Rewolucja w mediach publicznych: koniec z propagandą?

Telewizja Polska, Polskie Radio - koniec z propagandą! Zmiany na najwyższych stanowiskach aby odbudować niezależność mediów. Czy się uda?

224

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rewolucja w mediach publicznych: koniec z propagandą?
Rewolucja w mediach publicznych: koniec z propagandą?

Nowy rząd zapowiada głębokie zmiany w mediach publicznych, w tym w Telewizji Polskiej. Zmiany mają prowadzić do odbudowy ich niezależności i rzetelności, które zostały nadszarpnięte za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Głównym powodem zmian jest chęć odbudowy zaufania społecznego do mediów publicznych. W ciągu ostatnich kilku lat TVP wykorzystywano do celów propagandowych, a jej programy były często stronnicze i nieobiektywne. A więc śmiało można postawić tezę Rewolucja w mediach publicznych: koniec z propagandą.

Rewolucja w mediach publicznych: koniec z propagandą?

Zmiany lub też rewolucja w mediach przewiduje m.in.:

  • Odwołanie prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza i obsadzenie stanowisk kierowniczych w TVP przez niezależnych dziennikarzy i ekspertów.
  • Wprowadzenie nowych zasad konkursowych na stanowiska kierownicze w mediach publicznych, które mają zapewnić ich niezależność od władzy politycznej.
  • Zmiana programu TVP, aby był bardziej obiektywny i pluralistyczny.

Należy podkreślić, że zmiany te są konieczne, aby przywrócić media publiczne do stanu zgodnego z prawem. W 2016 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne powierzenie Radzie Mediów Narodowych kwestii powoływania i odwoływania władz mediów publicznych przy jednoczesnym pozbawieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udziału w tych procesach. Wyrok ten został jednak niewykonany przez poprzedni rząd.

Projekt uchwały Sejmu

W Sejmie złożono projekt uchwały, który ma przywrócić ład prawny oraz bezstronność i rzetelność mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Projekt uchwały przewiduje m.in.:

  • Odwołanie członków Rady Mediów Narodowych, powołanych przez poprzedni rząd.
  • Przywrócenie udziału Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w procesach powoływania i odwoływania władz mediów publicznych.

Projekt uchwały najprawdopodobniej przyjmie Sejm. Popiera go większość parlamentarna.

Zmiany w mediach publicznych są jednym z najważniejszych priorytetów nowego rządu. Z uwagi na skale są uważane za rewolucję w mediach. Ich powodzenie będzie miało kluczowe znaczenie dla odbudowy zaufania społecznego do mediów i dla zapewnienia obywatelom dostępu do rzetelnych informacji.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia