Ksiądz zatrzymany przez CBA – oszustwa podatkowe i przywłaszczone darowizny

Ksiądz jednej z warszawskich parafii zatrzymany przez CBA - oszukał skarb państwa na ponad 5 mln zł

746

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ksiądz zatrzymany przez CBA, ksiądz na wiejskiej drodze
ksiądz zatrzymany przez CBA za nadużycia finansowe na wielką skalę

Warszawski ksiądz zatrzymany przez CBA. Aresztowania dokonali rzeszowscy funkcjonariusze. Duchownemu zarzuca się oszustwa podatkowe, w których wyniku skarb państwa mógł stracić ponad 5 mln zł.

Problemy z Fiskusem to nie jedyny problem księdza. Z prowadzonego śledztwa wynika, że dopuszczał się on również przywłaszczenia pieniędzy z darowizn na rzecz kościoła. Proceder był stosunkowo prosty, jednak przynosił warszawskiemu księdzu wymierne nielegalne dochody. Miał on wystawiać fikcyjne faktury na darowizny, dzięki czemu darczyńcy mogli legalnie obniżać podatki. Z takiego rozwiązania korzystały zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. Pieniądze z darowizn miały być natomiast przywłaszczane przez duchownego. W śledztwie zatrzymano również 17 innych osób, które miały poświadczać nieprawdę w deklaracjach podatkowych.

Ksiądz zatrzymany przez CBA – śledztwo w toku

Jak poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Antykorupcyjne, prowadzone śledztwo toczy się w sprawie „podawania nieprawdy w deklaracjach podatkowych składanych w latach 2019-2023”. Dodano także: „Postępowanie dotyczy przywłaszczenia powierzonych środków pieniężnych znacznej wartości nie mniejszej niż 200 tys. zł, które pochodziły z darowizn na cele kultu religijnego”.. Choć oprócz księdza zatrzymano jeszcze 17 innych osób, to sprawa ma charakter rozwojowy i prawdopodobne są dalsze aresztowania. Duchowny został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, a wobec 14 osób zastosowano dozór policyjny. CBA poinformowało w komunikacie: „To pierwsza realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. Niewykluczone są kolejne realizacje”. Wygląda więc na to, że postępowanie będzie miało dalszy ciąg. Nadużycia finansowe w Kościele katolickim w Polsce stają się coraz częstszym zjawiskiem, co prowadzi do znacznego spadku zaufania do instytucji i jej przedstawicieli.

Nadużycia finansowe to nie wszystko

Ksiądz zatrzymany przez CBA to jeden z wielu skandali, które wyszły na jaw w tym roku. W ostatnim czasie media donosiły m.in. o zatrzymaniu księdza podejrzanego o pedofilię, a także o diecezji, która miała tuszować przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży. Wszystkim znane są także tragiczne wydarzenia w Sosnowcu oraz skandal pedofilski w Tarnowie.

Tego typu sprawy wymagają rzetelnego wyjaśnienia i ukarania sprawców. Konieczne są również głębsze reformy w systemie finansowym Kościoła, aby zapewnić większą przejrzystość i zapobiec podobnym nadużyciom w przyszłości. Większość duchownych to uczciwi i oddani ludzie, którzy niosą pomoc potrzebującym. Niestety, działania nielicznych osób rzucają cień na całą instytucję i podkopują zaufanie wiernych. Ważne jest, aby Kościół katolicki w Polsce wziął odpowiedzialność za te problemy i podjął zdecydowane kroki w celu ich wyeliminowania.

Odwiedź restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby z niepełnosprawnościami. Oferuje ona pyszne posiłki i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia