Rowery dla osób niepełnosprawnych

796

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu trójkołowy rower z wózkiem dla osób z niepełnosprawnosciami. Rowery dla osób niepełnosprawnych.
Na rynku jest wiele modeli rowerów, przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.

Rowery dla osób niepełnosprawnych, jak dla osób zdrowych? Wiele osób zdrowych zadaje sobie pytanie: czy niepełnosprawny może jeździć na rowerze? Choć taka sytuacja jest dla nich abstrakcyjna, to jednak odpowiedź okazuje się twierdząca. Na wycieczkę rowerową mogą wybrać się zarówno osoby z niepełnosprawnością ruchową, jak i niewidomi czy słabowidzący. W tym artykule poznamy, jakie warunki muszą spełniać rowery, by mogły na nich jeździć osoby niepełnosprawne.

Na zdjęciu fragment kierownicy rowerowej. Rowery dla osób niepełnosprawnych.
Także osoby niepełnosprawne mogą korzystać z uroków jazdy rowerowej.

Rowery dla osób niepełnosprawnych – trójkołowy rower rehabilitacyjny

Trójkołowe rowery rehabilitacyjne cieszą się dużym i wciąż rosnącym powodzeniem nie tylko wśród osób z niepełnosprawnością ruchową. Na ich posiadanie decydują się także ludzie starsi oraz cierpiący na schorzenia układu ruchowego, urazy kręgosłupa i zachwiania równowagi. Trójkołowce pozwalają na aktywny wypoczynek na dworze i dają szansę na jak najdłuższe zachowanie dobrej kondycji fizycznej. Posiadają dwa tylne koła i jedno przednie z kierownicą. Osoba niepełnosprawna lub starsza nie musi balansować ciałem podczas wsiadania, pedałowania i zsiadania. Może także w każdej chwili zatrzymać się i odpocząć.

Rowery dla osób niepełnosprawnych – rowery typu handbike

Rowery te napędza siła mięśni rąk. Zwykle są to pojazdy trójkołowe przeznaczone dla osób z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi – dystrofią mózgową, uszkodzonym kręgosłupem, zaburzeniami równowagi, chorobami układu ruchu czy porażeniem mózgowym. Mogą one poruszać się zarówno w pozycji siedzącej, jak też klęczącej i leżącej. Rowery te posiadają możliwość regulacji kąta oparcia i długości siedziska, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Rowery dla osób niepełnosprawnych – tandemy jako rowery dla osób niewidomych i niedowidzących

Tandemy to rowery pozwalające na wygodną i bezpieczną jazdę osobom z niepełnosprawnością wzroku. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość jednoczesnej jazdy dwóch osób jednocześnie. Może to być zatem pilot, który siedzi z przodu oraz osoba niewidoma zajmująca miejsce z tyłu. Rower typu tandem ma jedną wydłużoną ramę i dwa koła. Ma także zdublowane siodełko, kierownicę i pedały. Osoba znajdująca się z przodu pedałuje i kieruje, podczas gdy niewidomy może jedynie pedałować. Tandemy to rowery wybierane nie tylko przez osoby niepełnosprawne. Wybierają je także amatorzy wspólnych wycieczek rowerowych chcący poćwiczyć wzajemną współpracę. Osoby o słabszej kondycji fizycznej lub chcące jeździć w trudniejszym terenie może ucieszyć fakt, że wszystkie opisane tu rowery można wyposażyć w napęd elektryczny.

Na zdjęciu rower tandem jako rower ułatwiający podróżowanie osobom niewidomym. Rowery dla osób niepełnosprawnych.
Rower tandem może okazać się pomocny w podróżowaniu z osobą niewidomą.

Czy rowery są dostępne dla osób niepełnosprawnych?

Choć na rynku łatwo można nabyć rowery dla niepełnosprawnych, to jednak ich ceny mogą znacząco zniechęcić do takiego zakupu. Trzeba bowiem przygotować się na wydatek kilku tysięcy zł. Rower może okazać się jeszcze droższy, jeśli będzie wymagał indywidualnego dostosowania do konkretnych potrzeb. Na szczęście, są dwa rozwiązania tej niekomfortowej sytuacji. Pierwszym jest możliwość wypożyczenia roweru. Istnieją instytucje i fundacje pozwalające nie tylko na wypożyczenie roweru, ale także łączące osoby niepełnosprawne z wolontariuszami. Czasami też pojazdy takie oferują miejskie wypożyczalnie rowerów. Kolejnym sposobem na ominięcie wysokich kosztów zakupu roweru jest skorzystanie z dofinansowania oferowanego przez instytucje tj. PFRON, MOPS czy PCPR. Wypożyczając lub kupując rower, niepełnosprawni mogą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, dojeżdżać do szkoły lub pracy oraz uczestniczyć w wyścigach, rajdach i wyprawach rowerowych.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także o biurach podróży dla osób niepełnosprawnych.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż.

Tekst: Magdalena Kozłowska

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia