Uroczystość Chrztu i Wodowania Okrętu ORP Jaskółka Niszczyciela Min

ORP Jaskółka wejdzie do 12 Dywizjonu Trałowców, będzie stacjonować w Porcie Wojennym Świnoujście, wzmocni zdolności polskich sił morskich

101

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ORP Jaskółka to bliźniak Niszczyciela min ORP KORMORAN
ORP Jaskółka to bliźniak Niszczyciela min ORP KORMORAN

26 czerwca 2023 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość chrztu i wodowania ORP Jaskółka. Czwartego niszczyciela min typu Kormoran II. Uroczystość ta była świadectwem powrotu stoczni do budowy nowoczesnych okrętów wojennych dla Marynarki Wojennej RP.

Słowa Uznania dla Marynarki Wojennej

Adam Ruszkowski, prezes Remontowa Holding S.A., podkreślił znaczenie tego wydarzenia. Przypomniał o początkach projektu w 2013 roku, kiedy to podpisano kontrakt na budowę prototypowego niszczyciela min ORP Kormoran. Podkreślił również, że dzięki tej decyzji polskie siły morskie zyskały nowoczesne okręty, a przemysł stoczniowy rozwinął unikatowe kompetencje.

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wyraził zadowolenie z systematycznej modernizacji Marynarki Wojennej i potencjału stoczni Remontowa Shipbuilding w budowie nowoczesnych okrętów. Maciej Samsonowicz, doradca Ministra Obrony Narodowej, odczytał list wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. Listu który podkreślił znaczenie nowoczesnej marynarki wojennej dla bezpieczeństwa polskiego Wybrzeża i Bałtyku.

Znaczenie ORP Jaskółka

Wiceadmirał Jarosław Ziemiański podkreślił, że ORP Jaskółka będzie pierwszym okrętem drugiej serii niszczycieli min. Okrętu który wejdzie w skład polskich sił morskich. Z kolei Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, docenił kompetencje polskich stoczniowców i ich wpływ na bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.

Ceremonia chrztu odbyła się z udziałem matki chrzestnej Małgorzaty Zdonek, żony kontradmirała w stanie spoczynku Krzysztofa Zdonka. Po poświęceniu okrętu przez kapelanów i rozbiciu butelki szampana o burtę, ORP Jaskółka została zwodowana. Zwodowana przy akompaniamencie białoczerwonego konfetti i dźwięku okrętowego tyfonu.

Projekt 258 Niszczycieli Min

Projekt 258, znany również jako Kormoran II, obejmuje budowę nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. Te jednostki, wykonane ze stali amagnetycznej, są przeznaczone do wykrywania i neutralizacji min morskich. Projekt ten, realizowany przez konsorcjum polskich firm pod przewodnictwem Remontowa Shipbuilding S.A., jest kluczowy dla zwiększenia zdolności operacyjnych polskich sił morskich.

Od 2017 roku stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. zbudowała dziewięć okrętów na zamówienie Marynarki Wojennej RP, w tym serię sześciu jednostek pomocniczych oraz trzy niszczyciele min typu Kormoran II. Obecnie realizuje budowę kolejnych trzech okrętów przeciwminowych oraz dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego w ramach programu Delfin.

Przyszły ORP Jaskółka wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Świnoujście, wzmacniając zdolności operacyjne polskich sił morskich i przyczyniając się do ochrony infrastruktury krytycznej kraju.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia