Budowa ORP Rybitwa nabiera rozpędu: Ceremonia położenia stępki pod kolejnego niszczyciela min typu Kormoran II

ORP Rybitwa, podobnie jak inne okręty typu Kormoran II, znacząco wzmocni potencjał Polskiej Marynarki Wojennej w zakresie zwalczania min. Nowoczesne uzbrojenie i wyposażenie zapewnią mu wysoką skuteczność w wypełnianiu zadań, a także bezpieczeństwo załogi.

114

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ORP Mewa niszczyciel min typu Kormoran II
ORP Mewa niszczyciel min typu Kormoran II

W środę 20 marca 2024 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku odbyła się uroczysta ceremonia położenia stępki. Stępki pod budowę piątego niszczyciela min typu Kormoran II, który otrzyma nazwę ORP Rybitwa. Okręt zostanie przekazany Polskiej Marynarce Wojennej w 2027 roku i wzmocni 12. Woliński Dywizjon Trałowców w Świnoujściu.

ORP Rybitwa to już piąty niszczyciel min typu Kormoran II

Umowa na budowę ORP Rybitwa została podpisana w czerwcu 2022 roku. Za realizację projektu odpowiada konsorcjum pod przewodnictwem Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodzi również Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA (OBR CTM SA) oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Symboliczne rozpoczęcie budowy miało miejsce 19 stycznia 2024 roku podczas uroczystego cięcia blach. Położenie stępki to kolejny ważny etap, który oznacza rozpoczęcie montażu poszczególnych sekcji przyszłego okrętu.

Niszczyciele min typu Kormoran II są zaprojektowane do działań nie tylko w polskiej strefie ekonomicznej. Będą działać również na Morzu Bałtyckim, Północnym i w ramach misji NATO, UE i sił koalicyjnych. Ich głównym zadaniem jest zwalczanie min morskich, ochrona żeglugi i nadzór dna morskiego.

Wzmocnienie bezpieczeństwa i polskich interesów na morzu

Wprowadzenie ORP Rybitwa do służby w 2027 roku znacząco wzmocni potencjał Polskiej Marynarki Wojennej w zakresie zwalczania min. A to podkreśla zaangażowanie Polski w ochronę swoich interesów morskich i bezpieczeństwo regionu. Ceremonia położenia stępki to kolejny kamień milowy w budowie ORP Rybitwa i dowód na strategiczne podejście Polski do modernizacji swojej floty.

Okręty typu Kormoran II, w tym ORP Rybitwa, będą odgrywać kluczową rolę w patrolowaniu i zabezpieczaniu polskich wód, zapewniając bezpieczeństwo żeglugi i chroniąc krytyczną infrastrukturę podwodną. Budowa ORP Rybitwa postępuje zgodnie z planem. Położenie stępki to ważny etap, który przybliża moment włączenia tego nowoczesnego niszczyciela min do polskiej floty, co znacząco wzmocni jej siłę i zdolności bojowe.

Okręt typu Kormoran II – parametry i uzbrojenie

ORP Rybitwa, piąty niszczyciel min typu Kormoran II, będzie posiadać imponujące parametry i uzbrojenie, co czyni go ważnym elementem modernizacji polskiej floty.

Parametry:

 • Wyporność: 830 ton (pełna)
 • Długość: 58,5 m
 • Szerokość: 10,3 m
 • Zanurzenie: 2,7 m
 • Zasięg: 2500 Mm
 • Prędkość: 15 węzłów
 • Załoga: 45 osób

Uzbrojenie:

 • Okrętowy system uzbrojenia OSU-35K z armatą 35 mm Tryton
 • Karabin maszynowy WKM-Bm kalibru 12,7 mm
 • 2 wyrzutnie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Grom
 • System zdalnie i bezprzewodowo odpalanych ładunków wybuchowych do niszczenia min Toczek

Dodatkowe wyposażenie:

 • Sonar holowany Kraken KATFISH 180
 • System obserwacji technicznej
 • Zautomatyzowany system wspomagania dowodzenia
 • Systemy walki elektronicznej

Możliwości:

 • Poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i neutralizacja min morskich
 • Ochrona żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych
 • Nadzór dna morskiego i krytycznej infrastruktury
 • Działanie w składzie zespołów okrętów NATO, UE i sił koalicyjnych
Znaczenie:

ORP Rybitwa, podobnie jak inne okręty typu Kormoran II, znacząco wzmocni potencjał Polskiej Marynarki Wojennej w zakresie zwalczania min. Nowoczesne uzbrojenie i wyposażenie zapewnią mu wysoką skuteczność w wypełnianiu zadań, a także bezpieczeństwo załogi. Okręty typu Kormoran II to ważny element modernizacji polskiej floty. Ich imponujące parametry i uzbrojenie czynią je niezwykle wartościowymi narzędziami w ochronie polskich interesów morskich i bezpieczeństwa regionu.

————————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia