Suzuki Vitara Hybrid

0
110
vitara hybrydowa przed restauracją zdrówko legionowo

Dawno, dawno temu Vitara była autem terenowym, takim z krwi i kości czyli nadwozie było osadzone na ramie. To zapobiegało przed złamaniem podłogi na poważnych wertepach. Potem była Vitara z nadwoziem samonośnym ale o podwyższonej sztywności i odporności na skręcanie, bez ramy ale nadal 4×4. Teraz mamy Suzuki Vitara Hybrid znak czasów.

vitara hybrydowa przed restauracją zdrówko legionowo

Suzuki Vitara Hybrid

Teraz przyszedł czas… no właśnie jaki czas? Bezpłciowych aut z walorami bez walorów. Marketing mówi nam co jest dobre, to się nazywa kreowanie trendów i klienta plastycznego. Czasy Nissana Patrola GR odeszły w niepamięć. Teraz zostały echa 4×4 a dla milusińskich jest Vitara(legenda jest)hybrydowa bo taki czas i z napędem 2WD. Tak więc napęd na przednią oś i już. Szkoda bo pamiętam jak testowaliśmy 4×4 i w terenie taka Vitara była niezrównana. Niska masa bo poniżej 1400kg auto 4×4 ze 140KM silnikiem. Rewelacja nawet na suchym, sypkim piasku.

Trwałość i niezawodność to zalety modelu Vitara, generalnie silniki i całe podzespoły napędowe są powyżej średniej pod względem niezawodności. Suzuki jest produkowane w Japonii więc przywiązanie do jakości pracowników tamtejszych fabryk jest legendarne. Choć materiały użyte do zabudowy wnętrza w Vitarze nie należą do najwyższych to ich sposób montażu i dopasowania jest bardzo wysoki. To sprawia wrażenie że auto jest wyższego standardu niż mówi o tym rzeczywistość.

vitara hybrydowa przed restauracją zdrówko legionowo

Suzuki Vitara Hybrid – opinie

Mała utrata wartości oraz niskie koszty eksploatacji to jedne z najpoważniejszych atutów Vitary. Na forach praktycznie brak poważnych zarzutów co do kłopotów z eksploatacją tego modelu jak i pozostałych produktów marki. Ile pali hybrydowa Vitara? Tu byliśmy zaskoczeni bo auto zostało wyposażone w nowy algorytm pracy zespołu napędowego. W momentach kiedy silnik pracuje w stabilnych warunkach akumulatory są ładowane do maximum. Kiedy komputer wyczuje że jedziemy spokojnie a w aku mamy dużo prądu wtedy przełączy na tryb EV czyli sam silnik elektryczny.

Taki algorytm pracy układu hybrydowego skutkuje na prawdę niskim zużyciem paliwa. Aż szkoda że nie jest to hybryda plug-in. Trochę większy silnik/generator zapewniłby lepszy odzysk energii a większy akumulator pozwolił na ładowanie z gniazdka. Myślę że plug-in które zapewnia 20-30km zasięg z prędkością do 100km/h jest tanim rozwiązaniem. Może to być tania alternatywa do wstępu po pełną elektryfikację. Przecież 3/4 dystansu w miesiącu to krótkie odcinki jazdy głównie w mieście. Tutaj takie rozwiązanie jest idealne a wyjazd poza miasto bez stresu ładowania zapewni silnik spalinowy. Aktualna oferta Suzuki.

vitara hybrydowa przed restauracją zdrówko legionowo - deska rozdzielcza

Suzuki Vitara Hybrid – a może 4×4

Czekamy na hybrydę 4×4, Vitara jest lekkim autem i świetnie zachowuje się w terenie, jest to jeden z bardziej niedocenianych aut wszechstronnych. Funkcjonalność Vitary jest bardzo szeroka, od auta rodzinnego, po właśnie auto którym możemy wjechać nie tylko na plażę. To powoduje że wycieczki tym autem mogą być bardzo interesujące. Całą rodziną możemy wyruszyć i na plażę i do lasu, na łąkę czy ograniczone trzęsawisko. Testowaliśmy także Vitarę 4×4 i poniżej znajdziecie video z tego testu. Zwróćcie uwagę z jaką łatwością porusza się po sypkim piasku. To bardzo unikalna właściwość.

zobacz opis Vitary 4×4