Nowe prawo jazdy. Wszystkich czeka wymiana dokumentu

5266
Nowe prawo jazdy
Nowe prawo jazdy

Od 4 marca wydawane jest nowe prawo jazdy

4 marca 2019 roku w życie weszło rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące wzoru nowego prawa jazdy. Od teraz wydawane dokumenty potwierdzające kwalifikacje do prowadzenia pojazdu pozbawione będą adresu zamieszkania posiadacza prawa jazdy. Dzięki temu kierowca, który zmieni miejsce zamieszkania nie będzie musiał wymieniać dokumentu. Jedynym haczykiem w ustawie jest fakt, że posiadacze bezterminowych uprawnień będą musieli zamienić je na ważne 15 lat prawo jazdy.

 

Nowe prawo jazdy wzór
Wzór nowego prawa jazdy (bez pozycji nr 8 czyli adresu zamieszkania)

Kiedy musimy wymienić dokumenty?

Dla obecnych kierowców, którzy posiadają już prawo jazdy jest dobra wiadomość, ponieważ nie muszą oni wymieniać dokumentu do końca terminu jego ważności. Co więcej, nie muszą tego robić także w przypadku, gdy zmienią adres zamieszkania. Do tej pory, w takiej sytuacji trzeba było niezwłocznie zgłosić się do urzędu i wnieść zmiany w dokumencie. Jednak zmiany i tak w końcu dotkną każdego – nawet tych, którzy mają bezterminowe uprawnienia. Niestety teraz prawa jazdy będą wydawane maksymalnie na 15 lat.  W latach 2028-2033 przeprowadzana będzie obowiązkowa wymiana uprawnień.

Co się zmieni?

Było:

  •  w ciągu 30 dni od zmiany adresu kierowca zobowiązany był do wymiany dokumentu
  •  wymiana dokumentu wymagała poniesienia kosztu 100,50 zł za wydanie nowego prawa jazdy w wydziale komunikacji

Jest:

  • nowe prawo jazdy nie będzie zawierało pozycji nr 8 (adresu zamieszkania)
  •  Do wydania dokumentu wystarczy adres podany we wniosku

Może Cię zaciekawić również -> Zmiana w przepisach drogowych – obowiązkowa jazda na suwak

Kierowcy często nie wiedzą jak mają się zachować w momencie złapania ich przez policję. Nie znając swoich praw często przytakując policjantom przyjmują mandaty. Chcemy jeszcze bardziej uświadamiać kierowców o ich prawach. Dzięki Twojemu 1 % będziemy mogli robić to efektywniej i utworzyć Biuro Wsparcia Kierowcy…

zaczynamy od prawa jazdy B1?