Nowe udogodnienia dla pacjentów

Nowe udogodnienia dla pacjentów od 1 Listopada

357

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowe udogodnienia dla pacjentów, starszy mężczyzna rozmawia ze stojącym przed nim lekarzem w gabinecie
Nowe udogodnienia dla pacjentów to szansa na szybszą diagnostykę oraz bezpłatne badania

 Już od 1 Listopada tego roku dostępne będą nowe udogodnienia dla pacjentów. Stanie się tak, gdyż lekarze rodzinni uzyskają nowe uprawnienia. W życie wejdą również przepisy dotyczące refundacji leków oraz darmowych badań diagnostycznych dla kobiet.

Od 1 Listopada obowiązywać będą przepisy uchwalone w Październiku. Dają one nie tylko nowe uprawnienia lekarzom rodzinnym, ale także wiążą się z wieloma udogodnieniami dla pacjentów. Nie będą oni musieli odwiedzać dodatkowych specjalistów, aby uzyskać skierowanie na dodatkowe badania. Łatwiejsze stanie się również korzystanie z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Dodatkowo pacjentki będą mogły liczyć na darmowe badania ginekologiczne.

Wizyta u lekarza rodzinnego nie będzie oznaczać jedynie początku drogi do specjalisty. Od 1 Listopada lekarz POZ może wystawić skierowanie na badanie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych, jeśli będzie istniało wskazanie do diagnostyki choroby niedokrwiennej serca. Do jego nowych uprawnień należy także zlecenie badań mających na celu oznaczenie alergenów wziewnych i pokarmowych oraz immunoglobuliny.

Nowe udogodnienia dla pacjentów – nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Zmiany w przepisach objęły także nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Jest ona świadczona przez całą dobę w dni świąteczne oraz w godzinach 18:00-08:00. Wówczas pacjenci, których stan zdrowia się pogorszył, mogą udać się do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Zmiany w przepisach sprawią, że lekarz oferujący takie świadczenia będzie mógł skierować pacjenta na badania diagnostyczne:

 • test antygenowy w kierunku: SARS CoV-2 / grypy A+B / RSV;
 • badanie ogólne moczu (profil);
 • mocznik;
 • glukoza z krwi żylnej;
 • kreatynina;
 • potas (K);
 • sód (Na);
 • białko C-reaktywne (CRP);
 • aminotransferaza asparaginianowa (AST) i alaninowa (ALT);
 • bilirubina całkowita;
 • odczyn opadania krwinek czerwonych (OB);
 • wskaźnik protrombinowy (INR);
 • kinaza fosfokreatynowa izoenzym CK-MB (CKMB);
 • kwas moczowy;
 • czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT) – czas kaolinowo-kefalinowy;
 • wapń zjonizowany;
 • fibrynogen;
 • amylaza;
 • gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP).

Dzięki temu szybciej i łatwiej będzie można zdiagnozować konkretną chorobę lub dolegliwość.

Nowe udogodnienia dla pacjentów – opieka koordynowana

Nowe przepisy zapewniają możliwość skorzystania z opieki koordynowanej większej liczbie pacjentów. Do tej pory były nią objęte osoby chorujące na niedoczynność tarczycy, cukrzycę, astmę, nadciśnienie tętnicze oraz niewydolność serca. Od tej pory skorzystać z opieki koordynowanej będą mogli również pacjenci, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy i nadczynność tarczycy. Pomoc obejmie też osoby z przewlekłą chorobą nerek. Lekarze rodzinni będą mogli udzielać takim pacjentom świadczeń związanych ze wczesnym diagnozowaniem choroby, ustalaniem terapii oraz kierowaniem na specjalistyczne leczenie. Lekarze POZ podkreślają, że przewlekła choroba nerek zwykle diagnozowana jest zbyt późno, gdy pojawią się już dolegliwości. Wówczas leczenie farmakologiczne może okazać się niewystarczające i pacjenci będą musieli przechodzić dializy. Problem taki może dotyczyć nawet 4.7 miliona Polaków. Zmiany w przepisach mają zatem za zadanie przyspieszenie diagnostyki i skierowanie pacjentów do specjalisty wówczas, gdy będą oni mieli przeprowadzone niezbędne badania.

Nowości w refundacji leków i badaniach dla kobiet

Nowe udogodnienia dla pacjentów obejmą także bezpłatną mammografię i cytologię dla kobiet. Programy profilaktyczne od 1 Listopada będą oferowały bezpłatną mammografię dla kobiet w wieku 45-74 lat. Z kolei bezpłatna cytologia obejmie pacjentki do 64 lat. Oznacza to, że granice wieku kobiet chcących skorzystać z darmowych badań ginekologicznych zostały rozszerzone.

Nowelizacje przepisów dotyczą również wystawiania recept i refundacji leków. Recepty na leki zawierające w składzie substancje psychotropową lub środek odurzający będą mogły mieć formę jedynie dokumentu w wersji elektronicznej. Apteki będą mogły zawierać z NFZ umowy na szczepienia. Dodatkowo lekarze uzyskają prawo do wglądu do danych znajdujących się na internetowym koncie pacjenta w wypadku osób w wieku poniżej 18 lat i powyżej 65 roku życia. Pacjenci tacy nie będą musieli wyrażać na to zgody. Dodatkową nowością jest fakt, że refundacją będą mogły być obejmowane również leki bez recepty. Wykaz leków refundowanych i wyrobów medycznych będzie obowiązywał przez 3 miesiące. Oto nowe udogodnienia dla pacjentów 

Zobacz, jakie są darmowe leki od 1 Września.

A może idziesz do lekarza rodzinnego z dzieckiem? Obejrzyj ten film.

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia