Czym się kierować podczas zakupu opon zimowych?

548

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jazda zimą na letnich oponach
Czym się kierować podczas zakupu opon zimowych?
Mimo że w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowych, to warto to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Jazda po mokrej i śliskiej nawierzchni w niedopasowanym do warunków jazdy ogumieniu, może uniemożliwić manewrowanie autem oraz wydłużyć drogę hamowania. Wybierając opony zimowe trzeba kierować się kilkoma ważnymi czynnikami, dzięki czemu jazda w zimie będzie komfortowa i bezpieczna

Cena opon zimowych

Na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać, a to właśnie opony w dużej mierze za to odpowiadają. Nie oznacza to, że trzeba co roku inwestować w ogumienie z wyższej półki, gdyż wystarczy dopasować opony do warunków jazdy. Jeżeli jesteś posiadaczem niewielkiego auta, a samochód służy Ci tylko do poruszania się po mieście, do takiej jazdy wystarczą opony klasy ekonomicznej. Jest to najtańszy wariant dostępny na rynku, który sprawdzi się na krótkich, niewymagających trasach.

Drugą kategorię stanowią opony w średniej grupie cenowej. Są wykonane z lepszej mieszanki gumy i mają odpowiednio wyprofilowany bieżnik. Ten wariant jest najbardziej uniwersalny, przeznaczony do pokonywania większych odległości na trudniejszych odcinkach oraz w spokojnej jeździe miejskiej.

Najdroższą grupę stanowią opony premium. Stosuje się je w samochodach wyższej klasy i o dużej mocy silnika. Wysoka cena idzie w parze z jakością, gdyż takie opony wyróżniają się zastosowaniem nowoczesnych technologii. Posiadają specjalnie zaprojektowany bieżnik, który zapewnia dobrą przyczepność nawet przy dużych osiągach. Oprócz bezpieczeństwa, podnoszą komfort jazdy, dlatego są polecane dla najbardziej wymagających kierowców.

Opony zimowe czy całoroczne?
Opony zimowe czy całoroczne?

Typ bieżnika

Opony zimowe różnią się między sobą architekturą bieżnika. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru ogumienia, gdyż ma to duże znaczenie dla wygody prowadzenia auta. Na rynku dostępne są opony zimowe w trzech wariantach bieżnika:

  • Bieżnik symetryczny – jest to podstawowy typ w najtańszych wersjach opon. Ogumienie z takim bieżnikiem montuje się w małych autach, które osiągają niewielkie maksymalne prędkości. Symetryczny bieżnik sprawdzi się do spokojnej jazdy miejskiej.
  • Bieżnik asymetryczny – ze względu na swój specyficzny kształt, zapewnia lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni i poprawia stabilność auta podczas wchodzenia w zakręty. Ze względu na różne położenie bieżnika po prawej i lewej stronie, opony muszą być prawidłowo zamontowane. Takie ogumienie sprawdzi się podczas umiarkowanej jazdy w mieście i w terenie.
  • Bieżnik kierunkowy – w tym typie rowki ułożone są na kształt jodełki, dzięki czemu lepiej odprowadzają spod opon pośniegowe błoto i wodę. Jazda z takim ogumieniem jest stabilniejsza, dzięki lepszej trakcji i przyczepności. Bieżnik kierunkowy jest najbardziej polecany do jazdy zimą w trudnych warunkach.

Jeżeli jesteś posiadaczem auta o dużej mocy i jeździsz dynamicznie, Twój wybór powinien dotyczyć kupna opon z bieżnikiem asymetrycznym lub kierunkowym.

Opony nowe czy używane?

Wielu kierowców chcąc znaleźć dobrej jakości opony zimowe w niskich cenach, decyduje się na zakup używanego ogumienia. W ten sposób można kupić opony klasy premium w cenie budżetowej, jednak jest to mylne podejście. Opony używane mogą już nie być takie bezpieczne, ze względu na zużycie bieżnika. Powinien on posiadać głębokość nie mniejszą niż 4 mm, gdyż tylko wtedy jest w stanie zachować odpowiednią trakcję i przyczepność. Używane opony często wystarczą na jeden sezon, dlatego taka inwestycja jest nieopłacalna. Lepiej dopłacić i kupić komplet opon zimowych ze sprawdzonego źródła stacjonarnie lub w sklepach internetowych tj. www.sklepopon.com/opony/zimowe. Taka inwestycja odwdzięczy się bezpieczeństwem na wiele sezonów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia