Wbrew powszechnemu trendowi, Volkswagen nie porzucił prac nad rozwojem silników benzynowych. Wciąż stara się udowodnić, że nadchodzącą normę emisji spalin Euro7 mogą spełnić jednostki napędowe, zasilane etyliną. Inżynierowie z Wolfsburga nie wymyślali nowej konstrukcji, lecz poszli w kierunku modyfikacji istniejącej i dobrze rokującej jednostki 1.5 TSI. W ten sposób powstał nowy silnik benzynowy Volkswagen, 1.5 TSI evo2.
Nowy silnik benzynowy Volkswagena – retrospekcja
Protoplastą obecnego 1.5 TSI evo2 jest pierwsza wersja benzynowego silnika 1.4 TSI. Egzemplarze z początku produkcji, po upływie czasu ujawniły wiele niedoskonałości, które w wyniku kolejnych modyfikacji usunięto. Jednak konstrukcja nie wytrzymała próby czasu z powodu niespełniania norm emisji dwutlenku węgla. Tak właśnie w roku 2017, na rynku pojawił się silnik 1.5TSI, będący rozwinięciem jednostki 1.4TSI. W wyniku zastosowanych rozwiązań uzyskano lepsze osiągi i co bardzo ważne nowa konstrukcja spełniała rygory normy emisji spalin Euro 6d Temp.
Zastosowane w tym silniku rozwiązania to: układ wtryskowy TSI IV generacji, turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek VGT. System dezaktywacji cylindrów ACT (gdy nie potrzeba pełnej mocy, wyłącza dwa z czterech cylindrów), filtr cząstek stałych GPF. Gładzie cylindrów wykonano w technologii APS (atmospheric plasma spray). W ten sposób osiągnięto porowatą gładź, dzięki czemu olej lepiej trzyma się ścianek cylindrów i lepiej smaruje. Dzięki wysokiej kulturze pracy, świetnej dynamice oraz niskiemu poziomowi spalania konstrukcja ma wysokie notowania.
Nowy silnik benzynowy Volkswagena – narodziny 1.5 TSI evo2
Kolejną modyfikację najlepiej sprzedającego się silnika Volkswagena, podporządkowano wymogom ekologicznym i normom Euro, również tym przyszłym. A wszystko to dzięki jeszcze lepszej wydajności i obniżeniu emisji spalin. Początkowo silnik 1.5TSI evo2, będzie montowany w Volkswagenach T-Roc i będzie dysponował mocą 150 KM. Producent planuje jeszcze w tym roku, montaż tej jednostki w innych samochodach spod znaku VW. Jak zapewnia Volkswagen, już niedługo pojawią się następne odmiany tego silnika. Już w fazie projektowej wzięto pod uwagę pracę silników TSI Evo2 z paliwami z dodatkiem biokomponentów. Patrząc w przyszłość, Volkswagen planuje montaż silników z tej serii w hybrydach typu plug-in. Taki tandem będzie mógł osiągać moc do 272 KM.
Volkswagen 1.5 TSI evo2 – odrobina szczegółów
Co nowego w czterocylindrowcu 1.5TSI evo2? Jedną z istotniejszych zmian jest, umieszczenie w jednym module kontroli emisji, filtra cząstek stałych oraz trójdrożnego katalizatora i umieszczenie go blisko silnika. W ten sposób poprawiono wydajność silnika oraz zmniejszono zużycie metali szlachetnych. Aby zmniejszyć apetyt na paliwo silnika 1.5TSI evo2, inżynierowie ulepszyli system zarządzania pracą cylindrów ACTplus. Poprawiony został przebieg aktywacji i dezaktywacji dwóch cylindrów, w taki sposób aby praca silnika była jak najbardziej płynna. Zoptymalizowano proces spalania w trybie pracy dwucylindrowej, w ten sposób został poszerzony zakres roboczy systemu. W momentach małego zapotrzebowania na moc, system ACTplus wyłącza drugi i trzeci cylinder, a kierowca nie odczuwa różnicy ponieważ zwiększana jest wydajność cylindrów skrajnych.
Dobre osiągi silnik zawdzięcza nie tylko turbosprężarce o zmiennej geometrii, przyczynia się do tego również układ wtryskowy wytwarzający ciśnienie do 350 barów, gładzie cylindrów wykonane w technologii zmniejszającej tarcie oraz tłoki z kanałami chłodzącymi umożliwiającymi optymalizację spalania i zwiększenie wydajności.
Rodzina silników TSI (EA211) bije rekordy sprzedaży, jedenaście fabryk wytwarza rocznie cztery miliony sztuk. Ta dobra passa trwa od roku 2012 i tylko należy mieć nadzieję, że 1.5 TSI evo2 będzie dla benzyniaków tym, czym kultowy 1.9 TDI stał się dla Diesli.
Może cię również zainteresować: Najgorsze wysokoprężne silniki Volkswagena
Polecam materiał wideo: System aktywnego zarządzania pracą cylindrów (ACT)