Zmiana na czele Prokuratury Krajowej pełna prawnych kontrowersji

Decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości o powierzeniu obowiązków prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi spotkała się z gwałtownymi reakcjami.

223

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

„Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. Prokuratorem Krajowym Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w Prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom”
„Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. Prokuratorem Krajowym Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w Prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom”

W ostatnich dniach Polska stała się areną gorących sporów i kontrowersji związanych z decyzją Adama Bodnara. Mowa oczywiście o decyzji dotyczącej stanowiska Prokuratora Krajowego. W piątek przeniesienie Dariusza Barskiego, Prokuratora Krajowego, w stan spoczynku wywołało lawinę reakcji, zarówno politycznych, jak i prawnych. Niezgodność interpretacji prawa między różnymi instytucjami sprawia, że obecna sytuacja staje się bardzo skomplikowana.

Zmiana na czele Prokuratury Krajowej. Przeniesienie w stan spoczynku Dariusza Barskiego

W piątek 12 stycznia b.r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar przeniósł w stan spoczynku Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego. W jego miejsce pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego został mianowany Jacek Bilewicz. Różnice interpretacji prawa między Ministerstwem Sprawiedliwości a Prokuraturą Krajową pozostawiają wątpliwości co do obecnej pozycji Dariusza Barskiego. Z jednej strony minister Bodnar utrzymuje, że Barski pozostaje w stanie spoczynku od 12 stycznia 2024 roku, a z drugiej strony Prokuratura Krajowa podkreśla, że pismo ministra nie ma żadnych skutków prawnych. Kto zatem obecnie jest Prokuratorem Krajowym?

Według Ministerstwa Sprawiedliwości, na czele z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem, przywrócenie Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 roku zostało dokonane bez odpowiedniej podstawy prawnej. Zastosowano rzekomo przepis ustawy, który już nie obowiązywał. Z kolei, dr Michał Sopiński, rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, wskazuje, że żadna z negatywnych przesłanek nie zachodzi w kontekście art. 47 ustawy wprowadzającej ustawę prawo o prokuraturze, co oznacza, że Dariusz Barski nadal jest Prokuratorem Krajowym.

Kontrowersje po decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości. Komentarze środowiska prawnego i politycznego

Decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości o powierzeniu obowiązków prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi spotkała się z gwałtownymi reakcjami. Zastępcy Prokuratora Generalnego twierdzą, że powołanie Bilewicza jest bezprawne, co z kolei skłoniło zastępcę prokuratora generalnego Michała Ostrowskiego do zapowiedzi zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez szefa MS Adama Bodnara, prokuratora Jacka Bilewicza i inne osoby.

Działania podjął również prok. Robert Hernand, który wydał zarządzenie ograniczające wstęp do Prokuratury Krajowej osobom postronnym. Decyzja ta ma uniemożliwić objęcie obowiązków przez Jacka Bilewicza.

Jarosław Kaczyński oświadczył, że przepisy nie przewidują istnienia takiego stanowiska, jak pełniący obowiązki Prokuratora Krajowego, w związku z tym nie można nikogo na takie stanowisko mianować. Kaczyński dodał, że działania ministra Adama Bodnara są całkowicie bezprawne.

Prezydent Andrzej Duda wydał oświadczenie, w którym krytykuje działania ministra Bodnara, twierdząc, że próba usunięcia Barskiego ze stanowiska jest naruszeniem prawa. Duda podkreśla, że zgodnie z ustawą, kompetencja do zmiany na stanowisku Prokuratora Krajowego należy do premiera, prokuratora generalnego i prezydenta.

Minister Adam Bodnar próbuje usunąć Dariusza Barskiego ze stanowiska Prokuratora Krajowego, do czego nie ma żadnych samodzielnych kompetencji. Przekazał Prokuratorowi Barskiemu swoją decyzję w tej sprawie — napisał w piątek wieczorem prezydent na platformie X. Działanie Adama Bodnara bez udziału Premiera i Prezydenta to kolejne rażące naruszenie prawa (ustawy i art. 7 Konstytucji) — ocenił prezydent.

co godzinę bezstronny serwis informacyjny w radio Bezpieczna Podróż – radio niezaangażowane politycznie prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami

najlepsze jedzenie i catering w restauracji Zdrówko prowadzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim szefem Kulinarnej Kadry Narodowej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia