Nowy silnik benzynowy Volkswagen 1.5 TSI evo2

1249

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowy silnik Volkswagen 1.5 TSI evo2. Na białym tle, fabrycznie nowy silnik 1.5 TSI evo2. Obok, po prawej duże granatowe logo Volkswagena..
Nowy silnik benzynowy 1.5 TSI evo2, jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

Wbrew powszechnemu trendowi, Volkswagen nie porzucił prac nad rozwojem silników benzynowych. Wciąż stara się udowodnić, że nadchodzącą normę emisji spalin Euro7 mogą spełnić jednostki napędowe, zasilane etyliną. Inżynierowie z Wolfsburga nie wymyślali nowej konstrukcji, lecz poszli w kierunku modyfikacji istniejącej i dobrze rokującej jednostki 1.5 TSI. W ten sposób powstał nowy silnik benzynowy Volkswagen, 1.5 TSI evo2.

Nowy silnik benzynowy Volkswagena – retrospekcja

Protoplastą obecnego 1.5 TSI evo2 jest pierwsza wersja benzynowego silnika 1.4 TSI. Egzemplarze z początku produkcji, po upływie czasu ujawniły wiele niedoskonałości, które w wyniku kolejnych modyfikacji usunięto. Jednak konstrukcja nie wytrzymała próby czasu z powodu niespełniania norm emisji dwutlenku węgla. Tak właśnie w roku 2017, na rynku pojawił się silnik 1.5TSI, będący rozwinięciem jednostki 1.4TSI. W wyniku zastosowanych rozwiązań uzyskano lepsze osiągi i co bardzo ważne nowa konstrukcja spełniała rygory normy emisji spalin Euro 6d Temp.

Zastosowane w tym silniku rozwiązania to: układ wtryskowy TSI IV generacji, turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek VGT. System dezaktywacji cylindrów ACT (gdy nie potrzeba pełnej mocy, wyłącza dwa z czterech cylindrów), filtr cząstek stałych GPF. Gładzie cylindrów wykonano w technologii APS (atmospheric plasma spray). W ten sposób osiągnięto porowatą gładź, dzięki czemu olej lepiej trzyma się ścianek cylindrów i lepiej smaruje. Dzięki wysokiej kulturze pracy, świetnej dynamice oraz niskiemu poziomowi spalania konstrukcja ma wysokie notowania.

Volkswagen 1.5 TSI evo2.
Silnik 1.5 TSI, był montowany między innymi w Golfie MK7.

Nowy silnik benzynowy Volkswagena – narodziny 1.5 TSI evo2

Kolejną modyfikację najlepiej sprzedającego się silnika Volkswagena, podporządkowano wymogom ekologicznym i normom Euro, również tym przyszłym. A wszystko to dzięki jeszcze lepszej wydajności i obniżeniu emisji spalin. Początkowo silnik 1.5TSI evo2, będzie montowany w Volkswagenach T-Roc i będzie dysponował mocą 150 KM. Producent planuje jeszcze w tym roku, montaż tej jednostki w innych samochodach spod znaku VW. Jak zapewnia Volkswagen, już niedługo pojawią się następne odmiany tego silnika. Już w fazie projektowej wzięto pod uwagę pracę silników TSI Evo2 z paliwami z dodatkiem biokomponentów. Patrząc w przyszłość, Volkswagen planuje montaż silników z tej serii w hybrydach typu plug-in. Taki tandem będzie mógł osiągać moc do 272 KM.

https://www.youtube.com/watch?v=7kOLQx-O3PU

Volkswagen 1.5 TSI evo2 – odrobina szczegółów

Co nowego w czterocylindrowcu 1.5TSI evo2? Jedną z istotniejszych zmian jest, umieszczenie w jednym module kontroli emisji, filtra cząstek stałych oraz trójdrożnego katalizatora i umieszczenie go blisko silnika. W ten sposób poprawiono wydajność silnika oraz zmniejszono zużycie metali szlachetnych. Aby zmniejszyć apetyt na paliwo silnika 1.5TSI evo2, inżynierowie ulepszyli system zarządzania pracą cylindrów ACTplus. Poprawiony został przebieg aktywacji i dezaktywacji dwóch cylindrów, w taki sposób aby praca silnika była jak najbardziej płynna. Zoptymalizowano proces spalania w trybie pracy dwucylindrowej, w ten sposób został poszerzony zakres roboczy systemu. W momentach małego zapotrzebowania na moc, system ACTplus wyłącza drugi i trzeci cylinder, a kierowca nie odczuwa różnicy ponieważ zwiększana jest wydajność cylindrów skrajnych.

Volkswagen 1.5 TSI evo2.
Jednostka benzynowa, najpierw trafiła do Volkswagena T-Roc.

Dobre osiągi silnik zawdzięcza nie tylko turbosprężarce o zmiennej geometrii, przyczynia się do tego również układ wtryskowy wytwarzający ciśnienie do 350 barów, gładzie cylindrów wykonane w technologii zmniejszającej tarcie oraz tłoki z kanałami chłodzącymi umożliwiającymi optymalizację spalania i zwiększenie wydajności.

Rodzina silników TSI (EA211) bije rekordy sprzedaży, jedenaście fabryk wytwarza rocznie cztery miliony sztuk. Ta dobra passa trwa od roku 2012 i tylko należy mieć nadzieję, że 1.5 TSI evo2 będzie dla benzyniaków tym, czym kultowy 1.9 TDI stał się dla Diesli.

Może cię również zainteresować: Najgorsze wysokoprężne silniki Volkswagena

Polecam materiał wideo: System aktywnego zarządzania pracą cylindrów (ACT)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia