Akcja Movember – profilaktyka mężczyzny

285

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Akcja Movember – na czym polega?
Niestety wielu mężczyzn nadal nie chce słyszeć o badaniach profilaktycznych względem raka jądra. Celem Moveber jest szerzenie świadomości na temat skutków lekceważenia problemu.

Akcja Movember to nie tylko coroczna tradycja zapuszczania wąsów wśród mężczyzn. Jest to inicjatywa, której celem jest szerzenie świadomości względem badań profilaktycznych. Dlaczego panowie powinni o siebie dbać? 

Akcja Movember – na czym polega? 

Warto podkreślić, że kampania Movember poruszana jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wszystko zaczęło się w 2003 roku za sprawą dwóch Australijczyków – Luke’a Slattery’ego i Travisa Garone’a. Panowie stworzyli wyzwanie, w którym mężczyźni mieli zapuścić jak najdłuższego wąsa. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu była jednak wpłata 10 dolarów na rzecz fundacji zajmującej się badaniami profilaktycznymi raka jądra, który inaczej określany jest jako nowotwór prostaty.

Akcja wkrótce zaczęła zyskiwać popularność w innych krajach. W Polsce akcja zaczęła być oficjalnie szerzona w 2014 roku za sprawą Fundacji „Kapitan Światełko”. Każdego roku do obchodów przyłączają się także znani aktorzy, piosenkarze, sportowcy, czy dziennikarze. Akcja Movember to nie tylko rozmowy o profilaktyce raka jąder, ale i np. możliwość przeprowadzenia bezpłatnego badania USG. Z kolei samo zapuszczanie wąsów ma jedynie zwrócić społeczną uwagę na cel kampanii. W akcji Movember, jak i w życiu chodzi bowiem o to, by mężczyźni nie bali się zadawać trudnych pytań. 

Tymczasem dziś mamy wiele kreatywnych pomysłów na propagowanie tej akcji – to jedno z nich:

Profilaktyka raka u mężczyzn 

Niestety statystyki corocznych zachorowań na raka jądra wciąż nie napawają optymizmem. Jedną z głównych przyczyn jest zbyt późne wykrycie problemu. Powodem jest nie tylko niechęć do badań, ale i niewiedza. Wielu mężczyzn przykładowo nie wie, w jaki sposób może wykonać samobadanie. Rak jądra w początkowej fazie nie daje konkretnych objawów, w związku z tym panowie do lekarza udają się zbyt późno. Ponadto w społeczeństwie Panuje przekonanie, że młodzi mężczyźni nie mają szans na zachorowanie. I choć rzeczywiście nowotwór prostaty dotyczy przede wszystkim mężczyzn od 45 roku życia, to czujność warto zachować już dużo wcześniej.

Zwłaszcza, że i pierwsze objawy często bywają bagatelizowane. W tym wypadku warto jednak o siebie zadbać, tym bardziej że rak jądra wykryty we wczesnym stadium daje duże szanse na wyleczenie. Od wielu lat prowadzone są prężne działania na rzecz profilaktyki raka piersi. I rzeczywiście zdaje się, że temat został na dobre przyswojony. Niestety o mężczyznach nadal mówi się dużo mniej. Tym bardziej takie akcje jak Movember są na wagę złota. 

Profilaktyka raka u mężczyzn

Leczenie raka jądra 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, rak jądra w początkowej fazie zwykle nie daje żadnych objawów. W dodatku pierwsze symptomy rozwijają się powoli. To też mężczyźni nierzadko zgłaszają się do lekarza dopiero w momencie wystąpienia przerzutów. Tymczasem warto powiedzieć sobie nieco więcej o przyczynie choroby. Okazuje się, że jedną z głównych są czynniki genetyczne. Ten typ nowotworu często dziedziczony jest zarówno od bliższych, jak i dalszych krewnych. Większość mężczyzn, która zgłasza się do lekarza informuje o nagłym i bezbolesnym powiększeniu jednego z jąder. Ponadto niepokój powinno wzbudzić m.in. częste oddawanie moczu, czy poczucie pełnego pęcherza. W późniejszym stadium choroby mogą pojawić się dolegliwości bólowe oraz krew w moczu. Jak w przypadku każdego nowotworu zagrożeniem są też przerzuty. 

W tym wypadku atakują one m.in. naczynia limfatyczne, krwionośne, płuca, kości i wątrobę. W związku z tym obok wspomnianych dolegliwości bólowych charakterystycznym symptomem może być np. nagła utrata masy ciała. Z tego powodu tak ważna jest wspomniana samokontrola. We wczesnym etapie wykrycia choroby zwykle wystarczający jest zabieg operacyjny. W zaawansowanym stadium niezbędne jest jednak włączenie chemio- i radioterapii. Rak jądra wpływa na również płodność. W związku z tym lekarze rekomendują zamrażanie nasienia przed wdrożeniem konkretnego leczenia. Dodajmy, że sama prostata jest narządem, który jest częścią układu moczowo-płciowego. Znajduje się między pęcherzem moczowym a odbytnicą. W prostacie produkowany jest płyn będący nośnikiem dla plemników. 

Profilaktyka raka u mężczyzn

Rak jądra – jak o siebie zadbać? 

Po pierwsze panowie muszą pamiętać o regularnych badaniach ultrasonograficznych. Kolejna kwestia to badanie poziomu PSA, którego zbyt wysokie stężenie może świadczyć o nowotworze prostaty. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do urologa. Ponadto warto poprosić specjalistę, by pokazał, jak samemu można skontrolować zdrowie swoich narządów przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku podejrzenia nowotworu do elementów diagnostycznych zaliczamy również badanie markerów nowotworowych, tomografię jamy brzusznej i miednicy małej, czy rezonans magnetyczny. W aptekach mamy wiele suplementów wspierającą profilaktykę przerostu gruczołu krokowego. Działania profilaktyczne to też dbałość o aktywność fizyczną, odpowiednią higienę snu i właściwą dietę.

Porzucić należy także wszelkiego rodzaju używki. Kolejna kwestia to wyczulenie na objawy. Akcja Movember dotyczy jednak nie tylko raka jąder, ale i szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej. Tym samym kampania jest również pretekstem do rozmowy o zdrowiu psychicznym, które niestety w niemal każdej grupie społecznej wciąż jest tematem tabu. Podobnie jak kwestia nowotworu i badań profilaktycznych. Tym bardziej że rak jądra jest bezpośrednio związany z męską seksualnością. Z kolei w społecznym stereotypie mężczyźni nadal funkcjonują jako gatunek, który nie może dawać oznak słabości. Stąd też w ramach akcji panowie mogą liczyć m.in. na wsparcie psychologiczne.

Gwiazdy również apelują o profilaktykę raka jądra

James Michael Tyler szerokiej publiczności znany jest jako Gunther, kelner z kawiarni Central Perk, z kultowego serialu „Przyjaciele”. Amerykański aktor zmarł 24 października 2021 w wieku 59 lat. W roku 2018 zdiagnozowano u niego raka prostaty. Mężczyzna przez lata nie chciał ujawniać swojej choroby. Zdecydował się na to w czerwcu 2021 roku przede wszystkim po to, by głośno powiedzieć o tym, jak zdradliwa jest ignorancja początkowych objawów. Dziś jego najbliżsi chętnie biorą udział w kampaniach propagujących działania profilaktyczne.

Choć największe ryzyko zachorowania występuje u mężczyzn po 45 roku życia, to zachorować mogą i młodsi mężczyźni. Ponadto wciąż unikamy badań i lekarzy. Z jednej strony powodem jest ciągłe zabieganie i wstawianie na pierwszy plan innych zadań. Z drugiej strony społeczeństwo nie chce się badać w obawie usłyszenia czego, czego nie chcieliby usłyszeć. Niech zatem takie akcje, jak Movember będą doskonałym początkiem jeszcze większej troski o własne zdrowie i życie. 

Może Cię także zainteresować: Gwiazdy, które wygrały walkę z rakiem piersi

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia