Zaćma – objawy przyczyny leczenie

Tę chorobę można odroczyć

104
Zaćma - objawy przyczyny leczenie - kolorowy przekrój gałki ocznej ze zdrową soczewką. Przejrzystą i bez zmętnień.
Tak wygląda zdrowa gałka oczna, bez objawów zmętnienia soczewki. (ZEISS Medical Technology)

Wiele osób pomimo  zaawansowanego wieku cieszy się nadal sokolim wzrokiem,  niestety nie każdy ma tyle szczęścia. W większości przypadków z upływem lat jakość widzenia pogarsza się i choć przyczyn może być kilka, jedną z nich może być właśnie tytułowa zaćma.  Tę przypadłość przypisuje się z reguły osobom w podeszłym wieku, lecz nie zawsze tak bywa. U osób starszych, z upływem czasu soczewka oka staje się mniej przejrzysta, jej zabarwienie staje się żółtobrunatne przez co do oka trafia mniej promieni świetlnych, to jest jednoznaczne z pogorszeniem ostrości widzenia, gorzej widziane są barwy a obraz staje się mniej kontrastowy. Skutkiem jest znaczne pogorszenie jakości życia.  Zaćma – objawy przyczyny leczenie

Czym jest zaćma

Aby każdy z nas mógł prawidłowo widzieć, koniecznym jest aby soczewki naszych oczu były idealnie przejrzyste. Zdarza się jednak, że z upływem czasu stają się one coraz mniej przejrzyste, pojawiają się zmętnienia i przebarwienia. Te naturalne zmiany powodują, że do naszego oka dociera coraz mniej światła, które jest niezbędne do prawidłowego widzenia.

Jak się okazuje, zaćma jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie, chorób gałki ocznej i dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Ponieważ postępująca zmętnienie soczewki,  jest naturalnym objawem starzenia się ludzkiego organizmu . 

Przyczyny zaćmy

Chociaż zasadniczo, do pojawienia się zaćmy przyczynia się wiek, to znane są również przypadki zaćmy wrodzonej. Przyczyny tego typu zaćmy, nie są do końca zbadane, przyjmuje się że jej powodem mogą być przebyte w trakcie ciąży infekcje, bądź choroby oraz przyjmowane przez ciężarną matkę leki. Jak już wspominałem zaćma jest wynikiem starzenia się organizmu i chociaż nie można jej wyleczyć farmakologicznie mamy wpływ na to aby ją spowolnić bądź opóźnić, tak jak w wypadku wielu innych chorób również tutaj z pomocą przychodzi dieta. Najczęstsze przyczyny pojawienia się zaćmy to:

  • palenie tytoniu
  • niezdrowa dieta
  • toczące się w organizmie choroby na przykład cukrzyca
  • przebyty uraz gałki ocznej
  • predyspozycje genetyczne
  • wiek powyżej 65 lat
  • przewlekłe schorzenia gałki ocznej

Objawy zaćmy

Zaćma - objawy przyczyny leczenie - zbliżenie na piwne oko, cała widoczna spod tęczówki, soczewka jest mleczno-biała
Cała widoczna spod tęczówki soczewka, jest zmętniała.

Do łzawienia oraz szybkiego męczenia się oczu, dołączają typowe pierwsze symptomy zaćmy, czyli mniej wyraźne widzenie, złe widzenie po zmroku,  nadwrażliwość na ostre, słoneczne światło, utrudniona ocena odległości, wrażenie złego bądź słabego oświetlenia, postępująca wada wzroku – częstsza zmiana okularów, czasem gorsze widzenie barw.

Leczenie zaćmy

Obecnie za jedyną skuteczną metodę jej wyleczenia uznaje się zabieg chirurgiczny,  trwający około 20 minut.  jeśli zaćmie nie towarzyszą inne schorzenia gałki ocznej, jakość widzenia poprawia się natychmiastowo. Dzięki znacznemu postępowi chirurgii oka Podczas zabiegu poprzez minimalne nacięcie rogówki usuwana jest zmętniała soczewka,  a w jej miejsce wprowadzana jest zwijalna soczewka wewnątrzgałkowa która natychmiast po wprowadzeniu rozwija się przywracając poprzednią jakość widzenia.  na chwilę obecną dostępnych jest kilka rodzajów soczewek które nie tylko przywracają prawidłowe widzenie ale mogą zniwelować wadę wzroku. Krótkotrwały zabieg usunięcia zaćmy, jest bezbolesny a to dzięki podanym wcześniej lekom, w trakcie zabiegu może być odczuwalny lekki dyskomfort. 

Zaćma - objawy przyczyny leczenie - Na sali operacyjnej dwoje lekarzy usuwa zaćmę. Wokół aparatura, operatorzy w błękitnych fartuchach i czepkach.
Bezbolesny zabieg usunięcia zaćmy trwa ok. 20 minut.

Zaćma – objawy przyczyny leczenie – profilaktyka

Nikt z nas nie ma pewności, czy i kiedy dotknie go zaćma. Można jednak odwlec w czasie ten moment, stosując się do zasad zdrowego trybu życia. Przede wszystkim koniecznie należy rzucić palenie tytoniu, gdyż ten nałóg ma niezwykle destrukcyjny wpływ na mikroskopijne naczynia krwionośne całego organizmu, ze szczególnym naciskiem na te w gałce ocznej. Promieniowanie UV, pewnie każdy z nas śmiał się z amerykańskich aktorów, noszących okulary przeciwsłoneczne bez względu na porę dnia i roku. Nie rozpatrujmy tego w kategoriach modowych, ten nawyk czy też przyzwyczajenie pozwala im uniknąć schorzeń gałki ocznej wywołanych przez szkodliwe promieniowanie UV. Warto więc wzorować się na nich i używać okularów przeciwsłonecznych, przynajmniej w te najjaśniejsze i bezchmurne dni. Dieta czyli królowa wszelkich terapii, nie chodzi o jakieś restrykcyjne ograniczenia, lecz o odpowiednie odżywianie się które pozwala na odwleczenie w czasie wystąpienia zaćmy.  

Dieta – Zaćma – objawy przyczyny leczenie

Witamina A, niezwykle  istotna dla naszego wzroku, stąd też w diecie każdego powinno być jej jak najwięcej, a znajdziemy ją w marchwi, czerwonej papryce, w sałacie i szpinaku a także wiśniach, brzoskwiniach, śliwkach i morelach. 

Luteina, nie chodzi tu o żeński hormon, ale o żółty barwnik z grupy karotenoidów, który znajdziemy przede wszystkim w żółtkach jajek oraz w zielonych warzywach, jak jarmuż szpinak, brokuły, sałata, bazylia., por, pietruszka, groch, dynia czy też cukinia ze skórką. Istotnym źródłem luteiny jest pszenica durum oraz kukurydza. Luteina występuje także w kapuście, zielonym groszku oraz fasolce, aczkolwiek w mniejszych ilościach. 

Współcześnie nasz wzrok, wystawiono na niemal ciągłe działanie toksycznego dla  oczu światła niebieskiego, a emitują je nasze smartfony, tablety, komputery oraz lampy LED. Jak się okazuje luteina jest zdolna pochłonąć do 90% światła niebieskiego, to tylko jedno z jej zbawiennych działań na nasz wzrok.

Ciekawy materiał wideo: Jak przebiega zabieg usuwania zaćmy?

Poznaj też nowe udogodnienia dla pacjentów, z których można skorzystać od 1 Listopada 2023 r.

Może cię również zainteresować: Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca

Słuchaj nas online!