Rehabilitacja kompleksowa 2021: jak skorzystać?

186

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nagłe wypadki, urazy czy choroby to sytuacje, w wyniku których osoba poszkodowana oczekuje maksymalnego powrotu do zdrowia i aktywności zawodowej. To właśnie do nich skierowana jest rehabilitacja kompleksowa. Jej zamiarem jest szereg działań związanych z podjęciem lub powrotem do pracy przez osobę niepełnosprawną. Na czym polega udział w projekcie? Co należy zrobić, aby wziąć w nim udział?

Rehabilitacja kompleksowa – co to jest?

Pojęcie rehabilitacji kompleksowej określa szereg rozwiązań mających na celu ułatwienie podjęcia pracy lub powrotu do miejsca zatrudnienia. W tym wypadku mowa o osobach, które na skutek choroby czy urazu utraciły zdolność do pracy. Głównym celem projektu jest końcowe uzyskanie zatrudnienia przez jego uczestnika. Do projektu zachęca się osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogły nigdy podjąć zatrudnienia. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które utraciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu. 

Rehabilitacja kompleksowa – na czym polega udział w projekcie?

Uczestnicy projektu realizują różne moduły. Jednym z najistotniejszych jest moduł zawodowy. Warsztaty i spotkania z doradcą zawodowym mają na celu sprawne znalezienie zatrudnienia. Uczestnicy projektu będą także mieli możliwość skorzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych. Założeniem jest również wzmocnienie kompetencji społecznych, dlatego osoby zgłoszone do projektu będą miały możliwość odbycia konsultacji psychologicznych. Uczestnicy mają realizowany indywidualny przebieg zajęć. Pierwsze dwa tygodnie to plan rehabilitacji, który jednocześnie jest okresem próbnym. Następnie ustalany jest dalszy przebieg realizacji projektu.

Rehabilitacja kompleksowa – jak się zgłaszać?

Po pierwsze należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znaleźć można na www.pfron.org.pl. Należy do niego dołączyć posiadane orzeczenie o niepełnosprawności. Warto podkreślić, że samo orzeczenie nie jest konieczne w przypadku uczestnictwa w projekcie. Następnie wypełniony formularz zgłoszeniowy należy wysłać na adres Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Po otrzymaniu dokumentów pracownicy projektu kontaktują się z uczestnikiem w celu zaproszenia go na rozmowę kwalifikacyjną. Decyzja Komisji Kwalifikacyjnej podlega ocenie przez Komisję Centralną. Kandydat w dalszej części rekrutacji ponownie zostaje poinformowany telefonicznie o decyzji tej ostatniej. Uczestnicy zostają zaproszeni do Ośrodka Rehabilitacji Kompleksowej w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku.

Rehabilitacja kompleksowa – ośrodki

Obecnie funkcjonują cztery Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej – w Wągrowcu, Ustroniu, Nałęczowie i Grębiszewie. Aktualnie ośrodki działają pod ścisłym reżimem obecnie panujących zasad sanitarnych. Każdy z uczestników projektu przed wejściem do ośrodka poddawany jest testowi na obecność koronawirusa. Więcej o samym projekcie i jego uczestnikach można przeczytać na: www.pfron.org.pl i www.niepelnosprawni.pl

Rehabilitacja kompleksowa – niezbędna dla godnego życia

Aktywność zawodowa w przypadku osób z niepełnosprawnością jest niezwykle istotna. Zapewnienie podstawowych potrzeb egzystencjalnych, przynależność do grupy społecznej – to właśnie gwarantuje praca osobom z niepełnosprawnością. W dobie pandemii problem izolacji społecznej stał się jeszcze większy. Dlatego tym bardziej warto wziąć udział w projekcie Rehabilitacji Kompleksowej, by zwyczajnie dać sobie szanse na lepsze życie.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/01/18/sposoby-na-trudne-miesiaczki/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia