Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca

Najczęściej rozwija się w ukryciu, a dowiadujemy się o nim przypadkowo.

445

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nadciśnienie tętnicze - Ciśnieniomierz nadgarstkowy zmierzył ciśnienie i na wyświetlaczu widać wynik 181/56 mm Hg.
Pomiar pokazuje, dużo za duże ciśnienie skurczowe. Należy wziąć poprawkę na niedokładność aparatów nadgarstkowych.

Nadciśnienie tętnicze to niezwykle podstępna  choroba, która rozwija się po cichu i niestety o jej istnieniu wielu pacjentów dowiaduje się w momencie, gdy w organizmie zaszły już powikłania przez nią wywołane. Pomijając uwarunkowania genetyczne, ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego podobnie jak w wypadku innych równie niebezpiecznych przypadłości, potęguje nieodpowiedni tryb życia. Pamiętajcie, że optymalne tak zwane książkowe ciśnienie krwi, wynosi 120 / 80 mmHg. Graniczna wartość to 140 / 90 mmHg,  wszystko co powyżej jest już nadciśnieniem tętniczym. Nadciśnienie tętnicze

O co chodzi z tym ciśnieniem

Za ciśnienie w układzie krążenia odpowiada nasze serce, ono właśnie powoduje że krew krąży wewnątrz układu sercowo-naczyniowego. A jak do tego dochodzi, no cóż serce jest pompą, która przez całe nasze życie przetłacza krew przez żyły i tętnice, a gdy to robi strumień krwi wywiera na ścianki naczyń krwionośnych pewien nacisk i jego właśnie nazywamy ciśnieniem tętniczym. 

Serce, ten najważniejszy element układu krążenia, poprzez główną aortę tłoczy krew do mniejszych tętnic skąd płynie ona do wszystkich narządów naszego organizmu, w ten sposób dociera do nerek, mózgu, płuc i innych narządów.

Gdy następuje skurcz lewej komory serca, krew jest wtłaczana do dużych tętnic naszego organizmu, w tym momencie wartość ciśnienia krwi osiąga swoją maksymalną wartość, to właśnie jest ciśnienie skurczowe. Przeciwieństwem tego stanu jest rozkurcz komory serca, wtedy właśnie ciśnienie krwi w naszym krwioobiegu osiąga wartość minimalną, nazywamy ją ciśnieniem rozkurczowym.

Prawidłowe ciśnienie tętnicze

Ideałem jest sytuacja,  gdy posiadamy własny aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego, to umożliwia nam bieżące kontrolowanie jego stanu i tylko w ten sposób możemy wychwycić moment, gdy zaczyna ono przybierać nieprawidłowe wartości.  Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń mierzących ciśnienie, ważne jest że ich dokładność czasami jest mocno wątpliwa a do tego dochodzi czynnik ludzki, gdyż mało kto zwraca uwagę na prawidłowe zamocowanie ciśnieniomierza na nadgarstku, czy też przedramieniu. Tu ważna informacja ciśnieniomierz, umieszczony na nadgarstku będzie wskazywał wyższe ciśnienie od mierzonego przez aparat na przedramieniu.

Wartość ciśnienia krwi, podawana jest w milimetrach słupa rtęci (mm Hg), a każdy pomiar składa się z dwóch liczb, gdzie pierwsza, ta większa określa ciśnienie skurczowe. Druga wartość informuje o dolnym ciśnieniu czyli rozkurczowym.

 We współczesnej literaturze możemy spotkać różne wartości opisujące prawidłowe ciśnienie tętnicze, generalnie mieści się ono w zakresie 120÷129 / 80÷84 mm Hg.

Możemy również natknąć się na określenie “ wysokie prawidłowe ciśnienie krwi”, a mieści się ono w widełkach 130÷139 / 85÷89 mm Hg.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Nawet gdy nic nam nie dolega, warto nabyć aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego i korzystać z niego regularnie. Podstępna choroba jaką jest nadciśnienie tętnicze zaczyna się bezobjawowo, nie zauważamy żadnych symptomów, które mogłyby nas zaniepokoić i tylko domowe pomiary mogą wychwycić jakiekolwiek nieprawidłowości. Nie znaczy to, że nie istnieją pewne objawy mogące informować o problemie. U części  chorych, zdarzają się: szumy uszne, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia snu, tętniące bóle głowy czy na przykład zaburzenia widzenia. 

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Co to nadciśnienie tętnicze, otóż gdy w odstępach czasowych, kolejne wykonane pomiary ciśnienia tętniczego, pokazują wartości nie mniejsze niż 140 / 90 mm Hg, wtedy mówimy o nadciśnieniu tętniczym.

Ponieważ nie można w żaden sposób określić jednej konkretnej przyczyny wystąpienia nadciśnienia tętniczego, z reguły jest to suma kilku czynników, które można określić nieprawidłowym, a wręcz złym trybem życia. Zdarza się,  że choroba ta wynika z dziedzicznych skłonności, ale w przeważającej liczbie przypadków to chorzy, sami na nią  “zapracowali”.

 •  otyłość, a głównie jej brzuszna odmiana
 •  nadmierne a czasem niepotrzebne spożycie soli
 • siedzący tryb życia, czyli brak regularnej aktywności fizycznej
 • stres życia codziennego
 •  wiek chorego

To główni sprawcy choroby u większości, bo ponad 90% pacjentów. W tym przypadku mamy do czynienia z nadciśnieniem samoistnym, bądź pierwotnym.

U pozostałej części chorych, czyli 5÷10% pacjentów, występuje nadciśnienie wtórne zwane objawowym. Tutaj nadciśnienie jest objawem innej choroby toczącej się w organizmie np. cukrzycy. Gdy taka choroba zostanie zdiagnozowana i będzie podjęte skuteczne jej leczenie, możliwe jest osiągnięcie prawidłowego ciśnienia krwi. Nadciśnienie objawowe może być spowodowane chorobami tarczycy, nadnerczy,  nerek  i innymi. 

Czy mam Nadciśnienie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, nie wystarczy pojedynczy pomiar jego wartości. Tylko regularnie wykonywane pomiary, mogą zasygnalizować niepokojący stan naszego organizmu. Naturalnie, w sytuacji gdy stwierdzimy zbyt wysokie wartości ciśnienia pod żadnym pozorem nie można podejmować leczenia na własną rękę. Swoje podejrzenia, należy przedstawić lekarzowi pierwszego kontaktu, a ten zaleci wykonanie stosownych badań oraz prowadzenie regularnych pomiarów, ich wyniki należy notować w dzienniczku pacjenta. Czasem lekarz może podjąć decyzję o dobowym monitoringu ciśnienia, znanym jako Holter. 

ak leczyć nadciśnienie tętnicze

Najczęściej, kiedy lekarz stwierdzi na podstawie wcześniejszych badań wystąpienie nadciśnienia tętniczego, podejmowane jest leczenie z udziałem leków obniżających jego wartość. Z reguły zalecana jest zmiana trybu życia, polegająca na ograniczeniu bądź wykluczeniu czynników przyczyniających się do choroby, czyli:

 • Zadbaj o osiągnięcie prawidłowej masy ciała, BMI <25 kg/m2
 • Koniecznie ogranicz spożycie „białej śmierci” jaką jest sól kuchenna, najlepiej aby było to mniej niż 5 g na dobę, czyli niecała, płaska łyżeczka do herbaty.
 • Zacznij stosować dietę bogatą w warzywa, owoce i ryby, a jeśli to możliwe ogranicz ilość spożywanych tłuszczów zwierzęcych
 • Pozbądź się nałogu jakim jest palenie tytoniu, on powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych. Taki sam, negatywny efekt, daje palenie bierne.
 • Ogranicz, a najlepiej przestań spożywać alkohol
 • Zacznij być aktywny fizycznie, wystarczy umiarkowany ale systematyczny wysiłek, trwający 30÷40 minut 

Czasem potrzebna jest pomoc specjalisty, wtedy dalszą diagnostyką i leczeniem nadciśnienia zajmie się Hipertensjolog.

Jeśli jakimś cudem, choroba zostanie nierozpoznana i nie zostanie podjęte właściwe jej leczenie, może ona doprowadzić do powikłań. Zmian miażdżycowych, niewydolności serca, wystąpienia udaru czy też zawału mięśnia sercowego. Datego drodzy czytelnicy, mierzcie sobie regularnie ciśnienie krwi, ponieważ tylko w ten sposób, możecie uniknąć wielu poważnych, zdrowotnych komplikacji.

Ciekawy materiał wideo: Co 3 osoba zachoruje? Lekarze wyjaśniają nadciśnienie tętnicze

Może cię również zainteresować: Wylew czy udar – czym się różnią.

Poznaj też, dlaczego badania profilaktyczne są ważne.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia