Dieta dla zdrowych nerek!

347

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dieta dla zdrowych nerek
Okazuje się, że szkodliwe dla nerek mogą być nawet niektóre warzywa i owoce.

Nerki to nie tylko zdrowie dla układu moczowego, ale i funkcjonowanie niemal całego organizmu. Niełatwo je wymienić na nowe, więc należy o nie dbać. Jaka jest najlepsza dieta dla zdrowych nerek? 

Dieta dla zdrowych nerek – co warto jeść? 

Do składników, które niekorzystnie wpływają na nasze nerki należy m.in. białko, czy potas. W związku z tym nasza dieta powinna być bogata, np. chude mięso, ryby, a także produkty zbożowe. Wśród produktów zalecanych mamy także m.in. jagody, kaszę gryczaną, czy cebulę. Produkty te zawierają właściwości przeciwzapalne. Pracę nerek wspomoże również napar z pokrzywy, czy skrzypu polnego. Odpowiednia dieta to jednak nie tylko to, co warto jeść, ale i czego należy unikać. I tu w grę wchodzą przede wszystkim wszelkiego rodzaju produkty przetworzone jak wędzone wędliny, sery, konserwy, czy słone przekąski. Z naszej diety powinniśmy wyeliminować posiłki bogate w fosfor. Ten z kolei przykładowo znajduje się w orzechach włoskich, migdałach, czy serze pleśniowym. Jak wyżej wspomnieliśmy, dla nerek szkodliwy jest potas. Dlatego starajmy się nie sięgać po banany, pomarańcze, czy fasolę. 

Przetworzone i tłuste produkty to kluczowe punkty, które należy wyeliminować z naszej diety.

Co z tym białkiem? 

Osobom z chorobami nerek zaleca się spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Z drugiej strony większość dań zawiera sporą ilość białka, które jak wspomnieliśmy – nie jest wskazane. W związku z tym ilość spożywanego mięsa należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. W przypadku mięsa, obok wyżej wspomnianych ryb, zaleca się cielęcinę lub kurczaka bez skóry. Jeśli chodzi o warzywa to przede wszystkim muszą być one gotowane. Smażone na głębokim tłuszczu są zdecydowanie niewskazane dla chorych nerek. Smakosze makaronów, czy klusek również powinni wybierać tylko te na bazie zwykłej mąki pszennej. Prawdziwą katorgą dla nerek są tłuszcze. Z diety należy zatem wyeliminować smalec oraz wszystko, co jest smażone na oleju roślinnym. Jeżeli chcemy już coś usmażyć, to wspomniany olej zastąpmy oliwą z oliwek. Niestety dla fanów pikantnych dań również nie mamy dobrej wiadomości, gdyż z diety należy wykluczyć większość przypraw, jak pieprz, chrzan, ocet, paprykę, czy ziele angielskie. 

Nie tylko osoby z chorymi nerkami powinny pamiętać o częstym piciu wody.

Dieta dla zdrowych nerek – co jeszcze trzeba wyeliminować? 

Okazuje się, że na pracę nerek niekorzystnie wpływają również dobrze znane nam gotowe kostki rosołowe. W przypadku przypraw bezpiecznym zamiennikiem będzie koperek, majeranek, czy suszony czosnek. Jeżeli mówimy o zdrowej diecie dla naszych nerek, to nie możemy zapomnieć o najważniejszym składniku – wodzie. Wiemy, że osoby zdrowe dziennie powinny pić minimum jej dwa litry. W przypadku chorób nerek, ich prawidłowe filtrowanie jest wręcz kluczowe. W przeciwnym razie dochodzi bowiem do zagęszczenia moczu, co powoduje występowanie przykrych dolegliwości. Ciekawą sytuację mamy w przypadku wapnia, które jest jednym z głównych składników kamieni nerkowych. Okazuje się jednak, że nadmierne ograniczenie go produktach spożywczych również nie jest dobre. Dużo większą szkodę stanowi wapń znajdujący się w różnego rodzaju suplementach. Szkodliwa dla nerek jest również sód. Jego dużą zawartość mamy, chociażby w soli. 

Kamica nerkowa to jedna z najczęściej wymienianych dolegliwości nerek.

Nie tylko dieta 

Jak wyżej wspomnieliśmy, w przypadku chorych nerek niezbędne jest przyjmowanie płynów. W tym celu warto włączyć produkty moczopędne. Należą do nich m.in. mniszek lekarski, czy pokrzywka zwyczajna. W przypadku chorób nerek bardzo ważne jest ich prawidłowe filtrowanie. Dbanie o zdrowe nerki to jednak nie tylko dieta, ale i ogólnie przyjęty zdrowy styl życia. W związku z tym powinniśmy pozbyć się używek typu alkohol, czy palenie tytoniu. Ponadto musimy zadbać o zdrowy sen. Bardzo ważna w przypadku profilaktyki zdrowych nerek jest też aktywność fizyczna. Nie chodzi tu jednak o sport wyczynowy. Tu wystarczy bowiem codzienny spacer na świeżym powietrzu. Dla nieco bardziej aktywnych zalecany jest m.in. popularny w ostatnim czasie nordic walking. Pamiętajmy, że nerki to jedne z kluczowych narządów w naszym ciele. Większości z nas kojarzą się z układem moczowym. Co może zaskakiwać, gdyż ich waga wynosi maksymalnie 200 gramów. Warto dodać, że wiele chorób nerek może być dziedziczona. 

Nerki – źródło naszego życia 

W samym ciele nerki pełną rolę pewnego rodzaju filtra, który oczyszcza nasz organizm ze szkodliwych toksyn. W efekcie zdrowe nerki pozwalają nam wydalać je razem z moczem. Oprócz tego odpowiadają za zatrzymywanie w ciele wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Nieprawidłowe działanie nerek wpływa m.in. na ciśnienie tętnicze. Źle funkcjonujące nerki stają się bezpośrednim zagrożeniem dla życia. W przypadku chorób nerek najczęściej słyszymy o tzw. kamicy nerkowej. Problem wiąże się przede wszystkim z silnymi dolegliwościami w okolicach brzucha i kręgosłupa. Niekiedy kamienia nie jesteśmy w stanie wydalić z siebie w sposób naturalny wraz z moczem, wtedy konieczne jest zastosowanie zabiegu chirurgicznego. W przypadku zdiagnozowanych chorób nerek niezbędne jest włączenie restrykcyjnej diety. O profilaktykę ich zdrowia warto jednak dbać, nawet jeżeli jesteśmy zdrowi.

Przeczytaj także: Dieta wegańska – zalety i wady

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia