Nowe mandaty – jakie będą zmiany?

54
Nowe mandaty

Od 1 stycznia mają wejść w życie nowe mandaty. Na ten moment szczegóły nadal pozostają jednak niewiadomą. Jaki tratyfikator zacznie obowiązywać od 2022 roku? Czy faktycznie mamy się czego obawiać? 

Nowe mandaty – kiedy? 

Warto podkreślić, że założenia nowelizacji w kwestii mandatów był do tej pory kilkakrotnie zmieniane. Na ten moment zakłada się, że obecny projekt również może ulec modyfikacjom. Nie wyklucza się także przełożenia terminu wdrożenia go w życie. Wiele kwestii wymaga bowiem doprecyzowania. W związku z tym nowy tratyfikator mandatów jest zagadką nawet dla funkcjonariuszy policji. Nie mniej jednak możemy już poznać kilka przesłanek w tym temacie. I tak za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu grozi kara w wysokości 1500 zł. Z taką samą kwotą trzeba się liczyć w przypadku wyprzedzenia pojazdu na przejściu dla pieszych. Podobny mandat czeka również w przypadku ominięcia pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Karane taką samą sumą będzie również ominięcie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych. Należy przypomnieć, że do tej pory kary za powyższe wykroczenia nie przekraczały zwykle 350 zł. 

Nowe mandaty – jazda pod wpływem 

Wspomniana wyżej kwota mandatu w wysokości 1500 zł będzie obowiązywać też w sytuacji spowodowania kolizji. Z dużo większymi konsekwencjami będą musieli liczyć się kierowcy poruszający się na podwójnym gazie. Za ten czyn będą musieli liczyć się z kwotą w wysokości 2500 zł, ale tylko wtedy, gdy wykroczenie zostało popełnione po raz pierwszy. W przypadku ponownego złamania zasad trzeźwi kierowcy będą płacić 3000 tysiące zł, a nietrzeźwi 5000 zł. Za brawurową jazdę np. rowerem pod wpływem alkoholu lub narkotyków czeka nas kara zaczynająca się od 1000 zł. Nowe mandaty będą obowiązywały również w związku z niezgodnym poruszaniem się przez przejazd kolejowy. Przykładowo wjazd na szlabany kolejowe ma nas kosztować 2000 zł. Identyczną kwotę będziemy musieli zapłaćić jeśli wejdziemy lub wjedziemy na sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian. Karane będzie również wjeżdżanie na tory kiedy nie ma możliwości, by opuścić przejazd.

Nowe mandaty 

Nowe mandaty – inne okoliczności 

Do kolejnych zmian w zakresie przyznawania mandatów będą również obowiązywać następujące zmiany: 

*Wyprzedzanie na zakazie – 100 zł.;

*Ponowne wyprzedzanie (w ciągu dwóch lat) – 300 zł.; 

*Tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej – 500 zł.;

*Jazda pojazdami mechanicznymi bez posiadania uprawnień – 1500 zł;

*Dopuszczanie przez kierowcę do prowadzenia pojazdów przez osobę pod wpływem alkoholu – 8000 zł;

Nowe założenia względem kar za nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego wydają się być bardzo restrykcyjne. Trzeba podkreślić, że niektóre mandaty w stosunku do obecnych mogą wzrosnąć nawet 50-krotnie. Społeczeństwo jednak przede wszystkim ma zrozumieć, że bezpieczeństwo na drodze leży w naszych rękach. 

Foto: Canva.com

Zpbacz także: Korytarz życia – przepisy i zasady