Miejsca w górach dostępne dla niepełnosprawnych

878

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Miłość do gór nie zna ograniczeń, a osoby z niepełnosprawnościami udowadniają, że bariery są tylko w naszych głowach

Miejsca w górach dostępne dla niepełnosprawnych naprawdę istnieją! Wystarczy tylko przed wyjazdem wszystko dobrze zaplanować po to, aby móc bez żadnych przeszkód podziwiać piękne górskie widoki. My dziś zabierzemy Was w Tatry i udowodnimy, że bariery są tylko w naszych głowach, a miłość do gór nie zna ograniczeń.

Potęga gór a niepełnosprawność

Miłość do gór nie jest zarezerwowana tylko dla osób w pełni sprawnych, doświadczają jej także osoby z niepełnosprawnościami. Jest to miłość bardzo trudna i wymagająca, ale jakże piękna. Przykładem może być Angelika Chrapkiewicz-Gądek czy Jasiek Mela, którzy mimo niepełnosprawności zdobyli wiele szczytów. Ich determinację i wole walki najlepiej oddają słowa Martyny Wojciechowskiej: „Góry mają w sobie coś magicznego, człowiek nie zje, nie dośpi, pachnie coraz gorzej, ale nie chce przestać się wspinać. W górach liczy się tylko tu i teraz. Nikt nic ode mnie nie chce, telefon nie dzwoni, a ja czuję, że z każdym krokiem przekraczam granice swoich możliwości. Kiedy na początku człowiek stoi przed szczytem i patrzy na potężną górę, czuje się przytłoczony. Kiedy patrzy na tę samą górę już po zejściu — jest dumny i ma wrażenie, że może osiągnąć wszystko!” Jednak, aby osiągnąć wyznaczony cel, sama miłość do gór nie wystarczy. Wszystko zależy od odpowiedniej logistyki i przygotowania.

Odpowiednie przygotowanie do górskich wypraw dla „wózkowicza”

Odpowiednie przygotowanie do górskich wypraw pozwoli nam w pełni cieszyć się malowniczymi widokami, zamiast zastanawiać się już w trakcie wyprawy, którą drogę wybrać. Zanim wyruszymy w trasę, sprawdźmy zatem krok po kroku jak ona przebiega (dostępność, nawierzchnię i przede wszystkim czy nie jest zbyt stroma). Oczywiście najprostszym sposobem będzie zasięgnięcie „porady u wujka Google”. Tu znajdziemy dokładne opisy każdej z tras. Istnieje również wiele grup na Facebooku, gdzie niepełnosprawni podróżnicy wymieniają się swoimi doświadczeniami. Tam możemy zadać pytanie o konkretne miejsce i czekać na odpowiedź od osób, które przemierzały już ten szlak. Osoby poruszające się na wózku z bardzo silną górną częścią ciała na pewno poradzą sobie w takim miejscu jak Morskie Oko czy Spacer Koronami Drzew. Ułatwieniem będzie tu na pewno posiadanie dostawki bądź wózka elektrycznego. Jednak osoby, które chcą zapuścić się znacznie wyżej, mogą z pomocą doświadczonych wspinaczy i specjalistycznego nosidła również tego dokonać. Jest to nie lada wyzwanie, ale z pomocą innych, jak najbardziej do zrobienia. Osoby z niepełnosprawnością stanęły bowiem już na takich szczytach jak; Rysy (2501 m n.p.m.), Mnich ((2068 m n.p.m.) czy Gerlach (2655 m n.p.m).

Odkryj Tatry z koron drzew

Spacer Koronami Drzew to niedawno otwarta trasa w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami

Ścieżka Koronami Drzew znajduje się 40 kilometrów od Zakopanego w słowackiej miejscowości Zdziar w Dolinie Bachledzkiej. Na górę możemy wjechać nowo wybudowaną gondolką, a później już w prosty sposób dostać się chodnikiem do wieży widokowej. Cała trasa bowiem wraz z ośrodkiem dostosowana jest do osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi na wózkach. Nachylenie ścieżki jest bardzo łagodne, spadek wynosi 2-6%, jest zawieszona 24 m nad ziemią i ma 603 m długości. Jej zwieńczeniem jest 32-metrowa wieża widokowa, z której możemy podziwiać panoramę Tatr Bielskich i Pieniny. Na całej trasie rozmieszczone są przystanki dydaktyczne, gdzie w humorystyczny sposób możemy poznać miejscową faunę i florę. Bez problemu wjedziemy wózkiem lub wejdziemy o kulach zarówno na samą ścieżkę, jak i na wieżę widokową. Nawierzchnię bowiem stanowią drewniane, równo ułożone deski.

Miejsca w górach dostępne dla niepełnosprawnych – Morskie Oko

Morskie Oko to jedno z najpopularniejszych i najbardziej obleganych atrakcji polskich Tatr. Dodatkowo jest jednym z nielicznych miejsc w Tatrach dostępnych dla wózkowiczów. Szlak prowadzi bowiem cały czas drogą asfaltową bez większych utrudnień technicznych. Trasa przebiega przez las, a jej całkowita długość wynosi 7,8 km i zajmuje około 2 h 20 min na dojście. Zejście natomiast do Polanicy zajmie nam 1 h 50 min. Morskie Oko to jedno z najpiękniejszych górskich jezior. Jego lustro znajduje się na wysokości 1395 m, a samo jezioro ma głębokość 50,8 m. Przy Morskim Oku położne jest schronisko PTTK. Stamtąd rozciąga się przepiękny widok na panoramę Tatr. W bezchmurny dzień zobaczymy Rysy, masyw Mięguszowieckich Szczytów oraz wyróżniającą się sylwetkę Mnicha. Alternatywą dla pieszej wędrówki jest wjazd i zjazd bryczką.

Popradzki Staw

Obchodząc Popradzki Staw dookoła możemy rozkoszować się wręcz bajkowymi widokami

Popradzki Staw to kolejne przepiękne tatrzańskie jezioro. Duża w tym zasługa jego otoczenia — Doliny Złomisk oraz Doliny Mięguszowieckiej z górującymi nad nią imponującymi tatrzańskimi szczytami. Popradzki Staw jest świetnym celem wycieczek dla każdego. W łatwy sposób dotrzemy tu wózkiem, ponieważ droga, która do niego prowadzi, jest asfaltowa. Osoby z silną górną częścią ciała, na dostawkach lub poruszające się o kulach mogą również obejść jezioro dookoła. Trasa biegnie bowiem szeroką kamienno-szutrową ścieżką o długości 1,3 km. Widoki są naprawdę imponujące i wręcz bajkowe.

Miejsca w górach dostępne dla niepełnosprawnych – wjazd kolejką na Kasprowy Wierch i na Gubałówkę

Widok z Kasprowego Wierchu

Miejsca w górach dostępne dla niepełnosprawnych to bez wątpienia Kasprowy Wierch i Gubałówka. Bowiem i w jednym i drugim przypadku możemy skorzystać z kolejki linowej, która pozwoli cieszyć się nam pięknymi górskimi widokami. Kolejka z Kuźnic na Kasprowy Wierch dostępna jest przez cały rok i w całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szczyt ten położony jest na granicy Tatr Wysokich i Zachodnich, oferuje nam niezapomniane krajobrazy, które możemy podziwiać bez końca. Na wysokości prawie 2000 m n.p.m. roztacza się wspaniała panorama na Czerwone Wierchy, Świnicę czy Orlą Perć. Widać także Giewont z krzyżem i legendarnymi, śpiącymi gdzieś w skałach rycerzami.

Gubałówka jest kolejnym miejscem dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami dzięki kolei linowo-terenowej biegnącej niemalże z centrum Zakopanego. Bez problemu więc osoba na wózku wjedzie na ten najbardziej oblegany i popularny szczyt, który znajduje się na wysokości 1126 m n.p.m. Z grani rozciąga się wyjątkowo piękny widok na Tatry i leżące w dole Zakopane.

Przeczytaj także :Taniec towarzyski osób niepełnosprawnych

Zainteresować Cię może także temat :Skoda 100 – czeska robota

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia