Jesienna depresja – prawda czy mit?

299

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jesienna depresja
Nieleczona jesienna depresja może nieść poważne skutki. Jak ją rozpoznać?

Gdy za oknem szarość, większość z nas ma problemy z koncentracją i pozytywnym nastawieniem do życia. Kiedy jednak powinniśmy zacząć się o siebie martwić? Czy jesienna depresja to problem, który faktycznie istnieje? W jaki sposób możemy z nią walczyć? 

Jesienna depresja – sezonowy spadek formy 

W medycynie rzeczywiście istnieje pojęcie, które specjaliści określają jako „sezonowe zaburzenia afektywne”. Potocznie problem nazywany jest natomiast jesienną depresją. Najczęściej pojawia się u kobiet między 20 a 40 rokiem życia. Jeśli chodzi o przyczyny, to tu należy wymienić przede wszystkim krótsze dni, a co za tym idzie – niedobór światła słonecznego. Ponadto powodem mogą być również uwarunkowania genetyczne lub nadmiar melatoniny w organizmie. Obok zaniżonego nastroju i braku chęci do działania, do głównych objawów często zalicza się m.in. zwiększony lub zmniejszony apetyt. W ciągu nocy mogą pojawić się problemy ze snem. Z kolei za dnia jesteśmy nieustannie zmęczeni. Jesienna depresja to poważnie zaburzenie, które może prowadzić do stanów lękowych, czy zaniżonego poczucia własnej wartości. Sezonowa depresja, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy określonego okresu w ciągu roku. Jeżeli jednak objawy utrzymują się dłużej, to niezwłocznie należy skonsultować się ze specjalistą. 

Jesienna depresja

Jesienna depresja – sposoby leczenia 

Jesienna depresja może przybierać różne nasilenie. Niekiedy niezbędne jest włączenie farmakoterapii. Zazwyczaj przepisuje się leki z zawartością serotoniny, bądź dopaminy. Często zalecane są także ziołowe środki, np. na bazie dziurawca. Te z kolei dostępne są w aptece bez recepty. Jeżeli rzeczywiście stwierdzono typowo jesienną depresję, to kuracja farmakologiczna nie powinna trwać dłużej, niż pół roku. Przy jesiennej depresji zdecydowanie warto pomyśleć o, chociażby krótkotrwałej psychoterapii. Rozmowa ze specjalistą nie tylko pomoże zaakceptować nasz problem, ale i dojść do tego, co jest jego faktyczną przyczyną. Jak wyżej wspomnieliśmy, za jedną z głównych przyczyn problemu uznaje się brak słońca. Dlatego tu skuteczna może okazać się fototerapia. Jest to ekspozycja światła na skórę, wytwarzana za pomocą specjalnej lampy. Aby ta metoda zaczęła jednak przynosić skutek, to należy ją stosować przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Jesienna depresja

Jesienna depresja – domowe sposoby 

Pamiętajmy, że nawet najbardziej skuteczna farmakoterapia i psychoterapia nie przyniosą oczekiwanych skutków, jeżeli my sami nie będziemy zmotywowani. Co więcej, w przypadku jesiennej depresji leczenie specjalistyczne powinno być ostatecznością. Dlatego właśnie jesienią należy zadbać przede wszystkim o aktywność fizyczną – nawet jeżeli musimy się do niej zmobilizować. Wieczorem zadbajmy o higienę snu, gdzie telefon warto zamienić, np. na ulubioną książkę. W ciągu dnia natomiast starajmy się wprowadzić do naszych pomieszczeń jak najwięcej światła. Jeżeli mamy możliwość, pomyślmy o urlopie wypoczynkowym, najlepiej tam, gdzie jest ciepło. Sprawdzonym sposobem jest także joga, medytacja, czy innego typu techniki relaksacji. Ważna jest również właściwa dieta, która powinna być bogata m.in. w magnez czy witaminy z grupy D. 

Jesienna depresja

Jesienna depresja – właściwy wybór pomocy 

Należy pamiętać, że depresja jest bardzo poważną chorobą, nawet jeżeli przebiega ona sezonowo. Niestety pojęcie to jest często nadużywane, gdzie zdrowi ludzie posiłkują się nim nawet podczas zwykłej, jesiennej chandry. Kolejna kwestia to sama diagnostyka. Po pomoc do specjalisty powinniśmy się bowiem zwrócić, gdy wspomniane wyżej objawy utrzymują się przez dłużej, niż dwa tygodnie. Zaburzenia depresyjne od lat są w ścisłej czołówce najczęściej diagnozowanych chorób. Tym bardziej nie należy się wstydzić, by poprosić o pomoc. Zapraszamy na rozmowę z Dainą Kolbuszewską – psychoterapeutką poradni psychoterapeutycznej CEIBA w Poznaniu. W trakcie rozmowy poruszone zostały nie tylko objawy jesiennej depresji, ale i jak właściwie je rozpoznać. Wywiad miał miejsce w ramach kolejnej audycji „Z dobrej strony”, której możecie posłuchać w każdy poniedziałek po g. 16:00 na antenie naszego radia.

Rozmowa z Dainą Kolbuszewską
Wywiad z Dainą Kolbuszewską
Rozmowa z Dainą Kolbuszewską
Wywiad z Dainą Kolbuszewską

Przeczytaj także: Depresja u osób starszych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia