Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi

Wątpliwości i obawy związane z E10 dotyczą chyba większości kierowców, czy należysz do nich? A może ktoś chce zarobić na mieszkańcach Unii Europejskiej.

5050

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi
Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi. Dystrybutor z nalewakami

Jeżeli ktoś zadaje pytanie, czy Paliwo E10, może zaszkodzić silnikowi, to oznacza, że nie jest pewien odpowiedzi. Dlaczego w USA i Brazylii prace trwają latami. W Unii Europejskiej wszystko robione jest szybko, byle, jak i na ostatnią chwilę. Kto ma zarobić, żeby zamiast żywności produkować spirytus do naszych samochodów.

Kilka dni temu, 1 stycznia 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustaw o biopaliwach oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Prace odbyły się bardzo szybko, bez oporu ze strony opozycji sejm.gov.pl/2541.

Nowelizacja zakłada, że na stacjach paliw pojawić się może nowe paliwo oznaczone E10. Taka stacja nie będzie miała obowiązku sprzedawania obecnie stosowanego paliwa oznaczonego E5.

Od lat trwają przepychanki czy nowe paliwo może zaszkodzić silnikowi. Tym razem przyszedł czas na E10, czyli dołożenie dodatkowo 5% do już serwowanych nam 5% które mamy dziś w Pb 95 i Pb 98. Zastosowanie bioetanolu może zmniejszyć emisje CO2 o około 2%, czy na pewno. Przynajmniej taka jest idea zwiększenia jego udziału.

Eksperci z ADAC piszą, że samochody oferowane na europejskim rynku, wyprodukowane od listopada 2010 roku są przystosowane do obsługi paliwa E10 o zwiększonym udziale biokomponentów. W przypadku większości europejskich marek, paliwo E10 może być używane w starszych samochodach.

Nie oznacza to jednak, że takie paliwo można stosować we wszystkich samochodach. Przykładem są jednostki FSI montowane w samochodach koncernu VAG z bezpośrednim wtryskiem paliwa, które będą najgorzej radzić sobie z paliwem E10.

Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi kukurydza
Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi kukurydza

Jakie silniki są przystosowane do benzyny E10?

Problem stanowi niestety fakt, że nie wszystkie samochody mogą poruszać się bezboleśnie na paliwie E10. Są producenci którzy wskazują, że przede wszystkim w samochodach z gaźnikiem i bez katalizatora, używanie benzyny E10 może skończyć się awarią silnika. Zwiększony udział bioetanolu uszkodzić może gumowe elementy układu paliwowego i aluminiowe elementy silnika.

Nie musi to być jednak większy problem, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę średni wiek samochodów w Polsce. Wydaje się, że nie powinno być problemów z silnikami benzynowymi wyprodukowanymi po 2010 roku. Co odważniejsi producenci mówią że benzyna E10 jest bezpieczna dla silników z 2000 roku. A być może jeszcze starszych samochodów dostępnych na rynku.

Problem stanowi niestety fakt, że nie wszystkie samochody mogą poruszać się bezboleśnie na paliwie E10. Są producenci, którzy wskazują, że przede wszystkim w samochodach z gaźnikiem i bez katalizatora, używanie benzyny E10 może skończyć się awarią silnika. Zwiększony udział bioetanolu uszkodzić może gumowe elementy układu paliwowego i aluminiowe elementy silnika.

Nie musi to być jednak większy problem, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę średni wiek samochodów w Polsce. Wydaje się, że nie powinno być problemów z silnikami benzynowymi wyprodukowanymi po 2010 roku. Co odważniejsi producenci mówią, że benzyna E10 jest bezpieczna dla silników z 2000 roku. A być może jeszcze starszych samochodów dostępnych na rynku.

Kierowcy mogą sprawdzić, czy paliwo E10 jest bezpieczne dla silnika ich pojazdu. Regularnie listę modeli samochodów z silnikami przystosowanymi do jazdy na benzynie E10 publikuje ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów). Ostatnia aktualizacja z grudnia 2021 roku.

Potwierdzenia czy możemy tankować nowe paliwo E10, w naszych samochodach szukajmy pod klapką wlewu paliwa. Tam można znaleźć oznaczenie “E5”, a obok niego “E10”. Wtedy bez obaw można tankować każde paliwo. Informacje można też znaleźć w instrukcji obsługi samochodu lub autoryzowanym serwisie.

Fiat Mobi – skąd się wzięło 500 tysięcy sztuk

Czy E10 to 98? Nowe oznaczenia benzyny – etykieta w kształcie koła:

E5 – benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 procent. Obecnie oznaczana, jako PB 95 i PB 98,

E10 – benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 10 procent,

E85 – paliwo oparte głównie na biokomponentach, do zasilania silników typu flexifuel.

Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi – wady benzyny E10
Wyższe zużycie paliwa, ponieważ, bioetanol zawiera mniej energii niż tradycyjne paliwo, czyli ​​do pokonania tej samej odległości potrzebujesz więcej paliwa. E10 skutkuje wyższym zużyciem paliwa.

Zniszczy gumowe i plastikowe uszczelki mowa tu o przewodach paliwowych, uszczelkach i uszczelnieniach.

E10 powoduje rdzewienie i korozję, Bioetanol jest higroskopijny, oznacza to, że ​​przyciąga wilgoć, która w połączeniu z tlenem powoduje rdzę i korozję. Stąd już prosta droga do uszkodzeń, zwłaszcza systemów wtryskiwaczy i innego drogiego osprzętu. Dotyczy to wszystkich samochodów szczególnie nowszych.

Starzenie się paliwa. E10 ma krótszy o połowę okres trwałości niż E5 gdzie okres przydatności do użycia to około sześć miesięcy, E10 ma trzy miesiące przydatności. Proces starzenia E10 zaczyna wykazywać oznaki już po mniej więcej tygodniach i widocznym rozwarstwianiem. Gęściejsza substancja na dnie zbiornika paliwa może zatykać części silnika i powodować niestabilną pracę silnika samochodu. Problemy będą dotyczyć też rzadko używanych samochodów, kosiarek, motocykli i łodzi.

Na wszystko jest jednak sposób (zapobiega Lindemann Fuel System Cleaner)

 

Środki do czyszczenia układu paliwowego za które zapłaci kierowca

Na wszystko jest jednak sposób, za który zapłaci kierowca, jak to miało miejsce w przypadku wycofania benzyny ołowiowej zastąpionej przez U95 i wycofanej. Posiadacze aut gaźnikowych mogli kupić na wszystkich stacjach specjalny dodatek do paliw zastępujący ołów, obecnie jest dostępny wyłącznie na aukcjach.

Skróty z informacji producentów dodatków do benzyny E10

Lindemann to środek czyszczący do układu paliwowego, który jest specjalnie zaprojektowany do utrzymywania w czystości układu paliwowego i wtryskowego, zaworów dolotowych i komór spalania. Utrzymanie silnika w czystości zapewnia nam pełną moc silnika oraz optymalne zużycie paliwa. Produkt zapewnia ochronę pompy paliwowej, przewodów paliwowych i silnika przed niekorzystnymi czynnikami wynikającymi z wysokiej zawartości etanolu zawartego w benzynie E10. Benzyna E10 zawiera mniej energii, przyciąga znacznie więcej wilgoci i ma krótszy okres przydatności do spożycia.

STP to środek czyszczący układ paliwowy do etanolu. Paliwa z etanolem mogą pozostawić osady na zaworach dolotowych i wtryskiwaczach paliwa, co zwiększa zużycie paliwa. Rdza i korozja mogą tworzyć i uszkadzać elementy układu paliwowego. Środek do czyszczenia paliwa na bazie etanolu STP Fuel System Cleaner for Ethanol Fuels pomaga zapobiegać rdzy i korozji oraz pomaga przywrócić utraconą moc.

UWAGA! Do stosowania w każdym silniku benzynowym, w tym turbodoładowanym, z bezpośrednim wtryskiem i hybrydowym. Opracowany dla mieszanych benzyn E10, E15 i E85. Ten produkt jest kompatybilny z bezkorkowymi systemami gazowymi.

Redex Petrol System Cleaner jest dodatkiem do paliwa opracowanym specjalnie w celu zmniejszenia emisji i przywrócenia wydajności układu paliwowego. Jest kompatybilny z paliwem E10. Nowa zaktualizowana formuła chroni przed korozją spowodowaną paliwem E10, dzięki czemu można go bezpiecznie stosować we wszystkich samochodach benzynowych.

Dodatki do paliwa Redex Petrol można bezpiecznie stosować z nowym paliwem E10 w samochodach zgodnych z E10, a także z E5.

Czy benzyna E10 będzie tańsza od benzyny E5?

Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi

Litr paliwa E10, może być tańszy od benzyny E5 nawet o kilkadziesiąt groszy. Różnego rodzaju politycy, szczególnie zieloni przekonują nas, że tak będzie co nie koniecznie może okazać się prawdą. Przykład możemy znaleźć w działaniach rządów Donalda Tuska z lat 2011/12 i pracami nad wprowadzeniem na rynek paliwa E85.

 

Ciekawostka: m.in. w Brazylii powszechnie używana jest benzyna E85, która składa się nawet w 85 proc. z etanolu i zaledwie w ok. 15-20 proc. ze “zwykłej” benzyny. Z tego względu pojazdy na tamtejszym rynku mają układy paliwowe dostosowane do tego rodzaju paliwa. W Europie nie przyjęły się,a pojedyncze egzemplarze stanowią margines rynku i z konieczności tankowane są zwykłą benzyną. E85 jest coraz bardziej popularne także w USA.

Masowe wykorzystywanie etanolu jako paliwa ma także swoich krytyków. Przyczynia się do wzrostu cen żywności, ale o tym się głośno nie mówi.

Tankowanie E10 ma podobno mieć pozytywny wpływ na środowisko, nieznacznie zredukuje emisję dwutlenku węgla, a bardziej tlenków azotu oraz cząstek stałych. Producenci samochodów nie mają nic przeciwko tankowaniu benzyny E10, pod warunkiem, że kupisz samochód. Tankując nowy rodzaj paliwa, można wiele zaoszczędzić lub jeszcze więcej stracić.

Jak długo można przechowywać paliwo? Lepiej nie przesadzać

 

I na koniec, jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023. Z pewnością mogą Was też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie, które warto przeczytać Paliwo E85 (Superethanol E85)

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia