Pałac Prezydencki a uprawnienia Policji

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pałac Prezydencki a uprawnienia Policji
Pałac Prezydencki a uprawnienia Policji

Pałac Prezydencki w Warszawie jest siedzibą głowy państwa. Jest to miejsce, które cieszy się szczególnym szacunkiem społecznym. Czy w związku z tym policja mogłaby wejść do siediyby Prezydenta, aby zatrzymać osoby uchylające się od odbycia kary ograniczenia wolności? Kiedy w grę wchodzą emocje, sympatie polityczne czy osobisty stosunek warto odnosić się do litery prawa. W tym wypadku sytuacja jest bardzo prosta i czytelna. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale pod pewnymi warunkami. Jak zatem wygląda zestawienie Pałac Prezydencki a uprawnienia Policji?

Pałac Prezydencki a uprawnienia Policji

Pałac Prezydencki nie jest eksterytorialny. Zgodnie z art. 31 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, na którą tak chętnie w ostatnim czasie się powołują nasze organy państwa sytuacja jest jasna. Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepodzielne. Oznacza to, że całe terytorium Polski jest objęte jurysdykcją polskich organów władzy. Pałac Prezydencki nie ma specjalnego statusu prawnego, który uniemożliwiałby policji wejście na jego teren. W związku z tym, policja ma prawo do zatrzymania osoby, która uchylała się od odbycia kary ograniczenia wolności, nawet jeśli ta osoba przebywa na jego terenie.

Policja powinna starać się uzgodnić wejście

Ze względu na szacunek dla głowy państwa, policja powinna starać się uzgodnić wejście z szefem Kancelarii Prezydenta. W przypadku, gdy szef Kancelarii Prezydenta odmówiłby zgody na wejście policji, policja mogłaby podjąć decyzję bez zgody, ale musiałaby przedstawić dowód, że posiada uzasadnione podejrzenie, że w budynku przebywa osoba uchylająca się od odbycia kary ograniczenia wolności.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Brak postów do wyświetlenia