Rewolucja w Elektromobilności, koniec z długim ładowaniem baterii samochodu – 10 minut i masz 80%

Na oklaski przyjdzie czas, zapowiada się obiecująco, ale zaczekajmy na wnioski z eksploatacji.

171

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bateria samochodu - w lekko oświetlonym pomieszczeniu stoi srebrzysty samochód sportowy na dużych kołach.
POLESTAR 5

Elektromobilność stała się faktem, a pobożne życzenia ustawodawców UE o wymuszeniu na nas przesiadki ze spalinówek do pojazdów np. typu BEV, muszą jeszcze poczekać na spełnienie. Przeszkód w rozwoju rynku samochodów elektrycznych jest kilka. Dużo wyższa cena od samochodów spalinowych, zasięg pojazdu BEV, słaba infrastruktura ładowania oraz czas potrzebny do naładowania baterii. Właśnie tym ostatnim aspektem zajął się pewien start-up z Izraela. Bateria samochodu

Bateria samochodu o dużej gęstości energii

Izraelski start-up StoreDot w kooperacji z chińsko-szwedzkim producentem elektrycznych samochodów osobowych i sportowych POLESTAR, wprowadził do użytku akumulator o mocy 77 kW, który można naładować od 10 do 80% pojemności, w czasie zaledwie dziesięciu minut.

Nowy akumulator bazuje na znanym już akumulatorze litowo-jonowym XFC (Extreme Fast Charge / ekstremalnie szybkie ładowanie) z przewagą krzemu. Akumulator znajduje się na pokładzie pojazdu projektu Polestar 5 i można go napełniać przy maksymalnej mocy ładowania 370 kW, a zmagazynowana w nim energia pozwala pokonać 322 km.

Prototyp Polestara 5 jest w pełni gotowy do jazdy. Ogniwa jego baterii charakteryzują się dużą gęstością energii wynoszącą 300 Wh/kilogram. Podczas ładowania testowego inżynierowie zwrócili szczególną uwagę na to, aby akumulator nie przekroczył maksymalnej temperatury. Ryzyko przegrzania stanowi problem podczas bardzo szybkiego ładowania. Ponadto ładowanie przeprowadzono przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury, ponieważ jak słusznie wywnioskowano, zamiast wymuszać budowę nowej, własnej sieci stacji ładowania, należy opierać się na istniejących systemach.

Ładowanie baterii samochodu będzie jeszcze szybsze

Zdaniem firmy, właśnie to stanowi dużą zaletę technologii opartej na krzemie. zarówno w celu zwiększenia gęstości energii, jak i przesunięcia granic szybkiego ładowania. Umożliwiłoby to przezwyciężenie lęku przed zasięgiem.

W marcu 2022 roku izraelski start-up przedstawił strategiczny plan rozwoju technologii „100inX”. Według niej czas ładowania na dystansie 160 km powinien stopniowo zmniejszać się aby w roku 2032 roku, osiągnąć zaledwie dwie minuty. Partnerem strategicznym start-upu StoreDot jest chiński producent akumulatorów EVE. W ramach długofalowej współpracy, nowe typy baterii będą produkowane na istniejących liniach produkcyjnych konwencjonalnych akumulatorów litowo-jonowych.

Daimler, BP, Samsung oraz Volvo, to firmy, które inwestują w izraelski start-up StoreDot. Czy ta technologia trafi kiedyś pod strzechy? Czas pokaże. Teraz niestety trzeba planować dalsze podróże, zgodnie z wykazem dostępnych punktów ładowania, mając nadzieję na brak kolejki i działające ładowarki.

Mogłeś przeoczyć: Unijne przepisy AFIR wchodzą w życie 13 kwietnia 2024. Jeśli Polska ich nie wypełni, zapłacimy wysokie kary

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia