Fabryka Izery w Jaworznie według najnowszych doniesień ma powstać na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego i powinna ruszyć już w 2024 roku. Znamy już zwycięzcę przetargu, którym została spółka ElectroMobility Poland planująca właśnie w tym miejscu uruchomić produkcję polskiego samochodu elektrycznego.
Fabryka Izery w Jaworznie – przetarg
Jaworzno to miasto położone w ścisłym sąsiedztwie Śląska i wydaje się idealnym miejscem do rozwijania przemysłu samochodowego. Dlatego właśnie tam powstanie fabryka Izery, która będzie produkować nowoczesne samochody elektryczne. 26 września 2023 roku ogłoszono zwycięzcę w przetargu na działkę w Jaworznie. Przetarg wygrała spółka ElectroMobility Poland, która została właścicielem działki o powierzchni 117 hektarów i pierwszym inwestorem na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. W zasadzie spółka wygrała sama ze sobą, ponieważ jako jedyna złożyła ofertę zakupu działki od miasta. Przetarg był prowadzony przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Urząd Miasta Jaworzna. ElectroMobility Poland zapłaci za działkę 128 mln. złotych. Jak podkreśla Piotr Zaremba, prezes spółki EMP: „Pozyskanie tytułu własności do gruntu na terenie JOG, które powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni, umożliwi nam ubieganie się o pozwolenie na budowę. Sam proces inwestycyjny chcemy rozpocząć na początku przyszłego roku”.
Spółka ElectroMobility Poland
Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 roku i była inicjatywą czterech polskich koncernów energetycznych. Mowa tu o PGE, Energi, Enei oraz Tauronu, które objęły po 25 proc. kapitału akcyjnego. Spółka ElectroMobility Poland jest właścicielem Izery — polskiego producenta elektrycznych samochodów z siedzibą w Warszawie. W lipcu 2021 roku Skarb Państwa podpisał umowę inwestycyjną z ElectroMobility Poland dotyczącą objęcia nowych akcji EMP o wartości 250 mln złotych. Jak przekazała wówczas spółka, umowa ta pozwala na realizację kolejnego etapu rozwoju projektu polskiej marki samochodów elektrycznych. Na początku tego roku przedstawiciele spółki zaprezentowali w Sejmie terminy odnośnie powstania fabryki i linii produkcyjnej. Według najnowszych planów fabryka Izery w Jaworznie ma ruszyć z początkiem 2024 roku. Natomiast produkcja polskiego elektryka zaplanowana jest na grudzień 2025 roku. Ponadto spółka ElectroMobility Poland ma zamiar rozpocząć sprzedaż samochodów w 2026 roku.
Fabryka Izery w Jaworznie – przygotowania pod inwestycję
Spółka ElectroMobility Poland, zanim ruszy z inwestycją musi zaczekać jeszcze na uzyskanie niezbędnych zgód na sprzedaż od sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Konieczne jest także uzyskanie pozwolenia na budowę od gminy. Na chwilę obecną miasto Jaworzno przygotowuje działkę według ustalonego miejscowego planu zagospodarowania. Na terenie przyszłej budowy trwają prace związane z uzbrajaniem terenu w niezbędne media, czyli światło, gaz, woda, kanalizacja i drogi. Gmina proces ten finansuje między innymi z funduszy rządowych. I właśnie z tego źródła pozyskała 100 mln złotych na uzbrojenie wodno-kanalizacyjne. Fabryka Izery w Jaworznie ma powstawać w dwóch etapach. Pierwszy zakłada zabudowanie powierzchni 169 m kw. — drugi natomiast 250 m kw.
Spółka ElectroMobility Poland zapewnia, że fabrykę zaprojektowano w oparciu o najlepsze praktyki w branży. Jak podkreśla dyrektor ds. uruchomienia produkcji w EMP, Cyprian Gronkiewicz: „Będzie to zakład wysoce zautomatyzowany, składający się między innymi z wydziałów produkcyjnych spawalni, lakierni, montażu. Proces produkcyjny będzie wykorzystywał technologię zastosowane w najnowszych zakładach z wykorzystaniem europejskich i polskich dostawców”. Dodatkowo spółka zapewnia, że spełnią najwyższe wymogi jeśli chodzi o normy środowiskowe.
Chińska platforma dla Izery
Partner technologiczny Izery, Geely, jest twórcą nowoczesnej platformy technologicznej SEA, która będzie wykorzystywana w samochodach tej marki. Dyrektor ds. zakupów i łańcucha dostaw w ElectroMobility Poland, Beata Białoń-Dudek, podkreśla, że kluczowym elementem produkcji samochodów elektrycznych jest platforma. Obejmuje ona bowiem jednostkę napędową, podwozie i baterie. Ważne są również elementy nadwozia, które nadają samochodom charakterystyczny wygląd i styl. Te specjalnie zostały zaprojektowane dla Izery. W tym miejscu warto dodać, że spółka ElectroMobility Poland nie wyklucza także ścisłej współpracy z Chińczykami. Jak również możliwości produkowania w fabryce w Jaworznie aut chińskiego producenta. Jak podkreśla Piotr Zaremba: „Jest wola współpracy. Trwają rozmowy, jak dokładnie mogłoby to wyglądać. Muszę przyznać, że dla nas byłoby to bardzo korzystne rozwiązanie. Powszechnym problemem na rynku motoryzacyjnym jest to, że fabryki nie są wykorzystywane w stu procentach, tylko pracują na części swoich możliwości”.
Przeczytaj także: Nowe prawo jazdy kategorii B+
Zainteresować Cię może także : Czy fotoradary robią zdjęcia od tyłu?