Wymiana opon – kiedy jest odpowiedni czas?

opony wymieniamy dla własnego bezpieczeństwa, to powinien być najważniejszy powód,

433

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wymiana opon - kiedy to zrobić?
wymiana opon - kiedy to zrobić?

Nasze złe nawyki dziś mentalność powodują to że najlepszy odpowiedni moment na wymianę opon jest zawsze daleko. Niestety musimy sobie zdać sprawy z tego że opona Jest punktem styku naszego samochodu z nawierzchnią. Opona jest styku naszego rozsądku z bezpieczeństwem zdrowie i życiem za kółkiem. Czas najwyższy zrozumieć że opony muszą być w jak najlepszym stanie bo to bezpieczeństwo nasze i oczywiście i użytkowników drogi. Wymiana opon – kiedy to zrobić?

Kiedy wymienić opony na nowe?

Ostatnio modnym rozwiązaniem z cyklu cena czyni cuda są opony wielosezonowe. Z tą wiele sezonowością to jest tak jak z rzeczami uniwersalnymi są uniwersalne. Czyli uniwersalne było opony na lato są świetne bo są tanie nie musimy jej zmieniać ale latem będą się zachowały gorzej od opon letnich. Opony uniwersalne zimą są lepsze bo są tanie nie trzeba ich wymieniać oczywiście będą się zachowały gorzej od opon zimowych. Paranoja? Nie paranoja tylko księgowi pokazują nam że najważniejsza jest cięcie kosztów. Oczywiście to nie oni będą rozbijać swoje samochody bo droga hamowania będzie za długa. Dlatego tak ważne są markowe opony.

To nie oni będą leczyć się w szpitalu jeżeli oczywiście wypadek zakończy się nie najbardziej nieszczęśliwie czyli Kierowca przeżyje i pasażerowie przeżyją. Dobrze poruszyliśmy temat opon wielosezonowych zastanówmy się nad tym żeby te opony czy wielosezonowe czy letnie czy zimowe były zadbane czyli w dobrym stanie. Jednym z najważniejszych zasad to jest to że opona musi posiadać wyraźny bieżnik. Bieżnik to jest to co powoduje że opona lepiej przylega do drogi zarówno podczas hamowania jak i podczas pokonywania zakrętów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego że rzeźba bieżnika ma bardzo duży wpływ na trzymanie się drogi.

Głębokość bieżnika za mała – wymień opony na nowe

Kiedyś była taka zasada że jeżeli bieżnik ma mniejszą głębokość jak 2 mm potrzebniejsze opony. Teraz na oponach są takie specjalne znaczniki które w momencie odkrycia ich przez zużycie opon określają moment ich wymiany. I to są takie krytyczne rady które są radami ostatecznymi. Prawda jednak jest taka że najwięcej wypadków jest wtedy kiedy wpadamy w poślizg. W poślizg wpadamy z reguły na mokrej nawierzchni. Bardzo częstą przyczyną jest aqua planning. To zjawisko powstaje wtedy kiedy prędkość jest tak duża że opona nie nadąża odprowadzać wody i traci kontakt z nawierzchnią.

Rozumiejąc to zjawisko nie czekajmy aż zostanie nam 2 3 mm bieżnika. Kiedy będziemy jechać nawet z rozsądną prędkością powiedzmy 100 km/h a w kolejnych będzie woda może być nieprzyjemnie. Wtedy nawet o polna która ma 4 – 5 mm bieżnika może sobie nie poradzić i utraciły przyczepność. Tak więc zadbajmy nie tylko o głębokość bieżnika ale też o jakość opony. Wybierajmy markowe ogumienie. Nie kupujmy najtańszych opon. Nie oszczędzajmy na naszym zdrowiu i życiu. Kupujmy tylko takie ogumienie które stosują najlepsi producenci samochodów. Tam raczej nie znajdziemy tanich chińskich produktów.

Kiedy wymienić opony na nowe? latem czy zimą?

Zimą jest jeszcze gorzej, do głębokości bieżnika dochodzi jeszcze jakość mieszanki gumowej. Niestety ta w starych oponach jest gorsza. Opony się starzeją i zwłaszcza zimą mieszanka traci swą elastyczność przy niskich temperaturach. Tak więc nawet jeśli będziemy mieli głęboki bieżnik a opona będzie miała więcej jak 4 5 lat może być bezużyteczny zimą. Otóż nie zawsze na pierwszy rzut oka będziemy w stanie określić że jeszcze możemy jeździć na tych oponach jakie mamy. Zwłaszcza opony tanich producentów zimą praktycznie nie nadają się do jazdy. To czym się kierować przy wyborze opon zimowych?

Tylko sprawdzeni producenci opon gwarantują odpowiednie trzymanie drogi. Nasze życie i zdrowie są warte tego by zadbać o odpowiednią jakość i stan ogumienia. Pamiętajcie by stosować ogumienie sezonowe od markowych producentów. Kiedy sprawdzałeś stan opon w swoim aucie lub służbowym którym jeździsz? Zanim zasiądziesz za kółkiem sprawdź jakość bieżnika, wiek opon i jakiej są produkcji!!! Szerokiej drogi i bezpiecznej podróży! I pamiętajcie, nie kupujemy używanych opon!!!! nie tylko dla tego że mogą mieć źle ułożony bieżnik i hałasują.

poznaj nowe Renault Austral i przygotuj swoje auto do jesieni

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia