Debata Biden – Trump. Wyjątkowe starcie niczym Superbowl.

Dziś w USA starcie gigantów tamtejszej polityki.

82

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Debata Trump Biden jak Superbowl

Dziś wieczorem czasu lokalnego, na antenie CNN, odbędzie się długo wyczekiwana pierwsza debata prezydencka między Joe Bidenem a Donaldem Trumpem w obecnej kampanii wyborczej. Wydarzenie to uznawane jest za otwarcie kluczowego etapu kampanii, a zainteresowanie widzów porównywane jest niemal do meczu Superbowl, o czym świadczą wysokie ceny czasu reklamowego. Debata Biden – Trump. Wyjątkowe starcie niczym Superbowl.

Debata Biden – Trump. Wyjątkowe starcie niczym Superbowl.

Debata rozpocznie się o 21:00 czasu lokalnego (3:00 czasu polskiego). Ponadto odbędzie się bez udziału publiczności. Kandydaci będą mieli włączone mikrofony tylko wtedy, gdy będą zabierać głos, co jest wynikiem warunków postawionych przez sztab Bidena. Taka formuła ma ograniczyć sceniczne skłonności Trumpa. Co więcej, jest to najwcześniej dotąd organizowana debata w kalendarzu wyborczym – ponad cztery miesiące przed samymi wyborami.

Prowadzący i tematy

Debatę poprowadzą znani prezenterzy CNN, Jake Tapper i Dana Bash. Wśród poruszanych tematów znajdą się kwestie gospodarcze, aborcji, demokracji i wyborów. Ponadto także polityki zagranicznej, w tym wojen w Gazie i Ukrainie.
Keith Nahigan, doświadczony działacz kampanii politycznych Republikanów brał udział w przygotowaniach do debaty Johna McCaina w 2008 roku. Podkreśla, że tak wczesne starcie podnosi stawkę pojedynku. Ponadto to zawsze ma znaczący wpływ na resztę kampanii. „Zainteresowanie widzów będzie niemal takie, jak meczem Superbowl, co widać w cenach czasu reklamowego” – mówi Nahigan. Jego zdaniem, wrażenie, jakie wywrze debata, może być dramatyczne i większe niż zwykle.

Stan zdrowia kandydatów

Uwaga Amerykanów skupia się nie tylko na tym, co powiedzą kandydaci, ale także na ich kondycji fizycznej i mentalnej. Joe Biden, który ma 81 lat, i 78-letni Donald Trump to najstarsi kandydaci do prezydentury głównych partii w historii USA. Stan zdrowia Bidena budzi szczególne obawy, zwłaszcza po informacji z ubiegłego roku,. Podano w niej, że prezydent korzysta z aparatu CPAP w związku z problemem bezdechu sennego.

Kluczowe daty kampanii

Czwartkowa debata otworzy intensywny okres kampanii, który obejmie m.in. dwie konwencje wyborcze oraz kolejne debaty. 11 lipca odbędzie się rozprawa w Nowym Jorku, gdzie sędzia Juan Merchan zdecyduje o wymiarze kary dla Donalda Trumpa. Przypomnijmy: opowie on za 34 przestępstwa związane z zapłatą za milczenie aktorki porno Stormy Daniels. Choć większość ekspertów nie spodziewa się wyroku więzienia, będzie to ważny moment kampanii. 15 lipca w Milwaukee w Wisconsin rozpocznie się konwencja wyborcza Partii Republikańskiej, podczas której oficjalnie zostanie wybrany kandydat na prezydenta.

Harmonogram wyborczy

Druga i ostatnia zaplanowana debata kandydatów odbędzie się 10 września w telewizji ABC. Już 10 dni później wyborcy w pierwszych trzech stanach – Wirginii, Minnesocie i Dakocie Południowej – będą mogli zacząć oddawać swoje głosy. Dniem wyborów federalnych jest pierwszy wtorek po pierwszym poniedziałku listopada; w tym roku przypadnie on na 5 listopada. Głosy muszą zostać policzone do 11 grudnia, by 17 grudnia wybrani elektorzy mogli formalnie oddać swoje głosy, formalizując wynik wyborów. Zaprzysiężenie nowego Kongresu nastąpi 3 stycznia, a prezydent rozpocznie swoją kadencję 20 stycznia.

Debata, która odbędzie się dziś wieczorem, może okazać się jednym z najbardziej znaczących momentów tej kampanii. Ponadto, jej wpływ na ostateczny wynik wyborów może być ogromny. Wszystko to sprawia, że polityczne starcie Bidena i Trumpa budzi emocje porównywalne do najważniejszych wydarzeń sportowych w USA.

Przeczytaj o dylematach Joe Biden czy Donald Trump – wielu Amerykanów nie wybiera żadnego.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia