Jaki jest Volkswagen ID.5 i czy warto go kupić

VW ID.5 - czy projekt fabryki Izery idzie do kosza, zastanówmy się czy nasi kierowcy pokochają elektrycznego Volkswagena. Duży, przestronny i wygodny - czy ID.5 zastąpi VW Passata?

490

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ID.5 w perłowej czerni prezentuje się świetnie
ID.5 w perłowej czerni prezentuje się świetnie zwłaszcza w słońcu

Sprawdziliśmy dla was kolejny po VW ID.4 model elektrycznego Volkswagena, tym razem jest to ID.5. Ten model Volkswagena mógłby być odpowiednikiem Passata jest naprawdę duży i przestronny i oczywiście wygodny. Niestety jest elektrykiem a więc ma ograniczony zasięg i trzeba planować dłuższą podróż żeby ładować po drodze samochód. A tak naprawdę co ile kilometrów dowiecie się czytając poniższy artykuł.

czy ID.5 może zagrozić pozycji Passata?
gdyby był tańszy i miał większy zasięg VW ID.5 mógłby zastąpić Passata

Fabryka Izery nie powstanie może lepiej kupić VW ID.5

Zastanawiam się czy elektryczny Volkswagen ID.5 W Polsce będzie tak popularny jak spalinowy VW Passat. W związku z tym że dowiedzieliśmy się iż kontynuatorzy władzy po wyborach planują zlikwidować projekt samochodu elektrycznego Izera. Doszły nas słuchy że fabryka Izery nie powstanie w związku z planowaną likwidacją spółki Elektromobility Poland. Co nowa władza to nowa koncepcja a co ze zwykłymi kierowcami którzy chcą po prostu jeździć tanimi samochodami, nieważne czy będą elektryczne czy będą spalinowe.

Jedno jest pewne, Izera miała być tanim samochodem przystępnym cenowo dla Kowalskiego. ID.5 jest dużym autem i sprawia wrażenie bardzo ekskluzywnego. Zresztą przyjrzyjcie się, na zdjęciach widać że nawet lakier którym auto jest pomalowane jest naprawdę bardzo wysokiej jakości. To samo tyczy się wnętrza samochodu które jest wykonane z bardzo wysokiej jakości materiałów. Myślę że jest lepiej wykończony jak wcześniej przytoczony jego poprzednik spalinowy czyli Volkswagen passat.

VW ID.5 prezentuje się interesująco ale czy bardziej niż Passat oceńcie sami
jakość wykonania ID.5 jest wyższa od Passata ale czy to tłumaczy jego cenę?

czy wrażenia z jazdy ID.5 zachęcają do kupna?

Ten model Volkswagena jest naprawdę dużym, przestronnym samochodem i idealnie nadaje się do dalekich wypraw. Komfort jaki zapewnia nie tylko kierowcy ale i pasażerom jest naprawdę bardzo wysoki a wyciszenie praktycznie kompletnie izoluje nas od hałasu z zewnątrz. Oczywiście samochód jest dopracowany aerodynamicznie więc również nie generuje żadnych gwizdów i szumu powietrza wokół karoserii, nawet przy dużych prędkościach. Natomiast jazda do 120 km/h praktycznie nie generuje żadnych szumów. Czy dlatego ID.5 jest drogi?

Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego że w baterii mamy zgromadzone 77 kwh energii elektrycznej którą możemy użyć. Natomiast musimy pamiętać jadąc gdzieś dalej o 2 rzeczach. Nie możemy wyczerpać akumulatora do zera bo może się okazać że będziemy mieli problem z dotarciem do punktu ładowania. Z doświadczenia naszego wynika że czasem punkty ładowania(czasem darmowe) albo jest kolejka albo są nieczynne i wtedy do następnego mamy kilka a może nawet kilkanaście kilometrów. Więc bezpiecznie jest zostawić sobie między 5 a 10% energii do ponownego ładowania. Ten model VW jest dostępny w atrakcyjnym finansowaniu, jest coraz częściej wybierany jako auto firmowe. Czy warto kupić ID.5 jako auto flotowe?

efektywna użyteczna pojemność baterii to 70%? bezpieczne ładowanie baterii

Z jednej strony lepiej żebyśmy zostawili 10% energii w baterii bo możemy naprawdę pchać w samochód. Z drugiej strony jeżeli jedziemy gdzieś dalej to musimy pamiętać że o ile szybkie ładowarki które są dostępne na stacjach w Polsce mają już powyżej 100 kW mocy. A są oczywiście mocniejsze ładowarki zapewniające szybkie ładowanie które mają i po 150 kilowatów mocy więc szybko można baterię uzupełnić. Ale musimy sobie zdawać sprawę że każdy producent samochodu zabezpiecza baterię przed przegrzaniem czyli uszkodzeniem bądź szybszą utratą pojemności w pewien sposób. Jaki jest to sposób?

Ładując baterie powyżej 80 procent pojemności prąd ładowania zaczyna się drastycznie zmniejszać by uniknąć przegrzania systemu. To czasem powoduje że ostatnie 20% na bardzo szybkiej ładowarce może zabrać nam tyle czasu co poprzednie 70. Pocieszające jest to że w chwili pisania tego tekstu na niektórych stacjach ładowania greenway ceny nawet na szybkiej ładowarce były poniżej 2 zł za kilowatogodzinę. Natomiast ceny w elocity na trochę wolniejszych ładowarkach momentami w niektórych punktach były niższe jak złoty 20 za kilowaty godziny co naprawdę powoduje że eksploatacja takiego samochodu nawet w trasie zaczyna robić się ekonomiczna. Czekamy aż na rynku pojawią się opinie o ID.5 Ciekawostką jest to że opony na tym aucie mają 21 cali średnicy i szerokość 255mm jak w supersportowym aucie. Właśnie to powoduje że droga hamowania VW ID.5 jest krótka w porównaniu do innych elektryków. To znaczący atut bezpieczeństwa.

Bezpieczny zakup auta VW ID.5 czyli motomagazyn RBP

Opinie o samochodach elektrycznych bywają bardzo różne. Użytkownicy elektryków mają skrajne zdanie a my staramy się urealniać fakty i mity o autach elektrycznych. Posłuchaj naszej audycji i poznaj nasz punkt widzenia po teście samochodu elektrycznego.

jeśli lubisz auta spalinowe to poznaj nową Dacię Duster 3 generacji

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia