Nowe technologie w służbie osób z niepełnosprawnościami

403

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowe technologie
Andres Urena / Unsplash

Osoby z niepełnosprawnościami każdego dnia napotykają wiele fizycznych i społecznych barier, z którymi muszą się mierzyć. Nowe technologie pomagają pozbyć się przynajmniej niektórych z tych utrudnień. Oto kilka z nich!

Nowe technologie: wspieranie mobilności i samodzielności

Rozwój technologii cyfrowych, w tym sztucznej inteligencji, postępuje w bardzo szybkim tempie. Daje to nadzieję, że w niedługim czasie osiągnięcia nauki i techniki pomogą osobom z niepełnosprawnościami uporać się z większością wyzwań, jakie stawia przed nimi codzienność. Nowoczesne rozwiązania, oparte chociażby na sztucznej inteligencji, mogą wspomóc osoby niepełnosprawne w osiągnięciu przez nie lepszej mobilności, zaradności w obliczu rozmaitych barier i w konsekwencji – większej samodzielności. Jedną z dziedzin, która bardzo dynamicznie się rozwija, jest IoT (ang. Internet of Things), czyli tzw. internet rzeczy. Właściwe użycie specjalnych aplikacji i urządzeń pomoże – i wiemy, że już pomaga – otworzyć przed osobami niepełnosprawnymi nowe możliwości funkcjonowania w otaczającym je świecie. Szczególną wagę twórcy rozwiązań wpisujących się w dziedzinę internetu rzeczy kładą na ich dostępność i łatwość obsługi, czyli intuicyjność. Przyjrzyjmy się kilku funkcjonującym już rozwiązaniom.

nowe technologie
fot. Jung Ho Park / Unsplash

Ciekawym przykładem jest aplikacja na smartfona o nazwie Crosswalk. Poprzez GPS jest ona połączona z sygnalizacją świetlną. W razie potrzeby Crosswalk daje więcej czasu na pokonanie przejścia dla pieszych. Z kolei nowe technologie dostępne w tzw. smart homes, czyli inteligentnych domach, obejmują np. systemy zintegrowane z głośnikami, lodówką, piekarnikiem czy termostatem. Zaprogramowane według indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rozwiązania te pozwalają osiągnąć większą kontrolę nad codziennymi czynnościami. W internet rzeczy wpisują się też urządzenia, które można nosić na sobie. Przykład? Smartwatch, który tłumaczy treść otrzymywanych wiadomości na język Baille’a lub czyta je na głos. Ciekawym rozwiązaniem są też inteligentne wkładki do butów opracowane przez firmę Ducere Technologies, które podpowiadają najkorzystniejszą trasę. Inne firmy pracują też nad urządzeniami, które działają jak radar. Mogą na przykład ostrzec osobę niewidomą, że zbliża się do schodów lub przejścia dla pieszych.

Nowe technologie: rozpoznawanie otoczenia

Wśród rozwiązań ułatwiających codziennie funkcjonowanie osobo z niepełnosprawnościami warto wymienić też aplikację Seeing AI opracowaną przez firmę Microsoft. Potrafi ona nauczyć się topografii otoczenia w sąsiedztwie mieszkania osoby niewidomej lub niedowidzącej, tak, aby np. pomóc jej ominąć zatłoczone miejsca. Aplikacja wykrywa również miny innych osób! Nad podobną technologią rozpoznawania i klasyfikacji otaczających nas obiektów pracuje firma Google. Rozwijana aplikacja będzie nosiła nazwę Cloud Vision API. Swoisty „sztuczny wzrok” aplikacji ma wspomóc użytkowników w zrozumieniu i scharakteryzowaniu poszczególnych sytuacji, jakie mają miejsce w ich otoczeniu. Możliwość lepszego odczytania bliższego i dalszego otoczenia osób z niepełnosprawnościami pozwoli im pokonać wiele barier komunikacyjnych, z jakimi mają do czynienia na co dzień. Zarówno tych fizycznych, jak i społecznych. Osoby niewidome, niedowidzące, głuchonieme, a także cierpiące na zaburzenia poznawcze, mają szansę na łatwiejsze odnalezienie się w otaczającym je świecie.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia