Bentley Turbo R – najwyższa półka wśród klasyków
Pisząc o klasykach możemy wyróżnić auta ponadczasowe oraz auta wyjątkowe. Obie te cechy idealnie spełnia Bentley Turbo R. Było to auto wyjątkowe pod paroma względami. Zapewniało wręcz niewyobrażalny luksus jak na lata w których powstawał, a przy tym miał w sobie cechy auta sportowego w pełnym znaczeniu tego słowa. Zamontowany w nim silnik zapewniał bardzo dobrą dynamikę co przekładało się na niezapomniane wrażenia z jazdy. Dlatego zwykło się mawiać, że w przypadku tego auta nie był potrzebny nam szofer. Wielką frajdę właścicielowi sprawiało przemieszczanie się tym autem na co dzień za jego kierownicą. Luksusowe wnętrze i sportowe aspiracje to idealne połączenie.
Bentley Turbo R był luksusowym samochodem produkowanym w latach 1985 – 1997. Był bezpośrednim następcą modelu Mulsanne Turbo. Klienci do wyboru mieli tylko jedną wersję nadwoziową, a był nią czterodrzwiowy sedan. Pod maską pracowała jednostka V8 o pojemności 6,75 litra. W celu poprawienia osiągów zastosowano w nim turbosprężarkę firmy Garrett. Z silnikiem idealnie komponowała się 3 lub 4-biegowa przekładnia automatyczna, która przenosiła napęd na tylną oś. Bezpośrednim następcą Bentleya Turbo R był model Turbo RT.
Bentley Turbo R – garść informacji technicznych
Pod maską modelu Turbo R znajdował się wspomniany wcześniej silnik V8 o pojemności 6750 centymetrów sześciennych wspomagany turbiną. Jednostka napędowa generowała moc na poziomie 324 koni mechanicznych przy 4200 obrotach na minutę. Maksymalny moment obrotowy wynosił zaś 617 Niutonometrów przy 2400 obrotach na minutę. Stopień sprężania wynosił 8,0:1, a zastosowany układ zasilania to wtrysk Boscha K-Motronic. Średnica x skok tłoka to odpowiednio 104,10 milimetra x 99,10 milimetra. Jednostka napędowa wykorzystana w tym modelu zapewniała dynamikę na bardzo dobrym poziomie przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej kultury pracy. Minusem było spalanie na poziomie 25 litrów na 100 kilometrów. Jeżeli jednak kogoś było stać na Bentleya Turbo R to także było go stać na paliwo do niego.
Zastosowany silnik pozwalał rozpędzić pojazd do 100 kilometrów na godzinę w niespełna 7,5 sekundy. W dzisiejszych czasach wynik ten nie jest niczym zaskakującym, ale mówiąc o osiągach modelu Turbo R należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim jak na lata w jakich był produkowany, szczególnie w początkowym okresie produkcji był to wynik bardzo dobry. Współcześnie konstruktorzy wyposażyli by go prawdopodobnie w podwójne doładowanie, które poprawiło by jeszcze osiągi. Druga sprawa to spora masa własna, która wynosiła aż 2250 kilogramów. Dzięki zastosowanej jednostce napędowej ten jakby nie patrzeć ciężki samochód rozpędzał się maksymalnie do 220 kilometrów na godzinę.
Bentley Turbo R – na czym polegała jego wyjątkowość
Bentley Turbo R był autem wyjątkowym i to z kilku powodów. Od momentu debiutu na rynku był to najmocniejszy i najszybszy, seryjnie produkowany samochód Bentley’a, który był dopuszczony do poruszania się po publicznych drogach. Litera R w nazwie także nie pojawiła się przypadkowo. Jej rozwinięciem było słowo roadholding. Tą nazwą Bentley chciał podkreślić fakt, że auto charakteryzowało się doskonałymi właściwościami jezdnymi i sprawiało kierowcy mnóstwo frajdy z samej jazdy. Nawet przy większych prędkościach pojazd prowadził się bardzo pewnie. Dobre właściwości jezdne były zasługą wielu modyfikacji technicznych, które zostały poczynione względem poprzednika. I nie chodzi tu jedynie o modyfikacje układu zawieszenia.
W modelu Turbo R zastosowano twardsze amortyzatory oraz sztywniejsze drążki. Jednak to nie jedyne zmiany, które przyczyniały się do bardzo dobrych właściwości jezdnych tego modelu. Za dobre prowadzenie oraz przyczepność odpowiadały także koła. W Bentley’u Turbo R zastosowano felgi wykonane ze stopów lekkich. Były one produkowane specjalnie dla Bentley’a w niemieckich zakładach Ronal. Na felgi nałożono poszerzone opony Pirelli P7, które były bardzo ciche podczas jazdy. W porównaniu do poprzednika zmieniono także poduszki silnika oraz zastosowano precyzyjniejszy układ kierowniczy. Specjalnie przeprowadzone testy torowe pozwoliły na wyeliminowanie niektórych wad poprzednika, takich jak efekt unoszenia czy bujanie na zakrętach.
Bentley Turbo R – wnętrze pełne przepychu i luksusu
Wnętrze samochodu było wyposażone bardzo bogato jak na okres w którym ten model był produkowany. Potencjalni klienci mogli liczyć na bardzo bogate wyposażenie obejmujące na przykład tempomat, wspomaganie kierownicy, elektryczne szyby czy chociażby centralny zamek. Jak na owe lata było to wyposażenie bardzo bogate, szczególnie na początkowym etapie produkcji. Seryjnie w samochodzie montowano elektrycznie sterowane fotele, który miały możliwość zapamiętania czterech rodzajów ustawień. Zadbano także o oświetlenie zewnętrzne. Przednie reflektory zostały wyposażone w wycieraczki i spryskiwacze. Do wykończenia użyto specjalnych skór ze skandynawskich krów. Pokrytych nimi było bardzo wiele elementów.
Na uwagę zasługuje także bardzo dobrze wyciszone wnętrze. Podczas jazdy kierowca nie słyszał praktycznie nic poza delikatnym szumem wiatru. Czasem można było usłyszeć także dźwięki pracującego zawieszenia, choć były one bardzo delikatne. W czasie jazdy praktycznie nie było słychać pracy silnika. Podczas postoju kierowca mógł sprawdzić czy jednostka napędowa pracuje jedynie poprzez zerknięcie na wskazania obrotomierza. Podczas jazdy również praktycznie nie było słychać pracy jednostki napędowej. O doskonałości wyciszenia wnętrza Bentley’a może świadczyć fakt, że w ówczesnym czasie użyto podobnych materiałów wygłuszających co w topowych modelach Rolls-Royce’a. Jednak nikogo to nie powinno dziwić, ponieważ Bentley od zawsze stawiał na wysoki komfort podróżowania.
Bentley Turbo R – modyfikacje modelu
Żadna konstrukcja nie jest ponadczasowa. Dotyczy to także Bentley’a oraz modelu Turbo R. Największe modyfikacje to rok 1995. Model na rynku utrzymał sie do roku 1998, a wcześniej wspomniane modyfikacje polegały przede wszystkim na wypuszczeniu kilku wersji specjalnych. W 1995 roku wypuszczono limitowaną edycję Turbo R Sport, która charakteryzowała się przede wszystkim zmienionymi felgami. W tym samym roku wypuszczono także Model Turbo S. Charakteryzował się on zmienionym osprzętem silnika oraz zmodyfikowanym zawieszeniem. Jest to jednak rzadki model, ponieważ powstało około 100 sztuk tej odmiany. Kolejna seria to odmiana Turbo RT. Cechą charakterystyczną była moc silnika, która została podniesiona do 400 koni mechanicznych.
Zwieńczeniem produkcji oraz uhonorowaniem całego modelu było wypuszczenie odmiany Turbo RT Mulliner. Model ten oferował specjalne wykończenie oraz niezwykle bogate wyposażenie. Poza większym poziomem komfortu w porównaniu do podstawowego modelu oferował także dużo większą moc. W tej odmianie silnik dysponował mocą około 426 koni mechanicznych, które bardzo dziarsko rozpędzały ten dość ciężki samochód. Masa auta robiła swoje. Aby skutecznie wyhamować go z dużej prędkości zastosowano tarcze hamulcowe o średnicy 340 milimetrów. Odmiana ta do dzisiaj jest ogromną gratką dla kolekcjonerów, ponieważ łącznie wyprodukowano tylko 55 egzemplarzy odmiany Turbo RT Mulliner. Choć trudno w tym miejscu mówić o wyjątkowości tylko tej odmiany. Bentley Turbo R w każdej wersji to auto unikatowe pod każdym względem.