Akcja Movember to nie tylko coroczna tradycja zapuszczania wąsów wśród mężczyzn. Jest to inicjatywa, której celem jest szerzenie świadomości względem badań profilaktycznych. Dlaczego panowie powinni o siebie dbać?
Akcja Movember – na czym polega?
Warto podkreślić, że kampania Movember poruszana jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wszystko zaczęło się w 2003 roku za sprawą dwóch Australijczyków – Luke’a Slattery’ego i Travisa Garone’a. Panowie stworzyli wyzwanie, w którym mężczyźni mieli zapuścić jak najdłuższego wąsa. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu była jednak wpłata 10 dolarów na rzecz fundacji zajmującej się badaniami profilaktycznymi raka jądra, który inaczej określany jest jako nowotwór prostaty.
Akcja wkrótce zaczęła zyskiwać popularność w innych krajach. W Polsce akcja zaczęła być oficjalnie szerzona w 2014 roku za sprawą Fundacji „Kapitan Światełko”. Każdego roku do obchodów przyłączają się także znani aktorzy, piosenkarze, sportowcy, czy dziennikarze. Akcja Movember to nie tylko rozmowy o profilaktyce raka jąder, ale i np. możliwość przeprowadzenia bezpłatnego badania USG. Z kolei samo zapuszczanie wąsów ma jedynie zwrócić społeczną uwagę na cel kampanii. W akcji Movember, jak i w życiu chodzi bowiem o to, by mężczyźni nie bali się zadawać trudnych pytań.
Tymczasem dziś mamy wiele kreatywnych pomysłów na propagowanie tej akcji – to jedno z nich:
Profilaktyka raka u mężczyzn
Niestety statystyki corocznych zachorowań na raka jądra wciąż nie napawają optymizmem. Jedną z głównych przyczyn jest zbyt późne wykrycie problemu. Powodem jest nie tylko niechęć do badań, ale i niewiedza. Wielu mężczyzn przykładowo nie wie, w jaki sposób może wykonać samobadanie. Rak jądra w początkowej fazie nie daje konkretnych objawów, w związku z tym panowie do lekarza udają się zbyt późno. Ponadto w społeczeństwie Panuje przekonanie, że młodzi mężczyźni nie mają szans na zachorowanie. I choć rzeczywiście nowotwór prostaty dotyczy przede wszystkim mężczyzn od 45 roku życia, to czujność warto zachować już dużo wcześniej.
Zwłaszcza, że i pierwsze objawy często bywają bagatelizowane. W tym wypadku warto jednak o siebie zadbać, tym bardziej że rak jądra wykryty we wczesnym stadium daje duże szanse na wyleczenie. Od wielu lat prowadzone są prężne działania na rzecz profilaktyki raka piersi. I rzeczywiście zdaje się, że temat został na dobre przyswojony. Niestety o mężczyznach nadal mówi się dużo mniej. Tym bardziej takie akcje jak Movember są na wagę złota.
Leczenie raka jądra
Jak już wyżej wspomnieliśmy, rak jądra w początkowej fazie zwykle nie daje żadnych objawów. W dodatku pierwsze symptomy rozwijają się powoli. To też mężczyźni nierzadko zgłaszają się do lekarza dopiero w momencie wystąpienia przerzutów. Tymczasem warto powiedzieć sobie nieco więcej o przyczynie choroby. Okazuje się, że jedną z głównych są czynniki genetyczne. Ten typ nowotworu często dziedziczony jest zarówno od bliższych, jak i dalszych krewnych. Większość mężczyzn, która zgłasza się do lekarza informuje o nagłym i bezbolesnym powiększeniu jednego z jąder. Ponadto niepokój powinno wzbudzić m.in. częste oddawanie moczu, czy poczucie pełnego pęcherza. W późniejszym stadium choroby mogą pojawić się dolegliwości bólowe oraz krew w moczu. Jak w przypadku każdego nowotworu zagrożeniem są też przerzuty.
W tym wypadku atakują one m.in. naczynia limfatyczne, krwionośne, płuca, kości i wątrobę. W związku z tym obok wspomnianych dolegliwości bólowych charakterystycznym symptomem może być np. nagła utrata masy ciała. Z tego powodu tak ważna jest wspomniana samokontrola. We wczesnym etapie wykrycia choroby zwykle wystarczający jest zabieg operacyjny. W zaawansowanym stadium niezbędne jest jednak włączenie chemio- i radioterapii. Rak jądra wpływa na również płodność. W związku z tym lekarze rekomendują zamrażanie nasienia przed wdrożeniem konkretnego leczenia. Dodajmy, że sama prostata jest narządem, który jest częścią układu moczowo-płciowego. Znajduje się między pęcherzem moczowym a odbytnicą. W prostacie produkowany jest płyn będący nośnikiem dla plemników.
Rak jądra – jak o siebie zadbać?
Po pierwsze panowie muszą pamiętać o regularnych badaniach ultrasonograficznych. Kolejna kwestia to badanie poziomu PSA, którego zbyt wysokie stężenie może świadczyć o nowotworze prostaty. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do urologa. Ponadto warto poprosić specjalistę, by pokazał, jak samemu można skontrolować zdrowie swoich narządów przynajmniej raz w miesiącu. W przypadku podejrzenia nowotworu do elementów diagnostycznych zaliczamy również badanie markerów nowotworowych, tomografię jamy brzusznej i miednicy małej, czy rezonans magnetyczny. W aptekach mamy wiele suplementów wspierającą profilaktykę przerostu gruczołu krokowego. Działania profilaktyczne to też dbałość o aktywność fizyczną, odpowiednią higienę snu i właściwą dietę.
Porzucić należy także wszelkiego rodzaju używki. Kolejna kwestia to wyczulenie na objawy. Akcja Movember dotyczy jednak nie tylko raka jąder, ale i szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej. Tym samym kampania jest również pretekstem do rozmowy o zdrowiu psychicznym, które niestety w niemal każdej grupie społecznej wciąż jest tematem tabu. Podobnie jak kwestia nowotworu i badań profilaktycznych. Tym bardziej że rak jądra jest bezpośrednio związany z męską seksualnością. Z kolei w społecznym stereotypie mężczyźni nadal funkcjonują jako gatunek, który nie może dawać oznak słabości. Stąd też w ramach akcji panowie mogą liczyć m.in. na wsparcie psychologiczne.
Gwiazdy również apelują o profilaktykę raka jądra
James Michael Tyler szerokiej publiczności znany jest jako Gunther, kelner z kawiarni Central Perk, z kultowego serialu „Przyjaciele”. Amerykański aktor zmarł 24 października 2021 w wieku 59 lat. W roku 2018 zdiagnozowano u niego raka prostaty. Mężczyzna przez lata nie chciał ujawniać swojej choroby. Zdecydował się na to w czerwcu 2021 roku przede wszystkim po to, by głośno powiedzieć o tym, jak zdradliwa jest ignorancja początkowych objawów. Dziś jego najbliżsi chętnie biorą udział w kampaniach propagujących działania profilaktyczne.
Choć największe ryzyko zachorowania występuje u mężczyzn po 45 roku życia, to zachorować mogą i młodsi mężczyźni. Ponadto wciąż unikamy badań i lekarzy. Z jednej strony powodem jest ciągłe zabieganie i wstawianie na pierwszy plan innych zadań. Z drugiej strony społeczeństwo nie chce się badać w obawie usłyszenia czego, czego nie chcieliby usłyszeć. Niech zatem takie akcje, jak Movember będą doskonałym początkiem jeszcze większej troski o własne zdrowie i życie.
Może Cię także zainteresować: Gwiazdy, które wygrały walkę z rakiem piersi