Czym się kierować podczas zakupu opon zimowych?
Artykuły ekspertów
Czym się kierować podczas zakupu opon zimowych?
Mimo że w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowych, to warto to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Jazda po mokrej i śliskiej nawierzchni w niedopasowanym do warunków jazdy ogumieniu, może uniemożliwić manewrowanie autem oraz wydłużyć drogę hamowania. Wybierając opony zimowe trzeba kierować się kilkoma ważnymi czynnikami, dzięki czemu jazda w zimie będzie komfortowa i bezpieczna
Cena opon zimowych
Na bezpieczeństwie nie powinno się oszczędzać, a to właśnie opony w dużej mierze za to odpowiadają. Nie oznacza to, że trzeba co roku inwestować w ogumienie z wyższej półki, gdyż wystarczy dopasować opony do warunków jazdy. Jeżeli jesteś posiadaczem niewielkiego auta, a samochód służy Ci tylko do poruszania się po mieście, do takiej jazdy wystarczą opony klasy ekonomicznej. Jest to najtańszy wariant dostępny na rynku, który sprawdzi się na krótkich, niewymagających trasach. Drugą kategorię stanowią opony w średniej grupie cenowej. Są wykonane z lepszej mieszanki gumy i mają odpowiednio wyprofilowany bieżnik. Ten wariant jest najbardziej uniwersalny, przeznaczony do pokonywania większych odległości na trudniejszych odcinkach oraz w spokojnej jeździe miejskiej. Najdroższą grupę stanowią opony premium. Stosuje się je w samochodach wyższej klasy i o dużej mocy silnika. Wysoka cena idzie w parze z jakością, gdyż takie opony wyróżniają się zastosowaniem nowoczesnych technologii. Posiadają specjalnie zaprojektowany bieżnik, który zapewnia dobrą przyczepność nawet przy dużych osiągach. Oprócz bezpieczeństwa, podnoszą komfort jazdy, dlatego są polecane dla najbardziej wymagających kierowców. [caption id="attachment_21814" align="aligncenter" width="640"]
Typ bieżnika
Opony zimowe różnią się między sobą architekturą bieżnika. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru ogumienia, gdyż ma to duże znaczenie dla wygody prowadzenia auta. Na rynku dostępne są opony zimowe w trzech wariantach bieżnika:- Bieżnik symetryczny – jest to podstawowy typ w najtańszych wersjach opon. Ogumienie z takim bieżnikiem montuje się w małych autach, które osiągają niewielkie maksymalne prędkości. Symetryczny bieżnik sprawdzi się do spokojnej jazdy miejskiej.
- Bieżnik asymetryczny – ze względu na swój specyficzny kształt, zapewnia lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni i poprawia stabilność auta podczas wchodzenia w zakręty. Ze względu na różne położenie bieżnika po prawej i lewej stronie, opony muszą być prawidłowo zamontowane. Takie ogumienie sprawdzi się podczas umiarkowanej jazdy w mieście i w terenie.
- Bieżnik kierunkowy – w tym typie rowki ułożone są na kształt jodełki, dzięki czemu lepiej odprowadzają spod opon pośniegowe błoto i wodę. Jazda z takim ogumieniem jest stabilniejsza, dzięki lepszej trakcji i przyczepności. Bieżnik kierunkowy jest najbardziej polecany do jazdy zimą w trudnych warunkach.