Recepta na Fentanyl czy Morfinę w 5 min z internetu

Recepta na Fentanyl czy Morfinę do załatwienia w 5 min z internetu, potem tylko wizyta w aptece, kompletne szaleństwo SYSTEMU

99

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

lekarka sprzedawała recepty na fentanyl
W poznaniu lekarka sprzedawała recepty na fentanyl i inne opioidy

Były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński bije na alarm w związku z pierwszymi oznakami kryzysu opioidowego w Polsce. Cieszyński udowodnił, że za 750 zł można w internecie kupić receptę na śmiertelną dawkę morfiny. To pokazuje, jak łatwo dostępne są te niebezpieczne substancje. Ostrzegł, że polskie ulice mogą zacząć przypominać znaną z dramatycznych scen Kensington Avenue w Filadelfii. Tam osoby uzależnione od fentanylu zachowują się jak „zombie”. Recepta na Fentanyl zbyt łatwo dostępna.

Problem na Wyciągnięcie Ręki – Recepta na Fentanyl

Polski internet obiegły filmy pokazujące mężczyzn w Poznaniu, którzy wyglądali na odurzonych fentanylem, podobnie jak osoby widziane na Kensington Avenue. Skala uzależnień od opioidów w USA jest już określana mianem epidemii. Pierwsze przypadki śmierci w Polsce wskazują, że problem ten zaczyna dotykać również nasz kraj. Najsilniejsze opioidy są dostępne niemal na wyciągnięcie ręki – receptę na nie można kupić w internecie lub uzyskać przez receptomaty po teleporadzie.

Janusz Cieszyński opisał na mediach społecznościowych, jak łatwo udało mu się kupić receptę na 200 mg morfiny, co zajęło mu zaledwie godzinę. Zaapelował do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o natychmiastowe działania w tej sprawie. „Nie możemy się cofnąć przed niczym, aby zamknąć ten kanał jak najszybciej. Idą wakacje i powinniśmy zrobić wszystko, aby odpowiedni projekt ustawy stanął na najbliższym posiedzeniu Sejmu” – napisał na portalu X. Cieszyński zapowiedział również wniosek o pilne posiedzenie Komisji Zdrowia.

Brak Kontroli nad wydawaniem recept

Cieszyński zarzucił nowej ekipie rządzącej, że przesypiają początek plagi opioidów w Polsce. Podkreślił brak wiceministra ds. polityki lekowej oraz niepowołanie Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF), co jest kluczowe dla kontrolowania przepływu leków opioidowych. Szefem GIF w latach 2021-2023 była Ewa Krajewska, która po zmianie władzy nie została zastąpiona. Brak kontroli nad nielegalnym handlem opioidami i lekami psychotropowymi to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Łukasz Pietrzak, kierownik jednej z warszawskich aptek, podkreślił, że problem istnieje już od kilku lat. Wspomniał o dostępności taniego fentanylu oraz istnieniu receptomatów, które umożliwiają łatwe zaopatrzenie się w nielegalne recepty. Pietrzak uważa, że instytucje odpowiedzialne za wykrywanie takich nadużyć nie są świadome skali zjawiska. Aby przeciwdziałać problemowi, konieczne jest zaangażowanie kilku instytucji: GIF, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sprawiedliwości, policji, służb celnych oraz samorządów zawodowych aptekarzy i lekarzy. Recepta na Fentanyl czy Morfinę do załatwienia w 5 min z internetu, potem tylko wizyta w aptece, kompletne szaleństwo SYSTEMU

Skutki Kryzysu Opioidowego w USA jako Przestroga

W USA kryzys opioidowy przynosi tragiczne skutki – rocznie z przedawkowania umiera ponad 80 tys. osób. Jakub Kosikowski, rezydent onkologii klinicznej, ostrzega przed bagatelizowaniem problemu w Polsce. Podkreśla, że liczba recept na opioidy systematycznie rośnie, co może być wynikiem ich nadużywania do celów rekreacyjnych. W 2023 roku lekarze wystawili 1,8 mln recept na pełnopłatne opioidy, co wskazuje na skalę problemu.

Ministerstwo Zdrowia nie odniosło się do komentarzy Janusza Cieszyńskiego. W kwietniu media informowały o pięciu przypadkach śmierci z przedawkowania opioidów w Żurominie, a później policja zatrzymała dwóch mieszkańców miasta podejrzanych o handel fentanylem. Urzędnicy twierdzą, że problem nie ma dużej skali, jednak wydarzenia przypominają sytuację z lat 2009-2010, kiedy to rządzący zbagatelizowali alarmy ekspertów dotyczące dopalaczy, reagując dopiero po serii zgonów młodych ludzi.

Kryzys opioidowy w Polsce to poważne zagrożenie, które wymaga natychmiastowej reakcji rządu i odpowiednich instytucji. Lekarze i eksperci ostrzegają, że bez pilnych działań możemy stanąć w obliczu epidemii podobnej do tej, która dotyka Stany Zjednoczone.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia