mObywatel i ważne zmiany

398

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

mObywatel i ważne zmiany
Najnowsze zmiany w pełni mają wejść w życie już 21 sierpnia.

mObywatel i ważne zmiany jakie zaszły w popularnej aplikacji z pewnością ucieszą kierowców. Od 7 sierpnia bowiem dostępne jest tam tymczasowe prawo jazdy. Kiedy jeszcze mObywatel może nam się przydać? 

mObywatel i ważne zmiany dla kierowców 

Jak się okazuje, wspomniane zmiany mają być wprowadzane stopniowo. Dla wszystkich użytkowników wejdą w życie już 21 sierpnia. Przypomnijmy, że tymczasowe prawo jazdy to dokument, który staje się ważny zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Dzięki niemu kierowca może od razu wsiąść za kierownicę i spokojnie przeczekać do wydania oficjalnych dokumentów, które przyznawane są po upływie około 30 dni. Minister Janusz Cieszyński cieszy się, iż dzięki nowej funkcji świeżo upieczeni kierowcy będą mogli w pełni cieszyć się ze zdobytych uprawnień. Tymczasem przypomnijmy, że niecały miesiąc temu, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zrównuje dokumenty zawarte w aplikacji z dokumentami tradycyjnymi. 

Tymczasowe prawo jazdy w formie elektronicznej jeszcze bardziej ułatwi życie świeżo upieczonym kierowcom.

Czym jest mObywatel?

Przypomnijmy, że mObywatel to darmowa aplikacja, dzięki której w różnych sytuacjach możemy uzyskać dostęp do najważniejszych dokumentów. Dziś smartfon z dostępem do internetu ma praktycznie każdy. Co więcej, większość z nas nie rusza się bez niego z domu. Dlatego mObywatel w wielu przypadkach może okazać się sporym ułatwieniem, dzięki któremu nie musimy szukać dokumentów papierowych. Te jednak w przypadku cyfrowych rozwiązań nie tracą na ważności. Tymczasem mObywatel pobiera takie dane jak: 

  • *imię i nazwisko; 
  • *numer PESEL;
  • *datę urodzenia; 
  • *zdjęcie; 
  • *datę ważności i numer dowodu osobistego;

mObywatel z Rejestru Dowodów Osobistych wie również kto wydał nasz dokument. Aplikacja doskonale sprawdza się w przypadku osób, które na co dzień korzystają z profilu zaufanego. Jak wyżej wspomnieliśmy, mObywatel to mimo wszystko alternatywa, dlatego nie wszędzie będzie można z tej aplikacji skorzystać. Przykładowo w banku dowód osobisty zostanie zaakceptowany wyłącznie w formie papierowej. 

mObywatel i największe korzyści 

Rzecz jasna z aplikacji nie będzie można również skorzystać, gdy dokumenty w formie papierowej są nieważne lub nie mamy dostępu do internetu. Jak wyżej wspomnieliśmy, od niedawna mObywatel ma być jeszcze większym ułatwieniem dla kierowców. W tym wypadku jednak aplikacja sprawdza się także w momencie kontroli drogowej, czy w przypadku kolizji w celu okazania swoich uprawnień. Ponadto ułatwia kupno ubezpieczenia, czy wypożyczenia samochodu. A skoro o ubezpieczeniu mowa, to właśnie w mObywatelu znajdziemy takie dane jak: nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia, a także jego typ. Z aplikacji tłumnie korzystają również studenci. Jak wiemy, legitymacja studencka jest podstawowym elementem każdego studenta. Cyfrowy dokument w tym momencie umożliwia, chociażby korzystanie z wielu ulg m.in. na transport publiczny. Każdemu Polakowi ułatwia także wizytę u lekarza, czy zakupy w aptece. Dzięki aplikacji możemy zrealizować recepty własne, swoich dzieci, a także innych osób, które dały nam upoważnienie. 

mObywatel pomaga nam m.in. w takich dziedzinach, jak zdrowie, finanse, czy podróżowanie.

Podróżowanie z mObywatelem 

mObywatel przydaje się także na wakacjach. W aplikacji znajduje się bowiem niezbędnik, który umożliwia nam dokładną weryfikację miejsca, do którego się wybieramy. W czasie pandemii, podróżujący mieli możliwość skorzystania z Unijnego Certyfikatu COVID. Z usługi chętnie korzystają też rodziny wielodzietne. W aplikacji mamy bowiem tzw. Kartę Dużej Rodziny, która informuje o zniżkach i przywilejach właśnie względem rodzin wielodzietnych. Najnowsza wersja mObywatela przedstawiana jest jako mObywatel 2.0. Jak podkreśla minister Janusz Cieszyński, ma to być prawdziwa rewolucja w świecie cyfryzacji. Dzięki nowym udogodnieniom Polacy będą mogli załatwić najważniejsze sprawy urzędowe za pomocą swoich smartfonów. mObywatel ma być także respektowany we wszystkich najważniejszych instytucjach państwowych. Trzeba przyznać, że dziś większość z nas chętnie dokonuje, chociażby płatności mobilnej. Najnowsze e-usługi mają sprawić, że za pośrednictwem technologii będziemy mogli regulować płatności także w urzędach. Aplikacja to jednak nie tylko płatności, ale i szereg udogodnień związanych z życiem codziennym. 

Internetowe przelewy to dziś przeważająca norma wśród Polaków.

Cyfryzacja na co dzień 

Dlatego aplikacja ułatwia nam m.in. odbiór dziecka z przedszkola, czy listu na poczcie. Dzięki niej mamy także dostęp do różnego typu danych, np. otrzymanych punktów karnych. A co należy zrobić, by móc swobodnie korzystać z mObywatela? Po pierwsze, rzecz jasna trzeba zainstalować aplikacje przez Google Play lub AppStore. Następnie zapoznajemy się z informacjami oraz akceptujemy regulamin. Ostatni etap to dodanie dokumentu, zalogowanie się przez bank profilem zaufanym i dalsze postępowanie według instrukcji. mObywatel i ważne zmiany w aplikacji pokazują nam, że nasza tożsamość coraz bardziej będzie skrywana w formie elektronicznej. I choć o cyberprzestępczości w ostatnich latach słyszymy bardzo dużo, to prawdopodobnie musimy pogodzić się z faktem, iż wkrótce żadne z nas nie uniknie choć minimalnej obecności w wirtualnej przestrzeni.   

Poznaj artykuł opisujący e-doręczenia i dowiedz się, jak z nich skorzystać.

Przeczytaj także: Skutki korzystania z technologii

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia