Zmierzch Tesli? Spadające ceny akcji i zwolnienia wskazują na problemy

Kiedy amerykański producent nie miał konkurencji, był gwiazdą. Teraz nie potrafi odnaleźć się w obliczu konkurencji z Chin.

130

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zmierzch Tesli? - przed autoryzowanym salonem, w pełnym słońcu stoi sportowy samochód w kolorze granatowy metalik.
Tesla Model 3

Kiedy świat ujrzał pierwszy elektryczny samochód osobowy a był to Nissan Leaf, uważano,  że tego typu napęd nie sprawdzi się. Rok później w 2010, z bram fabryki w japońskim mieście Oppama wyjechały jego pierwsze produkcyjne egzemplarze. Światowy rynek motoryzacyjny odnotował ten fakt, jednak nadal wszyscy byli przekonani że  najlepsze są samochody z napędem spalinowym. Dwa lata później odbyła się premiera w pełni elektrycznego samochodu Tesla Model S. Oferował on zasięg 450 km na jednym ładowaniu, a jego cena wynosiła w USA 57 000 dolarów za wersję o najniższej wydajności. Od tamtego momentu Tesla wypuściła kolejne, cztery modele: Model 3, Model Y, SUV-a Model X, a także półciężarówkę Cybertruck. Zmierzch Tesli?

Chińska konkurencja

Niewątpliwie wizja samochodu elektrycznego Elona Muska, zmieniła spojrzenie ogółu na samochody BEV, które dotychczas były stosunkowo powolne, niepraktyczne oraz o niewielkim zasięgu.

Na chwilę obecną  oprócz swego zakładu we Fremont, Tesla posiada Giga fabryki w Berlinie i Szanghaju oraz szereg innych zakładów na terenie USA. Tesla wypuściła w ubiegłym roku, łącznie 1,8 miliona egzemplarzy samochodów, co jednoznacznie wskazuje na jej ugruntowaną pozycję na świecie. W chwili pojawienia się na rynku ,Tesla była niezwykle atrakcyjną nowinką technologiczną o atrakcyjnym wyglądzie i parametrach, ale umówmy się to wciąż te same samochody, podlegające niewielkim zmianom, a konkurencja nie śpi. Choć niezaprzeczalnie firmy Elona Muska  odnoszą wiele sukcesów na innych polach, to ostatnie miesiące pokazują, że projekt Tesla ma coraz więcej problemów.

Obecnie firma zmaga się ze spadającą sprzedażą samochodów, coraz większą presją konkurencyjnych marek z Chin, oraz z problemami z Cybertruckiem. Od początku 2024 roku cena akcji Tesli spadła o ponad 25%. Firma musiała z niej obniżyć ceny sprzedaży na swojej głównych rynkach, a obecnie jest w trakcie zwalniania 14 000 swoich pracowników na całym świecie. To nie wygląda najlepiej.

W odróżnieniu od wciąż takich samych modeli Tesli, chińska konkurencja oferuje o wiele więcej ciekawszych pojazdów tak jak Nio czy BYD. Chińscy decydenci od lat postrzegają rozwój pojazdów elektrycznych BEV jako szansę na zdobycie znacznego udziału w rynku światowym i promują ich rozwój. Efektem był szybki rozwój takich marek jak BYD, która pod koniec ubiegłego roku wyprzedziła Teslę i stała się największym na świecie producentem samochodów elektrycznych.

Brak dopłat rządowych spowodował Zmierzch Tesli?

Jednocześnie wraz z ugruntowaniem się rynku pojazdów elektrycznych, w wielu częściach świata ograniczono dotacje mające pomóc konsumentom w ich zakupie. Może to być jeden z powodów, dla których gwałtowny wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych w ostatnich latach osłabł i dlaczego sami producenci muszą obniżać ceny. Jednym z rynków, na którym Tesla odnotowała wręcz załamanie sprzedaży, są Niemcy. Program dotacji oferujący tysiące euro zniżki na nowy pojazd elektryczny, został nagle zakończony w grudniu 2023 roku. Sprzedaż pojazdów elektrycznych w tym kraju gwałtownie spadła w pierwszych trzech miesiącach tego roku, A Tesla odnotowała spadek o 36% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.

Jednak Musk od bardzo dawna mówił o pełnej autonomii pojazdów. Na przykład w 2019 roku obiecał, że w ciągu roku na drogach pojawi się milion Tesli, oferujących taką możliwość. Rzeczywistość jest na razie zupełnie inna, a pakiet „Full Self Driving” Tesli jest raczej mniejszy, niż sugeruje jego nazwa. Nadal jest to system „praktyczny”, który wymaga od kierowcy ciągłej uwagi i nadzoru.

Dążenie do pełnej autonomii wpisuje się w tożsamość Tesli jako firmy technologicznej, a nie tradycyjnego producenta samochodów. Krytycy Muska uważają jednak, że jest to po prostu zasłona dymna mająca odwrócić uwagę od innych problemów firmy.

W międzyczasie Tesla obniża ceny, aby zwiększyć sprzedaż, oraz koszty i zmniejsza zatrudnienie, aby poprawić swoje marże. Czy to Zmierzch Tesli?

Mogło ci umknąć: TESLA zwalnia 10% ze swoich ponad 140 tys. pracowników – kryzys w branży samochodów elektrycznych dopadł Elona Muska

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia