Leki na raka trzustki

0
94
Leki na raka trzustki
Jakie są faktyczne rokowania w przypadku raka trzustki?

W tym przedstawię jakie są leki na raka trzustki. Jakie to leki?

Leki na raka trzustki – czym jest rak trzustki

Rak trzustki pochodzi od tkanki nabłonkowej. Często rak trzustki powstaje przez gruczolakorak, inaczej zwanego rakiem gruczołowym. Choroba podobnie jak rak płuc rozpoznawana jest w późniejszym stadium. Śmiertelność w przypadku niediagnozowanego raka trzustki wynosi nieco ponad 10 %. Pierwsze objawy raka trzustki bywają mylone z niestrawnością. Rak trzustki to wtórny rozrost nowotworowych ognisk przerzutowych z innych narządów. Do pierwszych objawów raka trzustki należą między innymi: ból brzucha, nudności, brak apetytu, utrata masy ciała oraz chudnięcie i żółtaczka. Najczęstszym objawem oprócz bólu brzucha jest ból grzbietu. Rak trzustki może mieć przyczyny z różnych miejsc. W późniejszym etapie może dochodzić do na przykład wzdęć, odbijania i biegunki, a także gorączki. Czynnikami zwiększającymi raka trzustki są: palenie papierosów, cukrzycę, wcześniejsze naświetlania miejsc należących do trzustki oraz otyłość.

Leki na raka trzustki

Leki na raka trzustki – historia morfiny

Opium zawarte w morfinie występowało od najdawniejszych lat. Jest to najważniejszy składnik morfiny. Opium przed wynalezieniem morfiny było stosowane jako środek przeciwbólowy, a także do odurzania się nim, aż do XIX wieku. Morfina została pierwszy raz zsyntezowana przez niemieckiego farmaceutę Friedricha Sertürnera. Morfinę nazwano tak na uczenie greckiego boga snu Morfeusza. Później już w pierwszej połowie XIX wieku było wiadomo o szkodliwych właściwościach morfiny. Jednak dopiero na przełomie XIX i XX wieku zaczęto walczyć z uzależnieniami. Próbowano środek zastępczy morfiny. Udało się to w 1897 roku niemieckiemu chemikowi oraz farmaceucie Felixowi Hoffmanowi. Hoffman stworzył dla koncernu Bayer diacetylomorfinę, która wtedy uznawana była za świetnie lekarstwo na kaszel. Diacetylomorfinę ochrzczono później heroiną. Swoje odrodzenie morfina miała podczas I wojny światowej, gdyż od dawna wiadomo było, że morfina świetnie uśmierza ból. Uśmierzała ból rannym żołnierzom.Leki na raka trzustki

Leki na raka trzustki – jakie są

Jeżeli chodzi o leki na raka trzustki, to tu korzysta się między innymi z: heparyny drobnocząsteczkowej, morfiny, oksaliplatyny, irynotekan. Heparyna jest wytwarzana w sposób naturalny przez organizm. Powstaje między innymi w wątrobie, jelitach, sercu oraz płucach. Heparyna drobnocząsteczkowa używana jest w leczeniu zakrzepicy żył głębokich, czyli choroby zakrzepowo-zatorowej. Podawana w formie iniekcji podskórnej, ale także dożylnie. Oksaliplatyna jest lekiem stosowanym w chemioterapii. Jest także związkiem platyny II stopnia. Do głównego działania oksaliplatyny jest uszkodzenie struktur DNA. Lek wypiera cisplatynę, gdyż jej bardziej od niej skuteczny. Irynotekan jest półsyntetyczną pochodną kamptotecyny. Kampotecyna to nie tylko lek na nowotwory, leczy także między innymi: nudności, wymioty, zapalenie skóry, niedokrwistość. Irynotekan jest lekiem z grupy  z grupy inhibitorów topoizomerazy I. Topoimerazy to enzymy odpowiedzialne za obrócenia helisy, a także biorą udział w replikacji. Irynotekan został w 1996 zatwierdzony przez Agencję Leków i Żywności.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Zespół jelita drażliwego – leki