Prawo jazdy kategorii B1 – to warto wiedzieć

22366

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

prawo jazdy kategorii B1
prawo jazdy kategorii B1 - dla każdego

Prawo jazdy kategorii B1 – to warto wiedzieć czyli auto na B1

Posiadanie prawa jazdy to marzenie nie jednego młodego chłopaka czy dziewczyny. Wiele osób czeka do ukończenia 18 roku życia po czym decyduje się na rozpoczęcie kursu. Jednak, aby zgodnie z przepisami prowadzi pojazdy mechaniczne nie musimy czekać do osiągnięcia pełnoletności. Od kilku lat coraz popularniejsze staje się w Polsce uzyskiwanie uprawnień do kierowania przed ukończeniem 18 roku życia. Takie możliwości daje nam prawo jazdy kategorii B1. Nie od dziś wiadomo, że prawo jazdy to symbol niezależności młodego człowieka. Dlatego warto wyrobić je wcześniej i pomyśleć o kategorii B1. Czym jest? Jakie daje nam możliwości? Tego dowiemy się z tego artykułu.

Prawo Jazdy kategorii B1 – jakie daje nam uprawnienia? czy na auto na b1?

Prawo jazdy kategorii B1 - blankiet
Prawo Jazdy kategorii B1 upoważnia nas do kierowania czterokołowcami o określonych parametrach technicznych – auto na b1

Wspominając o kategorii B1 warto na samym początku zajrzeć do obowiązujących przepisów. Prawo jazdy tej kategorii uprawnia nas przede wszystkim do kierowania czterokołowcami. Są to pojazdy samochodowe, które służą do przewożenia osób bądź ładunków. Masa własna takiego pojazdu nie może przekraczać 400 kilogramów w przypadku przewozu osób oraz 550 kilogramów w przypadku przewozu rzeczy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przy pomocy takiego pojazdu nie można transportować innych samochodów bądź motocykli. olejne obostrzenia dotyczą prędkości maksymalnej, która wynosi 100 kilometrów na godzinę. Maksymalna moc silnika nie może przekraczać odpowiednio 15 kW czyli około 20,4 konia mechanicznego.

Dodatkowo prawo jazdy kategorii B1 uprawnia do prowadzenia pojazdów przypisanych do kategorii AM. Z kolei do tj kategorii zaliczamy: motorowery o pojemności silnika do 50 centymetr sześciennych oraz czterokołowce lekkie o masie własnej do 350 kilogramów. Również w przypadku lekkich czterokołowców silnik może mieć maksymalną pojemność do 50 centymetrów sześciennych i osiąga prędkość maksymalną na poziomie 45 kilometrów na godzinę

Prawo jazdy kategorii B1 – kto może się o nie ubiegać

prawo jazdy kategorii B1 - minicar auto na b1
O prawo jazdy kategorii B1 można posiadać mając ukończone 16 lat, CC BY-SA 3.0 czyli na auto na b1

O prawo jazdy kategorii B1 może ubiegać się osoba, która ukończyła 16 lat. Jest jednak od tej zasady pewien wyjątek. Wspomniany wiek należy mieć ukończony w dniu przystąpienia do egzaminu, a to oznacza, że sam kurs przygotowawczy możemy rozpocząć trzy miesiące wcześniej. JEdnak zapisanie się na kurs to nie wszystko. Zanim jeszcze udamy się do szkoły jazdy musimy zdobyć odpowiednie orzeczenie lekarskie mówiące o braku przeciwskazań do kierowania pojazdami. Następnie należy utworzyć Profil Kandydata na Kierowcę. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do samego kursu w szkole jazdy. Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, że przed rozpoczęciem kursu wymagana jest pisemna zgoda rodzica bądź opiekuna prawnego.

Prawo jazdy kategorii B1 – ograniczenia na auto na b1

prawo jazdy kategorii B1 - dla każdego auto na b1
Tak wygląda współczesny microcar, CC BY 2.0

Posiadając uprawnienia kategorii B1 musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim nasz pojazd (tak zwany microcar) może maksymalnie poruszać się z prędkością nie przekraczającą 100 kilometrów na godzinę. To z kolei oznacza, że tego typu pojazdem nie możemy poruszać sięna autostradach i drogach ekspresowych.

Kolejne ograniczenie mówi o tym, że poruszać się możemy pojazdem specjalnie przystosowanym do kategorii B1. Niedopuszczalne jest więc prowadzenie przerabianych samochodów osobowych. Mowa tu o specjalnym i celowym odelżeniu pojazdu po to, aby spełnione zostały kryteria masy własnej pojazdu. Tego typu pojazdy nie spełniają przede wszystkim kryterium mocy silnika, która zapisana jest w przepisach obowiązującego prawa. Dodatkowo warto wspomnieć, że tego typu pojazdy są przypisane do innej kategorii homologacyjnej.

Zobacz również: Trudniej stracić prawo jazdy. Zmiany w prawie dla kierowców

prawo jazdy kat b1

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia