Ksiądz Jerzy Popiełuszko – 39 rocznica śmierci

Ksiądz Jerzy Popiełuszko w 39 rocznicę śmierci, organizator Mszy za Ojczyznę, zamordowany przez SB, błogosławiony, patron NSZZ „Solidarność". Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj.

433

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ksiądz Jerzy Popiełuszko - 39 rocznica śmierci. Fot. TVP
ksiądz Jerzy Popiełuszko - 39 rocznica śmierci. Fot. TVP

19 października 1984 roku zostaje bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Właśnie mija właśnie 39 rocznica śmierci. Ksiądz Jerzy Popiełuszko był w okresie stanu wojennego duszpasterzem ludzi pracy, przede wszystkim robotników Huty Warszawa, służby zdrowia i nieoficjalnym kapelanem podziemnej „Solidarności”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – zło dobrem zwyciężaj

W parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu od 28 lutego 1982 organizował Msze za Ojczyznę, które gromadziły tłumy wiernych. Wspólnie z proboszczem ks. prałatem Teofilem Boguckim nauczali: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

Propaganda komunistyczna Jaruzelskiego, głównie w osobie Urbana przy każdej okazji nazywała Msze za Ojczyznę „seansami nienawiści” i uznawała je też za wiece polityczne. Ksiądz Jerzy Popiełuszko był oskarżany o polityczny fanatyzm, malwersacje i niemoralne prowadzenie. Popiełuszkę wielokrotnie przesłuchiwano, zatrzymywano i aresztowano pod zarzutem działania na szkodę PRL i propagandy antypaństwowej. Ponieważ tego typu działania nie przyniosły skutku, zdecydowano się na najgorsze.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko 39 rocznica śmierci-kościół Stanisława Kostki. 30 rocznica śmierci delegacja harcerzy z Legionowa
Ksiądz Jerzy Popiełuszko 39 rocznica śmierci-kościół Stanisława Kostki. 30 rocznica śmierci delegacja harcerzy z Legionowa

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – mordercy przystępują do działania

To nie była pierwsza próba zamachu na życie, tak też próbowano dalej. Wieczorem 19 października 1984 roku, w czasie powrotu samochodem z Bydgoszczy księdza porwano. Dokonało tego trzech funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Bandyci ze Służby Bezpieczeństwa są przygotowani do zbrodni. Sekcja zwłok potwierdziła, że przed śmiercią księdza pobito. Księdza Jerzego związano w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur zaciskał się wokół jego szyi. Do nóg księdza mordercy przywiązali worek z przygotowanymi wcześniej kamieniami. Wiele wskazuje, że zginął 19 października w dniu porwania, zanim został wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku.

24 października komunistyczne władze ogłosiły, że do sprawców porwania należą funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. 27 października szef MSW generał Czesław Kiszczak ujawnił, że za porwaniem stoją: Piotrowski, Pękala i Chmielewski. O wyłowieniu przez milicję ciała ks. Jerzego z Wisły pod Włocławkiem poinformowano 30 października. Jak możemy się dowiedzieć z różnych źródeł, ciało było tak zmasakrowane, że rodzina identyfikowała je na podstawie znaków szczególnych.

Proces morderców kapłana Solidarności nie dał odpowiedzi, kto stał za wydaniem polecenia zamordowania księdza. Piotrowski i jego bezpośredni przełożony, wiceszef IV Departamentu MSW Adam Pietruszka został skazany na 25 lat. Leszek Pękala otrzymał wyrok 15 lat, a Waldemar Chmielewski 14 lat. Nawet po usłyszeniu tak długich wyroków nie wyjawili mocodawców i wszyscy wyszli przed upływem kary.

Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki. Modlitwa tuż po pochówku. Fotografia pochodzi z albumu zawierającego kolekcję Jana Beszty-Borowskiego, obecnie w zasobie IPN
Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki. Modlitwa tuż po pochówku. Fotografia pochodzi z albumu zawierającego kolekcję Jana Beszty-Borowskiego, obecnie w zasobie IPN

Pogrzeb Księdza Jerzego manifestacją antykomunistyczną

Księdza Popiełuszkę pochowano przy kościele św. Stanisława Kostki, pomimo tego co chciały komunistyczne władze. W pogrzebie, który odbył się 3 listopada 1984 roku udział wzięło ponad 600 tysięcy wiernych oraz blisko tysiąc księży. Grób księdza na długie lata stał się miejscem pielgrzymek z Polski i świata. 

Do dziś, pomimo upływu 39 lat, nie wyjaśniono okoliczności zamordowania i daty śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Wciąż budzą wątpliwości.

 

Pomimo upływu ponad 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego wielu morderców z UB, MSW, Milicji i innych uniknęło odpowiedzialności. Przez wiele lat pobierali również wysokie emerytury, wielokrotnie większe od swoich ofiar. Na szczęście ta sytuacja się zmieniła, nie wiadomo na jak długo.

Podsumowując przesłanie jakie ksiądz Jerzy głosił podczas Mszy za Ojczyznę – „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” winno być aktualne. W rzeczywistości Obecnie niestety tak nie jest.

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 we wsi Okopy koło Suchowoli na Podlasiu.

28 lutego 1982 zorganizował pierwszą Mszę za Ojczyznę.

W grudniu 2009 roku papież Benedykt XVI podpisał dokument stwierdzający męczeństwo Popiełuszki.

6 czerwca 2010 roku odbyła się msza beatyfikacyjna.

25 sierpnia 2014 roku Watykan ustanowił Dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia Papieża Franciszka bł. ks. Jerzego Popiełuszkę patronem NSZZ „Solidarność”.

Podsumowując zapraszamy na obchody 39. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki info, info, info

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w żoliborskim kościele Świętego Stanisława Kostki. Przewodniczył jej będzie kardynał Kazimierz Nycz.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko 38 rocznica śmierci

Pogrzeb ks Jerzego Popiełuszki 1984 – 3.11.1984

Ks. Jerzy Popiełuszko wywiad to fragmenty złożone z filmów dokumentalnych.

75 Rocznica urodzin księdza Jerzego Popiełuszki

Warto przeczytać stefan-starzynski-najwiekszy-prezydent-warszawy/

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia