Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością

334

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością
Pies może być dla osoby z niepełnosprawnością nie tylko towarzyszem, ale i wiernym przyjacielem.

Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością może być bardzo ważny. W znacznym stopniu pomaga jej bowiem w życiu codziennym. Dlaczego nie możemy traktować go jak typowego, domowego czworonoga? Sprawdzamy również kiedy można ubiegać się o przyznanie psa przewodnika. 

Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością – nie tylko dobry przyjaciel 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, pies przewodnik ułatwia osobie z niepełnosprawnością aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Przykładowo, w przypadku osób z dysfunkcją narządu ruchu pomaga w wykonywaniu codziennych, prostych czynności, jak ubiór, sznurowanie butów czy w robieniu domowych porządków. Psa przewodnika możemy także często spotkać wśród osób z niepełnosprawnością wzroku. Pamiętajmy bowiem, że nie widząc, odbierają oni świat za pomocą pozostałych zmysłów. W tej sytuacji pies m.in. pomaga w poruszaniu się po mieście, w tym omijać określone przeszkody czy prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych. Mało tego potrafi je dostrzec z odpowiednim wyprzedzeniem. Oczywiście taki pies, podobnie jak inne, lubi się bawić. Dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu jednak wie, że nie może tego robić, gdy wypełnia obowiązki wobec swojego właściciela. Warto dodać, że osoba z niepełnosprawnością może wejść ze swoim czworonogiem do wielu publicznych miejsc, jak np. urzędy czy restauracje. 

Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością

Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością – szkolenie czworonoga 

Pies asystujący musi przejść odpowiednie szkolenie, na końcu potwierdzone certyfikatem. Na szczęście w Polsce istnieją ośrodki zajmujące się szkoleniem psów właśnie na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Ponadto sami zainteresowani także muszą się przygotować do współpracy z czworonogiem. Tymczasem samo szkolenie jest bardzo wymagające. Psa należy przede wszystkim nauczyć nieustannego posłuszeństwa, nawet w chwilach, gdy będzie miał ochotę na beztroską zabawę. W zależności od schorzenia właściciela, na czworonoga czeka wiele ważnych zadań. Przykładowo osobę niesłyszącą musi w wyuczony sposób poinformować o pukaniu do drzwi. W przypadku chorych na epilepsję wyszkolony pies jest w stanie wyczuć zbliżający się atak, a następnie poinformować o nim swojego właściciela. Psi przewodnik jest także przygotowywany na radzenie sobie w nagłych sytuacjach. Co więcej, zakres terapeutycznych możliwości psa przewodnika cały czas się rozwija. Samo szkolenie wiąże się natomiast ze złożonym procesem, a każdy przypadek to osobny proces szkoleniowy.

 Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością

Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością – przepisy prawa 

Wyżej wspomnieliśmy, że pies asystujący może towarzyszyć osobie z niepełnosprawnością w miejscach publicznych. Musi jednak spełniać kilka istotnych warunków. Przede wszystkim właściciel musi mieć przy sobie certyfikat potwierdzający przeszkolenie psa. Czworonóg w widocznym miejscu musi mieć zawieszony napis „Pies asystujący”. Niezbędne jest także posiadanie szczepień weterynaryjnych. Oprócz typowych miejsc i placówek publicznych, certyfikowany pies przewodnik ma prawo wejść do publicznych środków transportu. Wyjątkiem są kościoły oraz inne miejsca służące do wyznawania kultu religijnego. W tym wypadku zaleca się bezpośrednie pytanie do duchownego o możliwość obecności czworonoga. Właściciele psa przewodnika mają jednak nie tylko prawa, ale i obowiązki. Jest to m.in. ponoszenie kosztów i odpowiedzialności w przypadku agresywnego zachowania czworonoga. Pies musi być prowadzony na smyczy oraz mieć założony kaganiec. Dodatkowym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością jest zwolnienie ich z opłat za posiadanie psa przewodnika. 

Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością

Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością – napotkane trudności 

Szkolenie psiego przewodnika to długotrwały i kosztowny proces. Niestety duża część społeczeństwa nadal nie rozumie, że z takim psem nie można się bawić jak ze zwyczajnym czworonogiem. Co więcej, wielu właścicieli lokali nadal próbuje ominąć przywilej nie wpuszczając do nich czworonogów. Niektórzy stają także za wnoszeniem dodatkowych opłat. Według przepisów prawa pies musi mieć założony kaganiec, jednak na ulicy czy w środkach komunikacji miejskiej utrudnia mu wykonywanie zadań, do których został przygotowany. Przyczyną jest oczywiście niewiedza. Należy pamiętać, że czworonóg został tak wytresowany, iż nie stanowi on żadnego zagrożenia. Same sytuacje natomiast niepotrzebnie budują kolejne bariery. Pies w życiu osoby z niepełnosprawnością pełni nieocenioną rolę. Pomaga wręcz swojemu właścicielowi w usamodzielnianiu się. To także ważna pomoc terapeutyczna, gdzie dla swojego właściciela okazuje się prawdziwym przyjacielem. 

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Dogoterapia – dobroczynna miłość psa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia