Stacje wodorowe – kolejny chybiony strzał

Stacje wodorowe - kolejny chybiony strzał, czy dobry pomysł na zastąpienie diesla i benzyny, Duński operator publicznych stacji tankowania wodorem Everfuel,

409

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Stacje wodorowe tankowania H2 i Toyota Mirai
Stacje wodorowe tankowania H2 i Toyota Mirai

Czy stacje wodorowe to kolejny chybiony strzał w walce z użytkownikami samochodów benzynowych i diesli. Ilość samochodów napędzanych wodorem w Polsce bardzo powoli rośnie. W 2021 roku mięliśmy ich 78, rok później już 124. Czego możemy dowiedzieć się ze strony gov.pl w rozdziale Elektromobilność.

Polska opracowała program wsparcia rozwoju infrastruktury do ładownia pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru. Co z tego wynika względem paliwa wodorowego i czy stacje wodorowe to dobry pomysł, o tym poniżej.

Informacja dotycząca wypełnienia kryterium jakościowego dopuszczającego I.6 Ogólnodostępna stacja ładowania i inna niż ogólnodostępna stacja ładowania jest zlokalizowana w gminie, w której w ostatnim dniu roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie liczba punktów ładowania zainstalowanych na publicznie dostępnych stacjach ładowania nie przekroczyła 1,76 na 1000 mieszkańców. Kryterium stosuje się poza obszarem objętym planem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 110).

Parametr liczby punktów ładowania zainstalowanych na publicznie dostępnych stacjach ładowania nie obejmuje punktów ładowania zainstalowanych na publicznie dostępnych stacjach ładowania zlokalizowanych na obszarze objętym planem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 110) (jeśli dotyczy).

W odniesieniu do trzech ogłoszonych w dniu 07.01.2022 r. naborów wsparcia infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, powyższy wskaźnik, wg. stanu na dzień 31.12.2021 r., nie został przekroczony dla żadnej gminy w Polsce.

Stacje wodorowe  - tankowanie gazu
Stacje wodorowe – tankowanie gazu

Stacje wodorowe – cel według gov.pl

Celem programu jest wsparcie rozwoju infrastruktury do ładownia pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru, aby zmniejszyć liczbę pojazdów emitujących CO2 i NOx, a tym samym poprawić jakość powietrza.

W programie przewidziano możliwość dofinansowania przedsięwzięć polegających na:

1/2) budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

3) budowie lub przebudowie ogólnodostępnej stacji wodoru.

Przez ogólnodostępną stację wodoru należy rozumieć zespół urządzeń, w tym punkt tankowania wodoru wraz z niezbędną infrastrukturą pomocniczą oraz zbiornikami magazynowymi, służący do tankowania wodoru umożliwiający zaopatrywanie w wodór na zasadach równego traktowania każdemu posiadaczowi pojazdu wykorzystującego do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych.

Okres wdrażania programu zaplanowano na lata 2021 – 2028, w tym okres zawierania umów do 31.12.2025 i okres wydatkowania środków do 15.12.2028 r.

Stacje wodorowe tankowanie H2
Stacje wodorowe tankowanie H2

Stacje wodorowe – Orlen i kto jeszcze

W Polsce 11 września 2023 została uruchomiona pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania. Zlokalizowano ją na warszawskim Ursynowie i jest to inwestycja firmy PAK-PCE Stacje H2. Stacja działa pod marką Neso, planuje się że sieć stacji będzie dalej rozwijana. Kolejne obiekty mają być zlokalizowane w Rybniku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu i Lublinie. Wszystkie wymienione stacje będą ogólnodostępne.

Orlen tymczasem testuje w Poznaniu pierwszą w Polsce, ogólnodostępną całodobową stację wodorową. Będzie zasilać samochody osobowe, ciężarowe i autobusy. Umowa podpisana przez Orlen z MPK w Poznaniu, mówi że w najbliższych 15 latach dostarczy na potrzeby tamtejszej komunikacji 1,8 mln kg paliwa wodorowego, którym będzie tankowane 25 autobusów. 

Kierowcy otrzymają trzy dystrybutory. Dwa będą przeznaczone do tankowania autobusów i ciężarówek, natomiast trzeci dystrybutor przeznaczono dla pojazdów osobowych. Zatankowanie autobusu potrwa 15 minut, a czas tankowania samochodu osobowego wyniesie ok. 5 minut.

Jest to największy tego typu projekt wodorowy w Polsce i jeden z nielicznych tak dużych w Europie.  

Stacje wodorowe są cały czas rozbudowywane. Kolejną w której zatankujemy auto napędzane wodorem będzie jeszcze w tym roku stacja w Katowicach. Jeżeli chodzi o dalszą rozbudowę to kolejne stacje wodorowe ORLEN buduje w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie. Te zostaną oddane do użytku do połowy 2025. 

Orlen zainwestuje do 2030 roku 7,4 mld zł w budowę sieci ponad 100 stacji wodorowych na terenie Polski, Czech i Słowacji. W Polsce powstanie – 57, na Słowacji – 26, w Czechach – 28.

Pierwsza w Poznaniu stacja Orlen ze sprężonym wodorem H2

Stacje wodorowe - Stacja tankowania wodoru H2 znak
Stacje wodorowe – Stacja tankowania wodoru H2 znak

Dania zamyka stacje wodorowe

Duński operator publicznych stacji tankowania wodorem Everfuel, właśnie zamknął stacje wodorowe na terenie kraju. Było ich aż pięć, z czego trzy zostały zlikwidowane. Dwie zamknięto do odwołania ze względu na brak rentowności i niezgodność z AFIR.

Raport za drugi kwartał 2023 mówi, że stacje tankowania wodorem pierwszej generacji niebyły rentowne i osiągnęły koniec technicznego okresu eksploatacji. Wynika z tego, że na terenie Danii nie będzie zlokalizowana żadna czynna stacja tankowania wodoru H2.

Jeszcze w 2021 roku  Everfuel zakładał budowę 19 stacji tankowania wodoru, co nie doszło do skutku.

Duńskie Stowarzyszenie Importerów Samochodów, podało że w 2022 roku po duńskich drogach jeździło 147 samochodów napędzanych wodorem. W 2023 roku zarejestrowano tylko jeden nowy pojazd z napędem wodorowym.

Wynik jaki podałem w postaci niemal 150 pojazdów wodorowych nie oddaje pełnego obrazu. Większość z nich należy do operatora taksówkarskiego Drivr z Kopenhagi. Drivr od początku ubiegłego roku posiada 100 pojazdów Toyota Mirai. Kłopotem może być to, że podpisano umowę z Everfuel na dostawę wodoru przez pięć lat. Na szczęście Dania to niewielki kraj. Na tą chwilę wszystkie wodorowe Toyoty Mirai stoją bezużytecznie i czekają, aż stacje wodorowe ponownie zostaną otwarte. Plan zwiększenia ilości aut Toyota Mirai do 500 sztuk w 2025 roku prawdopodobnie nie dojdzie do skutku i będzie to niewątpliwie porażka tego typu napędu. To nie jedyna zła informacja, gdyż Everfuel zamyka trzy stacje tankowania wodorem w Norwegii. Czy po Danii i Norwegii będą następne czas pokaże.

Everfuel nie wszędzie ponosi porażki. W Niemczech i Holandii stacje wodorowe mają działać dalej, ze względu na to że przynoszą zyski.

Stacje wodorowe w Polsce – październik 2023

Czy AFIR zabije stacje wodorowe

AFIR to unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Opublikowano je w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Oznacza to, że nowe przepisy wejdą w życie już 13 kwietnia 2024 roku, czyli sześć miesięcy po ogłoszeniu. Zostaje więc coraz mniej czasu na wdrożenie zmian przyspieszających rozwój sieci stacji ładowania.

Jak podaje Everfuel, głównym powodem odejścia od stacji tankowania pojazdów osobowych wodorem jest przyjęcie rozporządzenia w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR).

AFIR nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia ​​do 2030 r.  utworzenia publicznego dostępu do stacji napełniania wodorem. Dotyczy to obsługi zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych. Mają one powstać w miastach i co 200 km wzdłuż tras TEN-T. Everfuel podał też, że stacje, które zostały zamknięte lub wstrzymane, nie spełniały wymagań pod względem lokalizacji.

Rozporządzenia o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych AFIR to zapewnienie minimum wydajnej infrastruktury dla pojazdów zeroemisyjnych we wszystkich państwach Unii. Da także możliwość płatności za ładowanie kartami płatniczymi. Państwa UE prawnie zobowiązano do rozbudowy infrastruktury zgodnie ze wzrostem udziału samochodów elektrycznych w krajowej flocie. Wymogi dotyczące całkowitej mocy dostarczanej będą oparte o wielkość zarejestrowanej floty oraz wymogi dotyczące zasięgu transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) w latach 2025 i 2030 r.

Podsumowując warto również przeczytać artykuł Toyota Mirai – seryjny samochód wodorowy który możesz kupić

Może cię również zaciekawić: Jak działa silnik wodorowy oraz Ubezpieczenie OC, co zrobić przy zakupie auta?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Poprzedni artykułGrzybom mówimy „Dzień dobry”
Następny artykułHalloween Car
Piotr Pawlak
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.

Brak postów do wyświetlenia