Świeża Rybka Prosto z Morza czyli co pływa w Bałtyku a co nie a jest w smażalni – Skombrotoksyna – Kulinarna Nawigacja

Rybka Prosto z Morza ale Północnego zwłaszcza halibut który nie występuje w naszym Bałtyku, jest za to flądra

261

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rybka Prosto z Morza dorsz atlantycki
Rybka Prosto z Morza dorsz atlantycki prosto z kutra na Bałtyku czyli marketing czyni cuda

W nadmorskich smażalniach i restauracjach często słyszymy obietnice „świeżych ryb prosto z Bałtyku”. Jednak czy klient, który płaci za „świeżą rybkę”, faktycznie ją dostaje? Okazuje się, że nie zawsze. Rybka Prosto z Morza czyli złudzenie czy niewiedza. Zatrucie skombrotoksyną to jedna z najcięższych atrakcji związanych z nieświeżą rybą. O tym mówimy w Kulinarnej Nawigacji z Jarosławem Uścińskim.

Rozczarowanie w Nadmorskich Restauracjach – Rybka Prosto z Morza -Skombrotoksyna

Zapytaliśmy sprzedawców w Sopocie, Gdańsku i we Władysławowie o świeże ryby z Bałtyku. W większości przypadków okazało się, że oferowane ryby są mrożone, a nie świeże, co jest sporym zaskoczeniem dla wielu klientów. W Sopocie usłyszeliśmy: „U nas mrożone są wszystkie ryby”. Nawet w miejscach, gdzie deklarowano obecność świeżych ryb, sprzedawcy przyznawali, że trudno o świeżość w przypadku lokalnych połowów.

Najczęściej oferowane są flądry, śledzie i szprotki. Jednak flądry z zatoki są zbyt małe i chorowite, aby je wyłowić, co zmusza sprzedawców do sprowadzania ryb z otwartego morza, a to z kolei wymaga ich zamrożenia. W Gdańsku usłyszeliśmy: „Flądra, pstrąg i łosoś, jeśli chodzi o nie mrożone ryby”, jednak większość z tych ryb jest mrożona. Skombrotoksyna to atrakcja nieświeżych ryb nieprosto z morza.

Rybka Prosto z Morza czyli halibut z morza ale Północnego
Rybka Prosto z Morza czyli halibut z morza ale Północnego

Zakaz Połowu Dorsza

Zakaz połowu dorsza na Bałtyku od czterech lat oznacza, że bałtyckiego dorsza nigdzie nie zjemy. W restauracjach przy plaży w Sopocie usłyszeliśmy, że połów się skończył, a zamiast dorsza oferowane są flądry i szprotki.

Najlepszą szansą na zakup świeżej ryby jest udanie się do miejsc, gdzie rybacy sprzedają swoje połowy bezpośrednio na brzegu. Świeże ryby dostępne są jednak tylko rano. W jednym z takich miejsc dowiedzieliśmy się, że za kilogram świeżej flądry trzeba zapłacić 15 zł.

W centrum Władysławowa wybór ryb jest szerszy. „Mamy fląderki, śledzik, makrelka, dorszyk”, mówiła sprzedawczyni. Bałtycki dorsz jest dostępny, ale w ograniczonych ilościach i często jest mieszany z atlantyckim.

Opinie Ekspertów

Katarzyna Bosacka, dziennikarka zajmująca się tematyką kulinarną, podkreśla, że najlepsza ryba nad polskim morzem to ta lokalna. „Uwielbiam szproty bałtyckie, śledzie po kaszubsku i smażoną flądrę. Te trzy gatunki stanowią 90 proc. wszystkich ryb poławianych w Bałtyku”.

Łosoś bałtycki może być odławiany w ilości 4 tys. sztuk rocznie. Dorsz, łosoś, halibut czy sandacz serwowane w nadmorskich smażalniach nie pochodzą z lokalnych połowów. Podobnie jest z wędzonym węgorzem, makrelą czy rybą maślaną. Kupując ryby nad polskim morzem, warto wiedzieć, że nie zawsze są one świeże i lokalne. Najlepszą opcją jest szukanie świeżych połowów rano bezpośrednio od rybaków. Warto także zwracać uwagę na pochodzenie ryb oferowanych w restauracjach i smażalniach.

Ten artykuł pomaga zrozumieć, dlaczego często świeża ryba nad polskim morzem jest tylko iluzją i jak najlepiej wybrać rzeczywiście świeży produkt.

Jakie ryby pływają w Bałtyku?

Bałtyk jest domem dla wielu gatunków ryb, zarówno słonowodnych, jak i słodkowodnych. Oto najpopularniejsze z nich:

  1. Flądra (Platichthys flesus) – Jest to jedna z najczęściej spotykanych ryb w Bałtyku. Flądry są płaskimi rybami, które można spotkać zarówno na otwartym morzu, jak i w zatokach.
  2. Śledź (Clupea harengus) – Śledzie są bardzo popularne w Bałtyku i stanowią ważny element rybołówstwa w regionie.
  3. Szprot (Sprattus sprattus) – Kolejna mała ryba, często spotykana w Bałtyku, znana z dużych ławic.
  4. Dorsz (Gadus morhua) – Mimo że połowy dorsza są obecnie mocno ograniczone ze względu na ochronę populacji, dorsze były i nadal są jednymi z najbardziej pożądanych ryb Bałtyku.
  5. Sandacz (Sander lucioperca) – Preferuje bardziej słodkie wody i często spotykany w ujściach rzek.
  6. Łosoś bałtycki (Salmo salar) – Choć jego połowy są ograniczone, łosoś bałtycki nadal jest ważnym gatunkiem ryb w regionie.
  7. Węgorz (Anguilla anguilla) – Węgorze zamieszkują Bałtyk, choć ich liczebność spada ze względu na różne czynniki środowiskowe.

Ryby, które nie pływają w Bałtyku, ale są dostępne w smażalniach

  1. Halibut (Hippoglossus hippoglossus) – Halibut to ryba oceaniczna, którą można spotkać w północnym Atlantyku i Pacyfiku, ale nie w Bałtyku.
  2. Makrela (Scomber scombrus) – Chociaż makrela jest powszechnie spożywana, nie występuje naturalnie w Bałtyku, tylko w Atlantyku.
  3. Pstrąg (Oncorhynchus mykiss) – Pstrągi są rybami słodkowodnymi, często hodowanymi w Polsce, ale nie spotykanymi w Bałtyku.
  4. Łosoś atlantycki (Salmo salar) – Chociaż istnieje łosoś bałtycki, wiele łososi sprzedawanych w Polsce pochodzi z hodowli lub z połowów atlantyckich.
  5. Ryba maślana (Lepidocybium flavobrunneum) – Znana z tłustego mięsa, nie jest rybą bałtycką, lecz oceaniczną.
  6. Dorsz atlantycki (Gadus morhua) – Choć dorsz bałtycki istnieje, wiele dorszy w smażalniach pochodzi z Atlantyku.

Jakie ryby znaleźć w nadmorskich smażalniach?

W nadmorskich smażalniach często można znaleźć różnorodne ryby, zarówno te lokalne, jak i importowane czyli Rybka Prosto z Morza ale mrożona

  1. Flądra – Popularna ryba smażona, często oferowana jako świeża.
  2. Śledź – Serwowany w różnych formach, w tym smażony czy marynowany.
  3. Szprot – Małe, często smażone na chrupko.
  4. Dorsz – Mimo ograniczeń połowowych, często dostępny, ale może pochodzić z Atlantyku.
  5. Pstrąg – Hodowlany, często serwowany jako lokalna alternatywa.
  6. Łosoś – Zazwyczaj pochodzi z hodowli, niekoniecznie z Bałtyku.
  7. Halibut, Makrela, Ryba Maślana – Importowane i mrożone, ale często reklamowane jako „świeże”.

Rybka Prosto z Morza – Podsumowanie

Podczas wizyty w nadmorskich smażalniach warto zorientować się, jakie ryby są faktycznie świeże i pochodzą z lokalnych połowów. Warto także pytać o źródło pochodzenia ryb, aby mieć pewność, że płacimy za to, co rzeczywiście jest warte swojej ceny. Informacje od ekspertów, takich jak Katarzyna Bosacka, mogą pomóc w dokonywaniu świadomych wyborów i cieszeniu się najlepszymi smakami lokalnych ryb.

Skombrotoksyna czyli Rybka z niespodzianką – Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim

Skombrotoksyna czyli rybka z niespodzianką – Kulinarna Nawigacja

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia