostych zasadach:

• Nie klikaj w linki w wiadomościach SMS od nieznanych nadawców.

• Nie podawaj swoich danych osobowych, a także danych logowania do banku, jeśli nie jesteś pewien, z jaką firmą czy instytucją masz do czynienia.

• Korzystaj wyłącznie z oficjalnej aplikacji e-TOLL.

• Zgłoś każde podejrzane zdarzenie na policji.

Stosowanie się do tych wskazówek może uchronić przed działaniem oszustów wykorzystujących nowoczesne technologie do wyłudzania pieniędzy i danych.

Sprawdź, jak robić bezpieczne zakupy w Internecie.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne. Zjesz w niej pyszne posiłki i zamówisz najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia